Osaisiko joku vähän auttaa

Sain lopputilin 4.5.2015 ja lomapäiviä oli kertynyt 33 ja tal vapaita 22 tuntia. Milloin olisi ensimmäinen päivä jona olisin oikeutettu saamaan ansiosidonnaista eli jos joku voisi tarkan päivän kertoa minulle, kun olen itse hiukan jäävi laskemaan noita päiviä. Kittos.
675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • No toi jääviys oli ihan väärä sana tuohon. Olet aivan oikeassa ja kiitos avustasi. Oikea sana olisi ollut tyhmä. Kiitos kuin autoit miestä mäessä :)

    Äänestä

Vuosilomaraha ei enää vaikuta siihen, milloin ansiosidonnainen alkaa. Eli saat sitä heti irtisonomisajan päätyttyä ja siitä laskettaessa pois omavastuu aika, joka on muistamiin 7 vrk.
Eri asia on jos olet itse irtisanoutunut, niin tulee 3 kk kadenssi. Mutta loma-aika kuluu rintarinnan. Ja jos olet saanut jonkun paketin, niin silloin ansiosidonnainen alkaa paljon myöhemmin.

Äänestä
  • "siitä laskettaessa pois omavastuu aika, joka on muistamiin 7 vrk."
    On tuokin muuttunut, on nykyisin 5 päivää.
    Mitä ihmeitä nuo tal vapaat sitten onkin niin vaadi ne rahana tai vaikka tammen terhoina, eivät vaikuta nekään ansiosidonnaiseen muuten kun ehkä hieman korotttavat sitä, paitsi tammen terhot.

    Äänestä

  • Meinasi unohtua vastaus kysymykseen. Eli 13.5 on ensimmäinen päivä jolta saat ansiosidonnaista jos 4.5. oli viimeinen työpäivä.

    Äänestä

Periaatteessa sinun ei itse tarvitse sitä tietää muuta kuin sen, että voit lähettää sen ensimmäisen hakemuksen kun olet ollut työttömänä 2 viikkoa ja ilmoittautunut viimeistään ensimmäisenä työttömyyspäivänä te-toimistoon ja olet ollut siis myös työnhakijana sen 2 viikkoa. Työttömyyskassa kyllä sitten laskee ne omavastuupäivät ja muut jutut.

Tuota lomarahaa ja lomakorvausta ei enää nykyisin jaksoteta eli eivät vaikuta. Noista tal vapaista en osaa sanoa kun en tiedä mitä ovat. Oletan että tuohon 4.5. mennessä on irtisanomisaikakin jo kulunut eli se on ollut sinun viimeisin työpäiväsi tai ainakin työsuhteesi viimeinen päivä jos sinulla ei ole ollut irtisanomisaikana työssäolovelvoitetta.

Toinen asia mikä saattaisi vaikuttaa on se, jos työnantaja joutuu maksamaan esim. jotain korvauksia työsuhteen päättymisessä esim. tuotannollisissa ja taloudellisissa syissä. Näitä sanotaan yleensä ns. tukipaketeiksi jolloin maksetaan jotain ylimääräistä työsuhteen päättyessä ja se summa jaksotetaan jolloin se pidentää aikaa milloin alkaa saamaan päivärahaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


15VuottaSorvaamista kirjoitti:

Sain lopputilin 4.5.2015 ja lomapäiviä oli kertynyt 33 ja tal vapaita 22 tuntia. Milloin olisi ensimmäinen päivä jona olisin oikeutettu saamaan ansiosidonnaista eli jos joku voisi tarkan päivän kertoa minulle, kun olen itse hiukan jäävi laskemaan noita päiviä. Kittos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu