Sopiiko autraliankelpie minulle?

kelpsuttaja

Moi! Australiankelpie on mielestäni ihana rotu, mutta en tiedä, onko minusta kelpien omistajaksi:
-liikun päivässä noin 1 h aktiivisesti, toki jos saan koiran, olen valmis suurempaan
-tiedän teoriassa melko paljon koirista, mutta oikeaa kokemusta ei ole
-osaan opettaa kissalle temppuja :))
-rakastan älykkäitä ja aktiivisia eläimiä
-tarjoaisin paljon virikkeitä
-asun kerrontalossa, mutta en kovin pienessä
-sairastelen harvoin
-rakastan ulkoilua ja luontoa
Kelläs on kokemusta kelpieistä? :)

5

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kdbejfkd

      Ja kuinka vanha olet?

    • kelpsuttaja

      Tällä hetkellä reilut 13 v.

    • minikelpie

      Älä ota kelpietä. Ota vaikka joku hieman vähemmän liikuntaa ja aktiviteettia vaativa rotu, koska kelpie vaatii jopa 3-6h reipasta ulkoilua päivässä ja paljon muuta aktiviteettia. Esim. perhoskoirat ja shetlanninlammaskoirat ovat hyvin viisaita mutta eivät vaadi aivan niin paljon. Shellti on melkein kuin mini kelpie, siispä suosittelen sitä sinulle :)

    • kelpie

      En suosittelisi ensimmäiseksi koiraksi, mutta se on oma valintasi. Kannattaa käydä tutustumassa rotuun esim. näyttelyissä tai vaikkapa kasvattajalla. Heiltä saat neuvoja ja kertovat mielellään koiristaan.
      Mutta muistathan, että koirasta on huolehdittava satoi tai paistoi tai vaikka olisit kuumeessa. Ja mieti vielä, oletko ihan varma että pystyt huolehtimaan noin aktiivisen rodun aktiviteetin- ja liikunnantarpeesta.
      Voit myös liittyä dogsitter-kerhoon tai ottaa hoitokoiran, niin saat tietää miltä oman koiran omistaminen tuntuu. Onnea kuitenkin, mikäli aiot ottaa kelpien!

    • Paimenkoira--

      Tiibetinterrieri on sopiva kun leikkaat turkin lyhyemmäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      190
      7819
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5355
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      141
      4291
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2627
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2400
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      578
      2192
    Aihe