Evankelisluterilaiselle kirkolle siivu budjetista.
Seurakuntien osuus yhteisöverotuksesta poistetaan ja korvataan valtion rahoituksella ensi vuodesta lähtien. Valtionavun määrä on 114 miljoonaa euroa.
Joudumme maksamaan kirkollisveroa vaikka emme kuulusi "kirkkoon".
Kirkollisvero kaikille.
6
264
Vastaukset
Evlutkirkko on tottunut olemaan valtion siivellä ja nykyinen jäsenkato uhkaa pienentää piispojen ja pappien palkkarahoja. Niinpä valtion budjetista indeksiin sidottu lisämääräraha on tervetullut.
Kirkko usein vetoaa siihen että käyttää diakoniaan runsaasti rahaa auttaakseen köyhimpiä. Todellisuudessa kirkko ei laita kuin promilleja rahoistaan ihmisten hyväksi. Loput menevät organisaation hoitoon.
Pitäisi kuitenkin muistaa sellainen kiistämätön tosiasia että kukaan ei koskaan ole missään tuonut esiin yhtään todistetta ainoastakaan riihitontusta, menninkäisestä tai jumalasta. Ovat siis kaikki mitä ilmeisimmin mielikuvitusolentoja.
Kuitenkaan eivät miljarditkaan valtion taholta tulevat avustuseurot riitä mielikuvitusystäviin uskoville aikuisille. On Suomi köyhä ja se jatkuu niin kauan kuin tällaiseen tuhlataan suruttomasti valtion velkarahoja.- Tosion33
Ei Jumalaa löydy kirkosta. Ei Jumala ole kirkollisvero vaan rakkaus.
Jumalia ja riihitonttuja on toistaiseksi tavattu vain niihin uskovien mielistä. Siksi niitä sanotaankin mielikuvitusolennoiksi.
- TosirealistiKokkolan
"Perskeles1" on täysin oikeassa. Kirkko perustettiin aikanaan pelottelemaan ihmisiä ja kunnioittamaan (lue tottelemaan) julkista valtaa, maan johtoa jne. Papit olivat "suuria herroja, kansan johtajia", kun nykyään papit ovat vain kuolevia paskiaisia ja paskan jauhajia. On merkillistä, että joku kuuluu enää kirkkoon, ja se että noita saa..nallisia "synagoogia" vielä rakennetaan (esim Ylivieskaan).
Ensin poltatetaan ikivanha puukirkko, ja sitten aletaan rakentaa uutta valtion ja veronmaksajien turvin, kustannuksin. Joten lopettakaa heti ja tällä sekunnilla jumalista, jeesuksista, riihitontuista, maahisista ja menninkäisistä höpiseminen, hullut luulosairaat, hah hah haaa!!! - Lyhyt_neuvo
Iskekää kyynärpäätä kiviseinään, se helpottaa. Nykyinen verotusjärjestelmä on oikeudenmukainen. Mielipiteenne voitte kertoa valtiollisissa vaaleissa.
- Eiköyhdytäketään
Kristinusko on kansamme henkinen selkäranka ja sen opit niin järkevät ja inhimilliset, että niitä sopii ateistinkin noudattaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491378
- 55802
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe39735- 48629
- 80617
Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39586Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa31582Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...53581Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi49567- 32540