Lautaussäätimestä

1612

Tervehdys.
Osaisivatko palstan kokeneemmat valaista tietämätöntä lataussäätimen sielunelämästä.
Veneessä on aurinkopaneli säätimellä ja satunnaisesti käytössä myös c-tec laturi ylläpito toiminnolla.
Voiko laturin laittaa normaaliin paneelin lataussäätimeen, estääkseni ylilatauksen ja akkujen kiehumisen?

Kiitos

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Veneessä on aurinkopaneli säätimellä ja satunnaisesti käytössä myös c-tec laturi ylläpito toiminnolla.Voiko laturin laittaa normaaliin paneelin lataussäätimeen, estääkseni ylilatauksen ja akkujen kiehumisen?"
      No tähän ehdoton vastaus on että EI!
      Aurikopaneelisi säädin on suunniteltu 10 -20 A virtaan. Laturisi antaa 50 - 120 A eli savu nousee...
      Kaikki arvot ovat arvauksia kunnes lähetät lisää tietoja...
      Kerro lisää veneestäsi, laturistasi etc niin voi olla että saat hyödyllinen vastaus...

      • laituriparlamentti_rules

        Edellisessä vastauksessa ei ollut muuta oikein kuin se, että älä kytke lataussäätimeen. Sen sijaan kytke laturi suoraan akkuun, siinä on "oma lataussäädin" sisäänrakennettuna.

        Tärkein syy on se että panelisäätimien latauksen katkaisu tapahtuu varsinkin halvemmissa malleissa siten, että ne yksinkertaisesti kytkevät panelin oikosulkuun. C-TEKkisi ei todennäköisesti hajoa tästä, mutta voi mennä virhetilaan eikä jatka latausta sen jälkeen.

        Eikä veneesi malli vaikuta tähän.


    • kaikenlaisia.tolloja

      Ota nyt edes vähän asioista selvää. Lataussäädin on ihan eri asiaan. Nimestäkin sen kuulee. Säätämään siis latausta. Ei lataussäädin ota kantaa siihen, vaikka käytössäsi olisi miten suuri akusto. Se säätää vain latausta!

      • itsenolaus.kunniaan

        Selventäisitkö itse vielä mitä se aurinkopaneeli tekee sille akulle silloin kun aurinko paistaa???


      • helppo.juttu
        itsenolaus.kunniaan kirjoitti:

        Selventäisitkö itse vielä mitä se aurinkopaneeli tekee sille akulle silloin kun aurinko paistaa???

        No sen aurinkopaneelin voi laittaa peittoon silloin kun akku on täynnä.
        Ei tämä sen vaikeampaa ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5420
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2727
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2531
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1894
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1593
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1201
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1096
    Aihe