Pois kotoa mahollisimman nopeasti

Välimatkaavanhempiin

Elikkä olen 19v poika ja tällä hetkellä suhteet vanhempii (erityisesti äitiin) ovat erittäin huonot. Keskusteluista ei tule mitään ja siitä seuraa vaan huutoa jonka takia yritän vältellä kontaktia heihin. Valittaa sitten kun en pysty sosialisoitumaan heidän kanssaan, vaikka viimeiset 3 vuotta olen yrittänyt huonoin tuloksin. Tänäänkin äitienpäivä lounas päättyi niinkin hyvin että äiti itkee makkarissa ja faija huutaa minulle, koska sanoin suoraan pienen väittelyn jälkeen äidille että ajattelisi muitakin kuin itseään välillä. Hyvää mieltä ei tässä kenellekkään tule ja alkaa tuntua että parempi olisi jos saisi vähän välimatkaa.
Ongelmana on ettei minulla ole mitään hajua mistä aloittaa asunnon hakeminen, sillä käyn lukiota vielä syksyyn enkä saa minkäänlaisia tuloja tai tukia(vanhemmat tienaa liian hyvin mutta minä en siitä hyödy) ja työt alkavat vasta 1.6.
Osaisiko joku neuvoa mitä pitäisi tehdä

4

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräsiskä

      Tuntuu oudolta koko juttu. Miksi syytät äitiäsi siitä, että hän ajattelee vain itseään (eikä kai Sinua??) Mitä pahaa siinä on myös ajattelee itseäänkin, tokkopa sinä ajattelet häntä yhtään sen enempää.
      Ulkopuoliselta tuntuu, että Sinulla on myöhäinen murrosikä tai se on jäänyt päälle. Etkä aikuistu, vaan olet edelleen viisitoistavuotiaan tasolla ihmissuhteissa.
      Anna paremmat perustelut tyhmään käytöksesi, niin voisin jotenkin ymmärtää käytöstäsi.
      Oletko kenties ainoa lapsi ja saanut aina mitä olet halunnut.
      Yritä rauhoittaa tilanne ja mieti oletko kenties tehnyt jotain väärää. Silloin nöyrtyminen ja anteeksipyyntö voisi tuottaa tulosta. Toki 19 vuotiaalla on tarvetta omaan asuntoon ja siinä toki vanhemmat ymmärtävät ja varmaan myös auttavat Sinua saamaan sen. Ei ole aikuismaista riidellä vanhempien kanssa, jotka kuitenkin varmaan rakastavat Sinua yli kaiken. He ovat Sinut maailman saattaneet ja huoltaneet aikuisuuteen. Ole kiitollinen siitä ja osoita myös se heille. Sitten sossu on se vihoviimeinen paikka joka voi auttaa asuntoasiassa.

      • Välimatkaavanhempiin

        löytyy isosisko ja pikkusisko enkä todellakaan saa kaikkea mitä haluan. En alkanut postauksessani selittelemään suhdettamme tarkemmin sillä se ei tuntunut tarpeelliselta (alustin vain vähän tilannetta). Juttelua on tullut tehtyä tässä jo 4 vuotta ja ei se tilannetta paranna. Asiat sovitaan ja 3 päivää sen jälkeen ei vanhemmat muista edes koko tilannetta. Kai se ihan hyvä juttu on, mutta sitten taas alkaa koko rumba alusta. Myönnän etten aina käyttäydy hyvin, mutta ainakin olen rauhallisempi kuin tuo isosisko(20v), joka huutaa kilpaa täällä äidin kanssa milloin mistäkin.


    • Itsellänikin on samankaltainen ongelma. Vanhempien kanssa ollaan hyvissä väleissä, muttakun ollaan hetken samassa huoneessa riita syttyy usen. Lisäksi vanhempieni seura ja jutut eivät enää nappaa samalla tavalla kuin ennen. Tämän takia olen jäänyt pois useilta yhteisiltä perhelomilta, koska itse en oikeastaan perheen kanssa yhdessä lomilla viihdy. Kaippa se on normaalia murrosiän jälkeen, kun ihminen alkaa itsenäistyä ja tarvitsemaan omaa tilaa. Asuntoneuvoihin en jaksa (tuskin edes osaisin) vastata, koska klo kolme aamuyö.

    • Hei!
      Vanhempiesi tulot vaikuttavat sosiaalietuuksiisi niin kauan kuin opiskelet. Kun saat lukion kokonaan hoidettua ja säännölliset tulot itsellesi, niin voit hakea asuntoa mm. kotikunnastasi internetsivuilta, SATO:lta, ja uuden opiskelupaikan saadessasi kaupunkisi opiskelijayhdistykseltä (esim. Helsingin seudulla HOAS, Lappeenrannassa LOAS jne). Luottotiedot täytyisi pitää kunnossa koko aikuisuuden ajan.
      Kun muutat erilleen vanhemmistasi, muista että olet kokonaan vastuussa vuokrastasi, vakuutuksistasi, sähkölaskusta, puhelinlaskusta ja internetyhteydestä. Voisit etukäteen hahmotella paperille, mitä nämä kaikki todelliset kulut tulevat sinulle kustantamaan per kuukausi. Näiden laskelmien avulla päättelet, mihin sinulla on todella varaa. Ruokakaupassakin on pakko käydä ja vaatteet kuluvat väkisin.
      Sinulla kuitenkin on mahdollisuus onnistua, kun mietit mitä teet! Toivon sinulle aurinkoista kesää ja hyvää jatkoa itsenäistymisen polullasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2178
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      87
      1283
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1110
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      59
      1071
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe