Saako äänenlaatua yhtään parannettua, jos vaihtaa soittimen ja jättää vanhat kaiuttimet ? Vm.2010 focukseen olisi mun mielestä saanut tehdas asentaa parempilaatuisen audiojärjestelmän. Liekö vanhempi vuosimallisissa mk2 focuksissa oleva sony parempi ja monta kaiutinta siinä sydeemissä on ?
Ford6000 radio/cd järjestelmä
focus2010
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Äänenlaatu paranee vain parantamalla kaiuttimia ja vahvistinta vaiihtamalla. Itse soittimen osuus on mitätön. Jos soittimessa itsessään on hyvä vahvistin niin ilman hyviä kaiuttimia ei ääni ole kovin laadukas.
Fordsonin soittimia kuunnelleena en muista niistä mitään soinnilisesti ärsyttäviä piirteitä. Muutamassa omistamassani Mondeossa oli ton sarjan soittimia. Muistaakseni fordin sony ei kuulostanut juurikaan paremmalle ja Fordin vakio soitin on helpokäyttöinen ja radion äänenlaatu vakioantennilla oli oikein hyvä.
Parempaa äänenlaatua voisi saada kun hankkii taajuuskorjaimella tai jollain dsp härvelillä varustetun soittimen ja säätää säädöt kuntoon. Itse tein näin nykyiseen toitsuuni ;) Bonuksena tuli mahdollisuus kuunnella puhelimesta musaa :)
Onhan siis ko.soitin ihan ok, mutta musiikkia kuunnellessa oisi mukava kun voisi säätää keskiääniä kanssa. Ovat tossa musta liian "kirkkaat". Ps. Samaa vuosimallia olevissa volkkarin golfeissa on sellainen soitin jossa on middle säätö.