En tiedä, kuuluuko nyt tähän aihealueeseen, mutta olen joutunut kiperään tilanteeseen. Isäni omistama rakennusyritys on tehnyt vuosi sitten asiakkaalle vanhan rintamamiestalon kunnostustöistä kustannusarvion, jossa on eriteltynä arviot siitä, mitä minkäkin tilan kunnostaminen tulee maksamaan. Töitä tehtiin kohteessa, mutta asiakkaalta ilmeisesti jo kertaalleen loppuivat rahat, koska hän halusi viime syksynä keskeyttää työt ja tehdä loput itse. Ilmeisesti ei ollu työt oikein itsellä sujuneet ja meidän firma kutsuttiin jatkamaan hommat loppuun siellä nyt tänä vuonna. Ongelma tästä jutusta tuli nyt, kun kuukausi sitten isäni sairastui äkillisesti ja on tällä hetkellä kykenemätön hoitamaan asiaa. Ei pysty puhumaan, joten emme tiedä, mitä asiakas on hänen kanssaan suullisesti sopinut.
Meille asiakas väittää, että kustannusarvio on ylitetty yli 30%, mutta meidän firman laskutuksesta se ei ole ylittynyt. Asiakas on laskenut itse tekemilleen töille hinnan ja vähentänyt niiden arvon tehdystä kirjallisesta arviosta. Hän on myös itse ostanut erittäin kalliita pintamateriaaleja, jotka hän myös laskee mukaan tuohon meidän yrityksen tekemään arvioon. On myös teettänyt paljon myös "ylimääräistä" työtä. Työtunneista on kuittaukset häneltä saatu, mutta nyt ei suostu maksamaan kahta viimeisintä laskua, joissa siis on mukana työtä ja tavaraa listan mukaisesti. Vetoaa siihen, että kustannusarvio ei saa ylittyä yli 15%:lla. Ymmärtäisin tämän, jos yrityksemme olisi laskuttanut jo yli kustannusarvion, niin silloin olisi nieltävä tappio, mutta kun näin ei ole.
Kustannusarviokäynti on tehty yrityksen työntekijän kanssa ja hänen kertoman mukaan silloin on keskusteltu siitä, että asiakas aikoo tehdä tiettyjä asioita itse. Tällön oletan, että isäni on kustannuarviota tehdessään ottanut asiakkaan itse tekemäksi luvatun työn huomioon eikä ole laskenut sitä arvioon mukaan.
Asiakas vaatii nyt, että työt tehtäisiin loppuun ilmaiseksi eikä aio myöskään maksaa monen tuhannen euron laskua, joka on lähetetty hänelle aiemmin. Aikoo nostaa asiasta syytteenkin vielä ellei neuvottelulla päästä sopuun. En ole itse ollut asian kanssa missään tekemisissä ennen isän sairastumista ja nyt tässä jo muutenkin vaikeassa tilanteessa pitäisi vielä alkaa neuvotella varsin hankalan asiakkaan kanssa. Firma on toiminut yli 20 vuotta, eikä kertaakaan ole tapahtunut tämmöistä. Jo muutenkin raskaassa elämäntilanteessa ei jaksaisi alkaa taistelemaan asioista oikeudessa, mutta ei yrityskään voi ilmaista työtä tehdä tuolle asiakkaalle. Maanantaina pitäisi asiasta mennä neuvottelemaan ja ahdistaa aika paljon!
Tästä voi tietysti taas sanoa, että jokaikinen tehty työ pitäisi sopia erikseen ja kirjata ylös, mutta nyt tilanne on se, että ainoa paperilla oleva on muutaman sanan kustannusarvio, joka jättää paljon tulkinnan varaan. Voiko niin olla, että asiakas voi laskea itse tekemiään töitä ja vähentää niitä yrityksen laskelmasta? Ja laskea arvioon mukaan ostamiaan ylihintaisia tuotteita? Arviossa ei ole eritelty esim. laattojen hintaluokkaa, koska oletan isän ajattelleen kustannusarviota tehdessään, että kyseiset tavarat tulee yrityksen kautta.
Lakimiehen kanssa asiasta on puhuttu ja hänen mielestään tämä on asiakkaan puolelta sopimusrikkomus. Hän suositteli asian riitauttamista, mutta toki siitä itse hyötyisi enemmän kuin asian sopimisesta.
Kustannusarviosta riitaa
neuvojakaivataan
2
139
Vastaukset
- ludeongelma
- ei_taalla_lakimiehiä
Jos sulla on lakimies mitä täällä huutelet :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1203731Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312789Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72695Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322353Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82184- 381736
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581116Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361020"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821019Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75984