Olen harkinnut ensimmäisen hamsterin hankintaa. Olisiko venäjänkääpiö talvikko sopiva aloittelijalle, vai olisiko syyrialainen parempi? Entä kumpi, naaras vai uros? Ruokitaanko kääpiö hamsua ja "kultahamsua" jotenkin eri tavalla?
voiko ottaa kaksi syyrialaista tai talvikkoa? Eikös syyrialaiset ole erakoita?.. entä talvikot? onko jollain kuvia venäjänkääpiö talvikoista?
Kiitos jo etukäteen kaikille jotka viitsii vastata!!
voiko ottaa kaksi syyrialaista tai talvikkoa? Eikös syyrialaiset ole erakoita?.. entä talvikot? onko jollain kuvia venäjänkääpiö talvikoista?
Kiitos jo etukäteen kaikille jotka viitsii vastata!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
kaikki sanoo että syyrialainen olisi parempi,mutta mun mielest venäjänkääpiöt on paaaaaljjjoooon iiihaaanampii...
voiko ottaa kaks kääpiöö ? vai onko nekin "erakkoja", niinku syyrialaiset? ja tarviiks kääpiöillä olla terraario ?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000114&posting=22000000005686695
Käy tuolla. Saat vastauksia kysymyksiisi.
Kääpiöille on suositeltavin asumus terraario, muovinen tai lasinen. Mahdollisimman suuri sellainen. Mutta jos satut löytämään tiheä pinnaisen häkin, jossa korkea pohjalaatikko, niin sekin käy kääpiölle. Etenkin roborovskit ja campbellit tykkäävät kaivella puruissa.
kertoa tuosta syyrialaisesta ? Et mitä eroa on talvikoilla ja syyriksillä, siis muuta kuin koko ? onko toinen rotu esim. rauhallisempi ?
Sano sille kaverillesi, että syyrialaiset hamsterit todellakin ovat erakkoja. Tappelupukarit pitää erottaa erillisiin häkkeihin tai myydä/antaa toinen pois. Ne saattavat vahingoittaa toisiaan pahastikin tapellessaan.
melko saman luonteisia. Syyrikset ovat helpomia käsitellä. Mielestäni talvikot ovat rauhallisempia kuin syyrisnaaraat. Syyrisurokset ovat rauhallisia ja lempeitä.
Poikkeuksia tietysti on.
mulla on ollut kääpiöhamsteri talvikko.Talvikot on erakoita ja luultavasti syntyy tappelu jos talvikot yhdistettäisiin.Aoinoat kääpiöhamsterit joittenka mä tietäisin tulevan toimeen on robrovskit tai miten se kirjotetaan...Aina ei edes ne
Talvikkoja voit ottaa kaksi, MUTTA SINUN TULEE VARAUTUA siihen että ne rupeaa tappelemaan.
Syyrialainen elää aina yksin, eli on erakko.
Ota kumpi haluat, syrkki voi olla hyvä.
syyrialaisella olla häkki, vai terraario?
häkki, sillä syyrikset tykkäävät kiipeilystä. Jos se kuitenkin riehuu häkissä kovasti, esim. hyppelee vaarallisia hyppyjä katosta, niin on terraario parempi. Kääpiöille on terraario parempi, mutta niille käy myös tiheäpinnainen häkki.