Moottoripyöräkortti

kaikkeesitäon

Olen itse vanhan kortin motoristi, eli sain aikanaan B kirjaimen automaattisesti korttiini. Sillä olen ajellut, ei siinä mitään, samoilla säännöillä kuin autollakin.
Nyt keskimmäinen poika suoritta mp-korttia, hänelläkin A-kortti ollut jo liki 20v.
Kertoi että opettaja neuvoo puhelimen välityksellä, kuin ensimmäistä korttiaan ajavaa, kuinka edessä näkyy taajamamerkki, ja mitä se tarkoittaakaan.. ym paskaa, kuin kortittomalle, joka ei välttämättä tunne liikennemerkkejä.
Kaupunkiajossa täytyy mutkassa, siis kuin oma kaista tekee kurvin, täytyy siinä vilkuttaa.. siis kysynkin vanhan liiton miehenä, mihin tällainen pelleily perustuu??
tuollaisella ajotyylillä tekee itsestään pellen!! Minä en vilkuttele autolla, enkä mp:llä mutkissa,se on varma se!

2

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Randomi137

      Miksi mutkissa täytyisi vilkuttaa? Ja kenelle? Tuosta tekstistä ei kyllä ota mitään selvää kun pisteitä survottu minne sattuu.

    • kaikkeesitäon

      älä pisteistä piittaa, ethän kai niitä muutoinkaan lue? Yritin kertoa, että tämä opettaja, joka istuu autossa, neuvoo edessä ajavaa tulevaa motoristia, ja nimenomaan vilkuttamaan kurvissa. Kaverilla kutenkin on ajokortti, joten hän on asiasta aikalailla eri mieltä, kuin opettajansa. Autokoulu on kankaanpäässä, jossa tällaista opetetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4556
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2089
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1492
    4. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1472
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1468
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      258
      1257
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1174
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1112
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1037
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      63
      1011
    Aihe