Kahden alkion IVF

jo37v

Minulle tehtiin huhtikuun alussa ensimmäinen IVF. Kaksi päivän ikäistä hyvää alkiota siirrettiin, kumpikaan ei selvinnyt. Lopullinen varmuus tuli tällä viikolla veritestistä. Edelleen vatsani, nivuseni ja nyt reitenikin kipuilee päivittäin. Kuukautiset tässä kierrossa pari päivää myöhässä. Epäilin tulehdusta ja kohdunulkoista, mutta ilmeisesti toipuminen kestää... Hyvää äitienpäivää myös meille, joista ei vielä ole tullut syntyneen lapsen äitejä!

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TsemppistäSiihen

      Se voi olla ihan sattumaa. Minulla oli yksi alkio, joka ei tarttunut. Itsellä oli vahva tunne, että limakalvo on yliaikainen, mutta lääkärin mielestä ei ole mahdollista, kun jarrulääke kuitenkin käytössä. Ehkä elimistö hylki jotenkin, alkio oli kuitenkin eloisa alun perin, tai sitten alkiossa kuitenkin jokin vika. Eihän sitä voi tietää. Kuulemma pakastuksesta ja sulatuksesta selviytyneet alkiot ovat keskimäärin vielä sitkeämpiä kuin tuoreet, eli jos passiin asti pääsee niin mahdollisuudet jopa paranevat.

      Minulle ei ole tullut mistään asiasta mitään kipuoireita, mutta kyllä kai esimerkiksi punktiosta voi niitä tulla. Sinulla on ollut tosi kauan kipuja, oletko ollut lääkärin tutkimuksessa niistä?

      Tunnen kaksoperheitä, ja en missään nimessä halua kahta alkiota kerralla. Tietysti se parantaa mahdollisuuksia, mutta kaksi keskosvauvaa olisi minun mielestäni pelottava ajatus. Ajattelen myös niin, että jos vika olikin limakalvossa, niin oli hyvä että vain yksi alkio meni hukkaan siihen yritykseen.

    • jo37v

      Jälkeenpäon ajatellen toinen alkio olisi kannattanut pakastaa... Ehkä ei kuitenkaan olisi päivän ikäisenä selvinnyt siitä. Kivut on lieventyneet ja sen takia kävin vain testeissä. Jos kuukautisia ei ala tulla, niin täytyy mennä. Toivottavasti ensi kerralla onnistaa. Onnea matkaan kaikille kohtalotovereille!

      • TsemppistäSiihen

        Minulla kolmipäiväisenä siirto ja pakastus. Kuulemma keskimäärin puolet alkioista selviytyy sulattamisesta, mutta siinä on suuria eroja, niin että jollain selviää suurin osa ja toisella harva. Yleensä sanotaan, että mitä useampi solu saadaan yhdestä punktiosta, sitä parempilaatuisia ne ovat. Siksi varmaan sinun kohdalla ratkaistu asia noin.

        Onnea sinullekin yritykseen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      34
      4580
    2. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      107
      3164
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      226
      3059
    4. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      107
      1704
    5. 88
      1423
    6. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      28
      1204
    7. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      159
      1068
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      56
      917
    9. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      121
      905
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      33
      747
    Aihe