Ensimmäistä kertaa Marmarikseen menossa, hotelliksi valikoitui Yunus sijaintinsa takia. Haulla löytyi vanhoja ketjuja ko. hotellista, onko jo tänä vuonna (2015) ko. hotellissa käyneitä? Olen varmaan ymmärtänyt oikein, että WIFI toimii vain yleisissä tiloissa (jos sielläkään), hotellissa on hyvä ravintola, huoneet on remontoitu, sijainiti ihan rantabulevardin ja keskustan läheisyydessä. Onko hotellin edustalla olevat rantatuolit maksuttomia hotellin asiakkaille?
Koska olen ensikertalaisena matkassa, mikä on Marmariksen keskimääräinen hintataso? Normaali lounas/illallinen ruokajuoman kera? Olut kaupassa? Dönerit?
Haussa rentouttava lomaviikko, ilman sen kummempia suunnitelmia. Toivottavasti tulee mukava loma!
Yunus-hotelli Marmaris kesä 2015
5
194
Vastaukset
- Gretaaa
Itse olen käynyt Marmariksessa kaksi kertaa ja kolmas kerta tulossa heinäkuussa. Molemmilla kerroilla olen ollut yunukseesa ja viimeksi syksyllä 2014. Paikka on tosi hyvällä sijainnilla, huoneet tosiaankin remontin jälkeen viihtyisät ja todella mukavaa henkilökuntaa. Wifi toimi hyvin yleisissä tiloissa ja itselläni myös ensimmäisen kerroksen huoneessa. :D Ja rantatuolit ovat maksuttomat! :) Hintataso on yleisesti halevmpi kuin Suomessa. Normaali lounas halvimmillaan 5 euron luokkaa ja tippiä on tosi hyvä jättää koska tarjoilijat elävät niillä. Paikallinen olut kaupassa jotain vajaa parisen euroa.
Mukavaa lomaa! - TänäkesänäAlanyaan
Olin mieheni kanssa Yunuksessa kesällä 2013 sikäli saattaa olla vanhaa tietoa,mutta ajajittelin silti kirjoittaa.Sijainti loistava,kapean kävelykadun yli ja olet jo rannalla.Marmaris levittäytyy rannan suuntaisesti ja Yunus oli about puolivaiheilla,eli loistavaa.
Hintalaatusuhde oli kohdillaan kun äkkilähtönä otimme matkan reilun alennuksen kera.Wifi ei aina huoneessa toiminut mutta parvekkeelle mennessä toimi.Rantatuolit ilmaiset hotellin asiakkaille ja tarjoilu pelasi myös rannalle,juomat sai "piikkiin" jonka sitten pystyi käydä maksamassa kun lähti rannalta.Suurena plussana mainitsisin sen että wifi toimi moitteettomasti myös rannalla,oli kiva surffailla netissä aurinkoa ottaessa.Ranta ja meren pohja olivat hyvät hotellin kohdalla.
Buffet aamiainen oli ok.- kyselijätäällätaas
Moi,
täällä ketjun aloittaja. Reissu takana, hotelli oli kyllä hintasa väärti. Wifi toimi aulassa, baarissa ja rannalla, parvekkeellakin ajoittain. Riippuu varmaan vähän mille puolelle ja kerrokseen huone osuu. Huone oli siisti ja varmaankin hiljattain remontoitu. Sänky oli hyvä ja ilmastointi toimi. Kylpyhuone ei tainnut olla remontoitu, mutta ajoi sekin asiassa. Joku valitteli veden heikkoa painetta, itselläni toimi koko viikon hyvin. Hotellin ravintolassa/baarissa sai -10% alennuksen ruoista/juomista huonekorttia vilauttamalla. Sijainti todellakin hyvä, lyhen matkan päässä keskustasta. Rantakatua tuli mittailtua joka päivä, usein Icmeleriin saakka. Hotellin baarissa joka ilta live-esiintyjä (tosin sama saattoi olla useamman kerran viikon mittaan), ihan ok lisä ja paikallisia oli todellakin paljon iltaa istumassa ja syömässä/juomassa. Varattuja pöytiä oli usein niin, että pöytäpaikkaa ei välttämättä saanut vaan piti norkoilla pystybaarin puolella.
Muuten Marmaris ok lomakaupunki, mutta ei mulle mitään hinkua jäänyt sinne palata takaisin. Voi olla, että joskus palaan takaisin voi olla että en. Mutta hotellissa ei ollut mitään vikaa itsessään. - kyselijätäällätaas
Dalamanin lentokentän hinnoista vielä, että ovat todella korkeat ruoka- ja juomapuolen osalta, ihan on melkein Hki-Vantaan lentokentän hinnoissa ellei jo ylikin. En ottanut paluulennolle ateriaa, kuten ei näemmä suurin osa muistakaan, joten piti jotain pientä syödä ennen koneeseen nousua. Taxfreessä toki hyviä tarjouksia.
- kinkut
Olen ollut Marmariksessa lomalla n.17 kertaa. 3 kertaa yunus-hotellissa.Ihan hyvä hotelli.Sen omistaa useampi veljes.Koko siku oli varmaan juhannuksen aikaan työssä.Palvelut pelaa,aamiainen jees.Jos huoneen parveke on Itsmeleriin päin on kiva katsella.Minusta Marmaris on Turkin kohteista ollut paras.Olen käynyt 4 kohteessa.Päivän boat trip laivareissuita pidän.Suosittelen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324421Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii742862- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘691080PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832