2v poika juo liikaa maitoa ja eroon pullosta

äippäliinigh

Kuinka paljon maitoa 2v saisi juoda tai kohtuullinen maitoannos päivässä?
Meillä poika juo nyt päivässä minimissään 1,2litraa ja maksimissa 2,2litraa.

Aamulla herättyään 3dl, päikkärit nukahtaa 3 tai 6dl jälkeen, kello 17-19 välillä 3dl ja nukkumaan mennessä 3-6dl joskus 9dl voi mennä. Syö ihan hyvin. Aika pieniä annoksia mutta syö. Ja tiedän söisi enempi jos joisi vähempi maitoa.

Millä eroon tuttipullosta? Nokkamuki toimi hetken aikaa, nyt hän roikkuu jääkaapin ovessa huutaen pulloaan ja tiedän että nukahtaa heti kun saa pullon mutta ham.lääkäristä käsky että pullosta eroon. Ei syö lainkaan tuttia.

4

2667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerrallaeroon

      pullosta pääsee eroon, kun heittää ne pois ja ei anna sitä. kyllä se lapsi pari päivää huutaa sen perään ja protestoi eikä suostu nokkamukia tai tavllista lasia ottamaan, mutta kyllä se jano lopulta voittaa ja suostuu juomaan normimukista, kun elimistö alkaa nestettä huutamaan. eikä poika siitä kärsi, vaikka pari päivää olisi vähemmän nestettä, kun ruuasta saa nestettä. tee vaikka keittoruokia ja tarjoa hedelmiä, jos nesteen saanti vieroituspäivinä huolettaa.

      ja maitoa tarvii varmaan n. 1-2dl/ateria eli n. 5dl/pv riittänee ihan hyvin, ei mitään unimaitoja tarvii, kun ei ole ravitsemuksellisesti hyvä, jos koko ajan saa maidosta enrgiaa ruokien välillä.tulee liikaa kovaa rasvaa ja turhia kaloreita noin pienelle.

      jos noin paljon juo edelleen maitoa ja on noin kiinni pullossa, niin tiukan taistelun saatte käydä pojan kanssa, että oppii nukkumaan ilman pulloa. mutta sanotte vaan, että nyt se on loppu, olet jo niin iso poika. ostakaa pojalle vaikka joku kiva kirja, mistä tykkää, ja tehkää sen lukemisesta unirutiini, niin pullo unohtuu nopeammin.

      tsemppiä ja taistelumieltä

    • Munuaisetpaskana

      Kyllä siinä pikkulapsen massu on venynyt, jos juo jopa 9 dl kerralla. Koetappa itte juoda 9 l vettä yhdellä kertaa! Sanonpa vaan, että voi tehdä tiukkaa. Kaksi desiä on maksimi ja jos ei riitä, niin anna huutaa.

    • laimenna

      Meillä laimennettiin maitoa pulloon pikkuhiljaa (parin viikon ajan) niin että lopulta pullossa oli maitoa enää 1/3 ja loput vettä, eipä enää maistunut! Jo korkeintaan pullollinen kerralla, 6-9dl ihan liikaa. Eikö vaippa jo petä öisin, vai herääkö pissalle useamman kerran yössä. Meillä nyt 5v juo illalla lasillisen vettä sängyssä ennen nukkumaan menoa (unirituaali) , kokeile tätä jos joku juoma on saatava.

    • 4yhws

      Onpas kyllä hurja määrä juomaa ennen unille menoa. Itsestäkin tuntuu, että jos juo lasin vettä ennen yötä, joutuu pissalle heräämään. Lienee kuitenkin ennemmin tapa kuin tarpeeseen tuo. Minä keksisin jonkin tarinan pullon ympärille. Tehkää muksun kanssa vaihtokaupat kaupassa. Keräätte kaikki pullot pussiin ja kerrot, että ne saa nyt xxxxx kaupassa vaihtaa toiveleluunsa, jos antaa pullot maksuksi. Kaupan työntekijä hommaan mukaan, kyllä he varmasti ymmärtävät, kun vinkkaat vähän silmää :D Kassan kauttahan siinä joutuu kulkea, mutta lapsihan jää siihen uskoon, että pulloilla sai lelunsa. Sitten kun pulloa tulee kotona ikävä, voi muistella miten hienon lelun on saanut, kun antoi pullot kauppiaalle (keksi vielä joku hauska juttu mihin kauppias niitä käyttää). Nuo 2v:t on jo fiksuja ja tykkää leikeistä! Aika usein olen tuttavaperheissä törmännyt siihen, että se ongelma luopumisessa olikin äidillä tai isällä, kun ei hennota ottaa pois tai jakseta kuunnella pientä hanttiinpanemista yhtään taikka ei ole viitseliäisyyttä tai taitoa keksiä jotain mielenkiintoista "leikkiä" luopumisen ympärille, jolloin lapsenkin on helpompi luopua pullosta/tutista tmv.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      132
      10114
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      76
      3556
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      90
      2847
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1464
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      1260
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      139
      1237
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1196
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1150
    Aihe