Ostin tänään kirpparilta Asa 1000 Q. Laitteessa tosi hyvä ääni, mutta toinen kanava pimeä. Löytyykö noille retrovehkeille enää korjaajia. Jos tiedätte jonkun kertokaa ihmees.
Retroradio Asa 1000 Q
7
129
Vastaukset
- WakaWanhaPutkiradio
Retroradioiden korjaajia kyllä löytyy. Esim. Joensuussa, Pienteollisuustalossa on antiikkiliike, jossa korjataan jopa vanhoja putkiradioita. Kysele omalta paikkakunnaltasi tai naapuripitäjistä.
- niintietysti
Itse sä tuollaisen korjaat. Katsot vaan, mikä niistä' sulakkeista on palanut ja ehjää tilalle.
- mrradio
Elkot vaihtoon - eli tuoretta tilalle ! Vanhoissa laitteissa - ASA mukaanlukien- oli juotokset kehnoja. Ajan mittaan lyijypohjainen (60/40 lyijy/tinasuhde!) juotos haurastuu. Juotokset kuntoon. Sulake eli varoke palaa jos mitoitettu virrankulutus lisääntyy ! Laite on tällöin välittömän huollon tarpeessa. Eli tuoretta ELKOa tilalle !
- trollia.liikkeellä
Trolli vastaa kolme vuotta vanhaan ketjuun...
trollia.liikkeellä kirjoitti:
Trolli vastaa kolme vuotta vanhaan ketjuun...
look who's talking now.
"Itse sä tuollaisen korjaat. Katsot vaan, mikä niistä' sulakkeista on palanut ja ehjää tilalle. "
Entäs sitten jos sulakkeet ovatkin kunnossa?- Anonyymi
Siinä taitaa olla päätetrankkuina germanium-tyypit AD149. Kyllä niitä vielä joltain löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19510856Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 351597
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500