Kohta tulee neljä viikkoa murtumasta. Pari päivää odottelin sen paranevan, ennen kuin menin lääkäriin ja kuulin luun murtuneen. Se kipsattiin sitten. Olisi pitänyt käydä vaihdattamassa uusi kipsi parin viikon päästä, mutta koska ei ollut turvotusta, ei kipua, ei kutinaa, ja kipsi oli kuiva ja (melko) puhdas, en mennyt. Ehkä odottelen sen viisi viikkoa, jopa kuusi, ja menen sitten poistattamaan tämän. Olisi kai se lopulta parantunut ilman kipsejäkin, ja tämä jäi silloisen turvotuksen takia mukavan väljäksi.
Kysyisin siitä, miten teiltä on onnistunut kyynärsauvoilla liikkuminen? Minulla se toi esille lihaksia, joista en ollut tiennytkään, enkä jaksanut niillä. Kainalosauvoilla meno on ollut huomattavasti helpompaa. Tori.fi:stä löytyi hyvät ja halvat käytetyt kepit. Miten paljon olisi hyvä asettaa painoa toipuvan jalan varaan? Ei ole ollut kipua ensimmäisen viikon jälkeen, mutta en ole kovin paljon varaillut, mitä nyt joskus seisonut jonkin aikaa sauvat pois pannen. Ymmärrän, ettei murtuma luudu kunnolla ilman puristusta. Minulla kyllä kävi onni siinä, että murtui pitkittäin, eikä tarvinnut leikata.
Ja tietääkö teistä joku, miksei terveyskeskus anna käyttöön kainalosauvoja, vaan kyynärkepit? Onko se vain esteettisistä syistä? Ja minä arvostaisin suuresti sitä, että kun ensimmäiselle käynnille kenkkaan extempore-kepin kanssa terkkariin, siellä olisi käytävien seiniä pitkin kädensijat. Harvalla varmaan sattuu kotona olemaan kainalosauvoja yllättävien loukkaantumisten varalle. Puuttuuko nuo kaiteet myös esteettisistä syistä, vai onko niitä liian kallis asentaa, vai onko niiden puhdistus liian työlästä, vai eikö kukaan ole tullut ajatelleeksi, miten paljon niistä olisi apua?
Pohjeluun murtuma, neuvoja
7
661
Vastaukset
- lissääliikuntaa
1. Sulla on huono lihaskunto
2. Teet ohjeiden mukaan, etkä itse nitä sovella
3. Kävelet, kun olet parantunut
Suomessa terveellinen ja monipuolinen ravinto ei riitä pitämään yllä tervettä luustoa, nivelsiteitä, välilevyjä ja niveliä. Lisäravinteena tarvitaan:
C-vitamiinia 400 mg/vrk
D-vitamiinia 50-100 µg/vrk
K2-vitamiinia 50-100 µg/vrk
Magnesium (sitraattia) 200-400 mg/vrk
Nämä lisäravinteet maksavat kuukaudessa n. 5€, joten ei ole rahasta kiinni oman luustonsa hyvinvoinnista huolehtiminen. Edullisimmin lisäravinteita myydään Citymarketissa, iHerbissä sekä suomalaisissa verkkokaupoissa. - Apuvälinepula
Minulta poistetaan nilkan sisäkehräsen murtumaa tukeva saapaskipsi viikon kuluttua. Terveyskeskuksesta olisin halunnut 5 vk kestäneelle kyynärkeppiajalle jotain parempaa, kuten iwalk2.0 tai Freedom Leg, joiden avulla olisin voinut tehdä kävdet vapaina jotain koti- ja pihahommia ja jopa kävellä ilman kyynärkeppejä jalkaterän koskematta maahan. Eihän ne mulle semmoisia luvanneet. En löytänyt edes laitteiden myyjää Suomesta.
Nyt saan viimeisen kipsiviikon ajan kävellä ilman keppejä. Ja kovaa painelenkin. Luin jostain, että kävellessä pitäisi käyttää aina jalkapöydän taipumisen estävää kipsikenkää. Enhän minä sellaista tiennyt. Ulkona olen sitä lotiskoa vain pitänyt jalassa. Ja ai miten kipeäksi olen saanut sen kipsatun jalan polven ja hiertyneeksi nilkan. - sannansanat
Ihan kuin se tk olisi syypää murtumille? Kainalosauvoja ei käytetä koska painavat verisuonia, imusolmukkeetkin siellä kainalossa. Jos murtumakohtaa ei tue kunnolla saattaa jatkuva liike aiheuttaa ns. valenivelen joka sitten vaatii sen leikkauksen. Toivottavasti ei sinulle, pikaista paranemista! Kaiteet olisivat kyllä oikein fiksuja käytäville, vanhuksia ja huimauksesta kärsiviäkin ajatellen.
- Apuvälinepula
Ei tk ole syypää murtumaan, eikä toipumisnopeuteenkaan. Päättäjät ovat. Jos halutaan säästää valtion varoja ja pitää tuotanto kasvussa, pitää ihmisille antaa mahdollisuus tarpeellisten apuvälineiden avulla tehdä kykyjensä mukaista tuottavaa työtä vammaisenakin.
Kipsi poistettiin nilkasta ja hyvin oli kehränen luutunut. Ei kuulema olisi tarvinnut pitää sisällä kävellessä kolhoa kipsikenkää. Ei kehräseen mitään ylimääräistä valeniveltä kävelemällä tule.- dorkenstern
" Päättäjät ovat. Jos halutaan säästää valtion varoja ja pitää tuotanto kasvussa, pitää ihmisille antaa mahdollisuus tarpeellisten apuvälineiden avulla tehdä kykyjensä mukaista tuottavaa työtä vammaisenakin."
Niin koska ihmiset itsehän eivät voi mitenkään hankkia haluamiaan tavaroita, vaan se on valtion homma? Minuakin vituttaa ajaa corollalla, eikö se ole valtion homma säästää hermojani ja ostaa minulle mersu??? KYsyn vaaN!
- Apuvälinepula
Mersut nyt ei paljon vammojen kuntoutukseen liity, vaikka niitäkin jakelevat joillekin "vammaisille" jopa kuskin kanssa.
Aika monet pienyrittäjät hankkivat apulaitteita itse voidakseen tehdä töitä liikuntavamman saatuaan. Tai tekevät työt nelinkontin kuten minä, kun "puujalkaa" ei Suomesta löytynyt. Sairaslomat lyhemmäs ja töihin vain, kellä pää muuten pelaa! Kyllä ne halvat lainattavat apulaitteet hintansa hankkivat. - Anonyymi
Sairaalan päivystyksessä laitettu kipsi (pohjeluu) avattiin viikon päästä ja laitettiin tarranauhat että voipi mm pestä jalkaa. Nyt viisi viikkoa kipsihoitoa täynnä ja pitäisi alkaa jumppaamaan jalkaterää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991498Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37943Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29879Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38831Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37740Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56738Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720