sisäilmaongelma päiväkodissa?

kiireellä

Rakennettiinpa meidän paikkakunnalle hieno hirsinen päiväkoti,jossa sairastellaan kovasti.Lapsilla päänsärkyä,hoitajilla selittämätöntä oireilua...kalliiksi tulee...tämä kiireellä rakentaminen.Miten se menikään...kun rakennat hirsitalon,laita ensimmäiseksi vuodeksi anoppi asumaan siihen.Jos selviytyy hengissä,muuta vasta seuraavana päivänä itse.

8

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysynpä

      Onko siinä hirsitalossa koneelinen tuloi/poisto-ilmanvaihto?

      • Onko-sielläkin-sählätty

        Veikö porukat "kiireellä" sinne uuteen hienoon hirsirakennukseen otsonoidut ja myrkyillä homedesinfioidut tavarat siään.
        Jos vei, niin älähän ihmettele oireiluja ja sairasteluja.


    • tölli_

      Ei se mikään hirsitalo ole, se on tehty hirsipaneelista ja seinien sisällä on muovikerros. Ei kannata ruveta pilaamaan aidon hirsitalon mainetta väittämällä nykytekniikalla tehtyä pulloa hirsitaloksi.

      • JahasAllutaas

        Mistä ihmeestä on tullut sellainen käsitys, ettei hirsitaloihin voi tulla homeongelmia. Hirsitaloissa on useita riskirakenteita, mm: tilkevälit ja tilkkeet erityisesti, jos on käytetty luonnon materiaaleja tilkkeenä, rossipohja tai betonilaatan päälle koolattu lattia ja yläphoja riittämättömällä tuuletuksella ja kaiken kukkuraksi huopakatteella, jolloin lumet jää katolle aiheuttamaan massiivista kondenssia keväisin, jne.


      • Allunjälkiviesti
        JahasAllutaas kirjoitti:

        Mistä ihmeestä on tullut sellainen käsitys, ettei hirsitaloihin voi tulla homeongelmia. Hirsitaloissa on useita riskirakenteita, mm: tilkevälit ja tilkkeet erityisesti, jos on käytetty luonnon materiaaleja tilkkeenä, rossipohja tai betonilaatan päälle koolattu lattia ja yläphoja riittämättömällä tuuletuksella ja kaiken kukkuraksi huopakatteella, jolloin lumet jää katolle aiheuttamaan massiivista kondenssia keväisin, jne.

        Niin vielä, jos hirsitaloon on tehty sisäpuolinen lämmöneristys, niin homma on täysi pommi.


      • OletkojälkijunassaAllu

        " yläphoja". Opettele ainakin kirjoittamaan sanat oikein ja pullo pois.


      • Arvaakokukaankuka

        Muistakaahan nämä tottuuvet, kun homeongelmista ja myrkytyksistä on puhes:
        Meillä Munters toimi petollisella tavalla MCF PHMG homeentappojen tai myrkytysten jälkeen. MCF PHMG on pitkäkestoinen myrkky. Sitä ei tiennyt paikallinen terveydensuojelu ja yksi lääkintöneuvos sortui valehteluun. Sattuuhan sitä "isokenkäisillekin" vahinkoja tässä hyvien veljesten yhteiskunnassa.

        Järvisenkadulle Raksystemsin kaveri teki kaksi petollista sisäilmamittausta Andesrenin keräimellä. Manipuloi näytteitä ja siitä lähtee rikosilmoitus kunhan kerkiää. Että samaa mieltä Allu oon sun kanssasi rehellisesti sanoen.

        Minä tilasin homekoiran tai niitä tuli kaksi TA-ASO homepaska-asuntoon Kolmenässänkuja 7 C 14. Homekoirat oli Hollolasta. Merkkauksia tuli ja samat koirat tilasi sitten vittumainen isännöitsijä 17 muuhun asuntoon. Ei ole tarvinnut katua homekoirien tilaamista minun. Siitä vittumaisesta isännöitsijästä en tiedä, mutta luulisin, että taitaa katua. Allun homeleipätestit ja alle gramman näytteet ääntä päästämättä ja rakenteita rikkomatta on täysin pärseestä.

        Mutta mikäs siinä, parempi olisi katua isännöitsijän sen Kolmenämmänkujan petosten tilaajan, kuin katsella katua ja katua. Joku saattaa pian petoksista hermostua ja pistää pari laakii pataan.


      • tottuuvet-ja-puhes

        Näistä tunnistin (arvasin), että Alluhan se siellä lapsellisuuksineen, kenellä pieni pora housuissa. "tottuuvet" ja "puhes".

        Alluparka oli näköjään taasen alkanut kopioimaan tämän palstan rehellisimpiä kirjoituksia, mutta ei siinä mitään. Fakta on faktaa Allu. Petos = rikos!

        Mitäs mieltä Saunamajuri Allu olet näistä totuuksista mitä maamme ainoa oikea asiantuntija lausuu?

        "tottuuvet" ja "puhes" tässä Allu sulle!
        http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1417662979214.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      84
      7520
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      231
      4942
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      84
      4898
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      111
      4277
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4180
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      36
      3675
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3272
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      71
      2876
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      41
      2020
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1735
    Aihe