Ostin tänään kirpparilta Asa 1000 Q. Laitteessa tosi hyvä ääni, mutta toinen kanava pimeä. Löytyykö noille retrovehkeille enää korjaajia. Jos tiedätte jonkun kertokaa ihmees.
Vastaukset 7
- WakaWanhaPutkiradio
Retroradioiden korjaajia kyllä löytyy. Esim. Joensuussa, Pienteollisuustalossa on antiikkiliike, jossa korjataan jopa vanhoja putkiradioita. Kysele omalta paikkakunnaltasi tai naapuripitäjistä.
- niintietysti
Itse sä tuollaisen korjaat. Katsot vaan, mikä niistä' sulakkeista on palanut ja ehjää tilalle.
- mrradio
Elkot vaihtoon - eli tuoretta tilalle ! Vanhoissa laitteissa - ASA mukaanlukien- oli juotokset kehnoja. Ajan mittaan lyijypohjainen (60/40 lyijy/tinasuhde!) juotos haurastuu. Juotokset kuntoon. Sulake eli varoke palaa jos mitoitettu virrankulutus lisääntyy ! Laite on tällöin välittömän huollon tarpeessa. Eli tuoretta ELKOa tilalle !
- trollia.liikkeellä
Trolli vastaa kolme vuotta vanhaan ketjuun...
trollia.liikkeellä kirjoitti:
Trolli vastaa kolme vuotta vanhaan ketjuun...
look who's talking now.
"Itse sä tuollaisen korjaat. Katsot vaan, mikä niistä' sulakkeista on palanut ja ehjää tilalle. "
Entäs sitten jos sulakkeet ovatkin kunnossa?- Anonyymi
Siinä taitaa olla päätetrankkuina germanium-tyypit AD149. Kyllä niitä vielä joltain löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7052610Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss4811538- 831294
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö2831220- 58883
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E65746- 35695
- 48684
- 46674
- 32633