Viime kerralla jäi käymättä kun oli mielettömän pitkä jono. Saako siellä valokuvata? Kuunvaihteessa uusi matka Pariisiin ja ajattelin yrittää uudelleen.
Katakombit
7
535
Vastaukset
- eiluitamukaan
Suoraan sivuilta: "Films et prises de vue
Les photographies sans flash ni
pied, à usage strictement privé, sont
autorisées dans le site. "
Eli valokuvaus ilman salamaa on sallittua. Kuvat ainoastaan kotikäyttöön.
Vielä toinen ote sivuilta: "Avertissement
Toute personne surprise à
dégrader ou à voler des ossements
dans les Catacombes de la Ville
de Paris s’expose à des poursuites
judiciaires. Tous les sacs sont
vérifiés à la sortie du site"
Luita ei saa ottaa mukaan. En ole käynyt siellä, mutta tuossa mainitaan, että laukut voidaan tarkastaa ennen poistumista, jos epäilevät jotain. Ei kannata repiä luita muistoksi. - katakombissa123
Jees, just noin kuin yllä vastannut jo kertoikin, eli kuvata ilman salamaa saa kyllä mutta luihin ei saa luonnollisesti kajota. Eihän siellä muuten olisi enää yhtä ainoata...
Muuten, sinne ei sitten kannata viedä pieniä lapsia, heikkohermoisia, sydänvikaisia tai hengitysvaivoista kärsiviä. Näkymät ja tunnelma on sen verran "pelottavat" ja rappujakin on jaksettava kiivetä aikamoinen määrä.
Jos muut Pariisin nähtävyydet kiinnostavat, klikkaapa seuraavalle suomenkieliselle sivustolle lukemaan lisää:
http://pariisiin.com/ - Menossa_taas_Pariisiin
Pariisi on tuttu, mutta katakombeissa en siellä ole käynyt. Liikutaanko Pariisin kataombeissa ryhmässä ja onko jalustan käyttö sallittua?
- eikameranjalustojamukaan
Ote suoraan katakombin sivulta:
"Article 10
L’accès des salles du musée est subordonné au dépôt obligatoire :
- des cannes et béquilles, sauf celles nécessaires aux personnes âgées ou handicapées
- des parapluies sauf s’ils peuvent être contenus pliés dans un vêtement ou dans un sac à main
- de tout objet pointu, tranchant ou contondant
- des sacs et objets dont l’une des dimensions excède 40 centimètres
- des casques de motocycliste
- des pieds et supports d’appareils photographiques
- des œuvres d’art ou fac-similé, des moulages et affiches
- des poussettes-cannes en cas de grande affluence."
Kuudennessa kohdassa mainitaan kameran jaluistoista eli niitä ei saa viedä katakombiin mukaan.
En ole käynyt, mutta lueskelin asiasta ja ymmärsin, että ei siellä tarvitse ryhmässä kulkea.
- Pariisin_matkaaja
Jonot näin heinäkuussa 2 -4 tuntia! Kiersivät koko korttelin.
- jonon_ohi_lippu
Tiedoksi, sinne voi myös ostaa liput etukäteen määrättyyn aikaan (billet coupe-file.) Näin vältyt jonottamiselta. Lipun hinta on sama kuin suoraan katakombin kassalta eli €10.
- kaikkitunnukseton
kävin Katakombeilla 5 vuotta sitten,ei juurikaan jonoa,olimme siis lokakuussa ja olemme lähdössä miehen kanssa hiukan romanttisemalle reissulle nyt myös lokakuussa.
Katakombeissa saa kuvata ilman salamaa,mitä en itsekään juuri koskaan käytä,kuvat onnistui siitä huolimatta hyvin.On kyllä jonotuksen arvoinen paikkakin ja totta kai kassit tarkastetaan! reitti maan alla on sopivan mittainen n,1,5 km ja sopivasti valaistu,että tunnelma säilyy.Odotan innolla uutta reissua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3238991Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835548Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3245032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703490Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32942Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal572329Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42302Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72228- 1132186
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402083