Pohjeluun murtuma, neuvoja

kainalosauveli

Kohta tulee neljä viikkoa murtumasta. Pari päivää odottelin sen paranevan, ennen kuin menin lääkäriin ja kuulin luun murtuneen. Se kipsattiin sitten. Olisi pitänyt käydä vaihdattamassa uusi kipsi parin viikon päästä, mutta koska ei ollut turvotusta, ei kipua, ei kutinaa, ja kipsi oli kuiva ja (melko) puhdas, en mennyt. Ehkä odottelen sen viisi viikkoa, jopa kuusi, ja menen sitten poistattamaan tämän. Olisi kai se lopulta parantunut ilman kipsejäkin, ja tämä jäi silloisen turvotuksen takia mukavan väljäksi.

Kysyisin siitä, miten teiltä on onnistunut kyynärsauvoilla liikkuminen? Minulla se toi esille lihaksia, joista en ollut tiennytkään, enkä jaksanut niillä. Kainalosauvoilla meno on ollut huomattavasti helpompaa. Tori.fi:stä löytyi hyvät ja halvat käytetyt kepit. Miten paljon olisi hyvä asettaa painoa toipuvan jalan varaan? Ei ole ollut kipua ensimmäisen viikon jälkeen, mutta en ole kovin paljon varaillut, mitä nyt joskus seisonut jonkin aikaa sauvat pois pannen. Ymmärrän, ettei murtuma luudu kunnolla ilman puristusta. Minulla kyllä kävi onni siinä, että murtui pitkittäin, eikä tarvinnut leikata.

Ja tietääkö teistä joku, miksei terveyskeskus anna käyttöön kainalosauvoja, vaan kyynärkepit? Onko se vain esteettisistä syistä? Ja minä arvostaisin suuresti sitä, että kun ensimmäiselle käynnille kenkkaan extempore-kepin kanssa terkkariin, siellä olisi käytävien seiniä pitkin kädensijat. Harvalla varmaan sattuu kotona olemaan kainalosauvoja yllättävien loukkaantumisten varalle. Puuttuuko nuo kaiteet myös esteettisistä syistä, vai onko niitä liian kallis asentaa, vai onko niiden puhdistus liian työlästä, vai eikö kukaan ole tullut ajatelleeksi, miten paljon niistä olisi apua?

7

830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lissääliikuntaa

      1. Sulla on huono lihaskunto

      2. Teet ohjeiden mukaan, etkä itse nitä sovella

      3. Kävelet, kun olet parantunut

      Suomessa terveellinen ja monipuolinen ravinto ei riitä pitämään yllä tervettä luustoa, nivelsiteitä, välilevyjä ja niveliä. Lisäravinteena tarvitaan:

      C-vitamiinia 400 mg/vrk
      D-vitamiinia 50-100 µg/vrk
      K2-vitamiinia 50-100 µg/vrk
      Magnesium (sitraattia) 200-400 mg/vrk

      Nämä lisäravinteet maksavat kuukaudessa n. 5€, joten ei ole rahasta kiinni oman luustonsa hyvinvoinnista huolehtiminen. Edullisimmin lisäravinteita myydään Citymarketissa, iHerbissä sekä suomalaisissa verkkokaupoissa.

    • Apuvälinepula

      Minulta poistetaan nilkan sisäkehräsen murtumaa tukeva saapaskipsi viikon kuluttua. Terveyskeskuksesta olisin halunnut 5 vk kestäneelle kyynärkeppiajalle jotain parempaa, kuten iwalk2.0 tai Freedom Leg, joiden avulla olisin voinut tehdä kävdet vapaina jotain koti- ja pihahommia ja jopa kävellä ilman kyynärkeppejä jalkaterän koskematta maahan. Eihän ne mulle semmoisia luvanneet. En löytänyt edes laitteiden myyjää Suomesta.

      Nyt saan viimeisen kipsiviikon ajan kävellä ilman keppejä. Ja kovaa painelenkin. Luin jostain, että kävellessä pitäisi käyttää aina jalkapöydän taipumisen estävää kipsikenkää. Enhän minä sellaista tiennyt. Ulkona olen sitä lotiskoa vain pitänyt jalassa. Ja ai miten kipeäksi olen saanut sen kipsatun jalan polven ja hiertyneeksi nilkan.

    • sannansanat

      Ihan kuin se tk olisi syypää murtumille? Kainalosauvoja ei käytetä koska painavat verisuonia, imusolmukkeetkin siellä kainalossa. Jos murtumakohtaa ei tue kunnolla saattaa jatkuva liike aiheuttaa ns. valenivelen joka sitten vaatii sen leikkauksen. Toivottavasti ei sinulle, pikaista paranemista! Kaiteet olisivat kyllä oikein fiksuja käytäville, vanhuksia ja huimauksesta kärsiviäkin ajatellen.

    • Apuvälinepula

      Ei tk ole syypää murtumaan, eikä toipumisnopeuteenkaan. Päättäjät ovat. Jos halutaan säästää valtion varoja ja pitää tuotanto kasvussa, pitää ihmisille antaa mahdollisuus tarpeellisten apuvälineiden avulla tehdä kykyjensä mukaista tuottavaa työtä vammaisenakin.

      Kipsi poistettiin nilkasta ja hyvin oli kehränen luutunut. Ei kuulema olisi tarvinnut pitää sisällä kävellessä kolhoa kipsikenkää. Ei kehräseen mitään ylimääräistä valeniveltä kävelemällä tule.

      • dorkenstern

        " Päättäjät ovat. Jos halutaan säästää valtion varoja ja pitää tuotanto kasvussa, pitää ihmisille antaa mahdollisuus tarpeellisten apuvälineiden avulla tehdä kykyjensä mukaista tuottavaa työtä vammaisenakin."

        Niin koska ihmiset itsehän eivät voi mitenkään hankkia haluamiaan tavaroita, vaan se on valtion homma? Minuakin vituttaa ajaa corollalla, eikö se ole valtion homma säästää hermojani ja ostaa minulle mersu??? KYsyn vaaN!


    • Apuvälinepula

      Mersut nyt ei paljon vammojen kuntoutukseen liity, vaikka niitäkin jakelevat joillekin "vammaisille" jopa kuskin kanssa.

      Aika monet pienyrittäjät hankkivat apulaitteita itse voidakseen tehdä töitä liikuntavamman saatuaan. Tai tekevät työt nelinkontin kuten minä, kun "puujalkaa" ei Suomesta löytynyt. Sairaslomat lyhemmäs ja töihin vain, kellä pää muuten pelaa! Kyllä ne halvat lainattavat apulaitteet hintansa hankkivat.

    • Anonyymi

      Sairaalan päivystyksessä laitettu kipsi (pohjeluu) avattiin viikon päästä ja laitettiin tarranauhat että voipi mm pestä jalkaa. Nyt viisi viikkoa kipsihoitoa täynnä ja pitäisi alkaa jumppaamaan jalkaterää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      125
      11112
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10314
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      183
      6510
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      50
      5582
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4364
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      68
      4051
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3604
    Aihe