Pois kotoa mahollisimman nopeasti

Välimatkaavanhempiin

Elikkä olen 19v poika ja tällä hetkellä suhteet vanhempii (erityisesti äitiin) ovat erittäin huonot. Keskusteluista ei tule mitään ja siitä seuraa vaan huutoa jonka takia yritän vältellä kontaktia heihin. Valittaa sitten kun en pysty sosialisoitumaan heidän kanssaan, vaikka viimeiset 3 vuotta olen yrittänyt huonoin tuloksin. Tänäänkin äitienpäivä lounas päättyi niinkin hyvin että äiti itkee makkarissa ja faija huutaa minulle, koska sanoin suoraan pienen väittelyn jälkeen äidille että ajattelisi muitakin kuin itseään välillä. Hyvää mieltä ei tässä kenellekkään tule ja alkaa tuntua että parempi olisi jos saisi vähän välimatkaa.
Ongelmana on ettei minulla ole mitään hajua mistä aloittaa asunnon hakeminen, sillä käyn lukiota vielä syksyyn enkä saa minkäänlaisia tuloja tai tukia(vanhemmat tienaa liian hyvin mutta minä en siitä hyödy) ja työt alkavat vasta 1.6.
Osaisiko joku neuvoa mitä pitäisi tehdä

4

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräsiskä

      Tuntuu oudolta koko juttu. Miksi syytät äitiäsi siitä, että hän ajattelee vain itseään (eikä kai Sinua??) Mitä pahaa siinä on myös ajattelee itseäänkin, tokkopa sinä ajattelet häntä yhtään sen enempää.
      Ulkopuoliselta tuntuu, että Sinulla on myöhäinen murrosikä tai se on jäänyt päälle. Etkä aikuistu, vaan olet edelleen viisitoistavuotiaan tasolla ihmissuhteissa.
      Anna paremmat perustelut tyhmään käytöksesi, niin voisin jotenkin ymmärtää käytöstäsi.
      Oletko kenties ainoa lapsi ja saanut aina mitä olet halunnut.
      Yritä rauhoittaa tilanne ja mieti oletko kenties tehnyt jotain väärää. Silloin nöyrtyminen ja anteeksipyyntö voisi tuottaa tulosta. Toki 19 vuotiaalla on tarvetta omaan asuntoon ja siinä toki vanhemmat ymmärtävät ja varmaan myös auttavat Sinua saamaan sen. Ei ole aikuismaista riidellä vanhempien kanssa, jotka kuitenkin varmaan rakastavat Sinua yli kaiken. He ovat Sinut maailman saattaneet ja huoltaneet aikuisuuteen. Ole kiitollinen siitä ja osoita myös se heille. Sitten sossu on se vihoviimeinen paikka joka voi auttaa asuntoasiassa.

      • Välimatkaavanhempiin

        löytyy isosisko ja pikkusisko enkä todellakaan saa kaikkea mitä haluan. En alkanut postauksessani selittelemään suhdettamme tarkemmin sillä se ei tuntunut tarpeelliselta (alustin vain vähän tilannetta). Juttelua on tullut tehtyä tässä jo 4 vuotta ja ei se tilannetta paranna. Asiat sovitaan ja 3 päivää sen jälkeen ei vanhemmat muista edes koko tilannetta. Kai se ihan hyvä juttu on, mutta sitten taas alkaa koko rumba alusta. Myönnän etten aina käyttäydy hyvin, mutta ainakin olen rauhallisempi kuin tuo isosisko(20v), joka huutaa kilpaa täällä äidin kanssa milloin mistäkin.


    • Itsellänikin on samankaltainen ongelma. Vanhempien kanssa ollaan hyvissä väleissä, muttakun ollaan hetken samassa huoneessa riita syttyy usen. Lisäksi vanhempieni seura ja jutut eivät enää nappaa samalla tavalla kuin ennen. Tämän takia olen jäänyt pois useilta yhteisiltä perhelomilta, koska itse en oikeastaan perheen kanssa yhdessä lomilla viihdy. Kaippa se on normaalia murrosiän jälkeen, kun ihminen alkaa itsenäistyä ja tarvitsemaan omaa tilaa. Asuntoneuvoihin en jaksa (tuskin edes osaisin) vastata, koska klo kolme aamuyö.

    • Hei!
      Vanhempiesi tulot vaikuttavat sosiaalietuuksiisi niin kauan kuin opiskelet. Kun saat lukion kokonaan hoidettua ja säännölliset tulot itsellesi, niin voit hakea asuntoa mm. kotikunnastasi internetsivuilta, SATO:lta, ja uuden opiskelupaikan saadessasi kaupunkisi opiskelijayhdistykseltä (esim. Helsingin seudulla HOAS, Lappeenrannassa LOAS jne). Luottotiedot täytyisi pitää kunnossa koko aikuisuuden ajan.
      Kun muutat erilleen vanhemmistasi, muista että olet kokonaan vastuussa vuokrastasi, vakuutuksistasi, sähkölaskusta, puhelinlaskusta ja internetyhteydestä. Voisit etukäteen hahmotella paperille, mitä nämä kaikki todelliset kulut tulevat sinulle kustantamaan per kuukausi. Näiden laskelmien avulla päättelet, mihin sinulla on todella varaa. Ruokakaupassakin on pakko käydä ja vaatteet kuluvat väkisin.
      Sinulla kuitenkin on mahdollisuus onnistua, kun mietit mitä teet! Toivon sinulle aurinkoista kesää ja hyvää jatkoa itsenäistymisen polullasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2322
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      137
      1481
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      154
      1193
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      927
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      684
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe