Miten te jaksette aina morkata noita rekkakuskeja? eikö toi oo aika lapsellista.
Miten te jaksatte
pyöräiliä
242428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Vaan ku se järki on syntyessä siunaantunu ja joillekki sitä on tullu surullisen vähän...
Niin,koska järkeä on siunaantunut surullisen vähän,aloin rekkakuskiksi.
Niin eihän rekkakuskiksi tarvitse muuta kuin "heittäytyä".
Sen kyllä sitten näkee tien päällä, tutti suussa, kännykkä korvalla ajetaan edellä ajavan persuuksiin kiinni ja ohitetaan hulluissa paikoissa.
vaikka äitees hanuriin takas!!!!
koita saatana "heittäytyä" siitä korollan ratista
täyspitkän puikkoihin, jos tässä onnistut oot aika jeppe. muutoin voit pitää tämmöset kommentit ihan omana tietona saatanan helppoheikki.
Rekkamieheksi ei ruveta vaan siihen synnytään.
Ei kuka tahansa pulliainen osaa ajaa 25m ristä diiselihevosta. Ite ajanu jo 2.5 vuotta ja tiiän mistä puhun. Itekkin aloitin oppipoikana vierestä kattomalla ja sitten lähin ite ajamaan. Ja nyt täysverinen rekkamies. Päätin jo 5 vuotiaana ruveta rekkamieheksi koska isänikin oli.
Eiköhän asia ole niin et ....
Te henkilöautoilijat jarrutatte ja hidastelette ylä mäessä kun meidän pitäs saaha vauhtia lisää ylämäkeen ettei auto hyytyis. Hyvä mies eikö sulla oo tuohonikään tullu jo sen verran tietoa et rekka ei ole henkilöauto. Meidän on pakko ottaa vauhtia ylämäkeen et rekka ei jäis mäkeen kiinni. Joten älä jaksa valitaa.
Häiritsemään liikennettä niin paljon kuin henkilöautoilijat tekee jatkuvasti. Ihmettelen itsekkin miksi rekkakuskeja morkataan niin hirveästi, kai se on kun se yhdistelmä on niin iso että se pelottaa ja jos tekee pienenkin virheen niin kyllä huudetaan ja kovaa. Itse paljon ammatikseni ajaneena monelaista peliä ja nykyään sairaankuljetusta sanon että kyllä se pahin sakki on tavallisissa autoilijoissa ja iän kaikkisesti aamen! HArvoin on ammattikuski törttöilemässä mutta tavallisia autoilija on koko ajan sotkemassa liikennettä kaikin mahdollin tavoin, se on arkipäivää eikä kiinnosta lehtiä koskaan. Ammatikseen ajavista voi löytyä hommaansa kypsyneitä kuten millä alalla hyvänsä ja voi näkyä sitten tympeänä käytöksenä muita kohtaan, on myös ammatikseen ajavina kokemattomia jne. Täällä ja tuolla ja jossain kirjoitellaan yleensä vain tietyistä aiheista mitkä liikennettä häiritsee ja moni paljon merkittävämmät virheet jää hyvin vähälle huomiolla johon veikkaan aika monien kirjoittajienkin syyllistyvän. Autokoulussa opetetaan ajamaaan ja siitä kun pitää kiinni pärjää jo vähän helvetin hyvin liikenteessä, Suomessa se ainakin riittää! Itse tiedän lähes kaiken mitä pk-seudulla liikenteessä tapahtuu ja kyllä siinä ammattikuskit näyttelee todella pientä osaa. Noudatetaan sääntöjä niin hyvä tulee ja jos sääntöjä haluaa soveltaa niin tekee sen vasta sitten kun tajuaa sen merkityksen, älkää häiritkö muiden liikkumista. Niin ja viidakon lait ei vieläkään ole kai voimassa vaikka poliisi alkaa kohta aika harvinainen näky liikenteessä.
PEACE.......................
Asiaa puhut.
Pahimmat häiriköt ovat juuri nuo hidastelevat henkilöautoilijat jotka hidastavat juuri silloin kun pitäis saaha vauhtia ettei auto hyytyis.
Kummallista touhua.
Dullahousun hommaa ajella kurtsikalla tavaraa paikasta toiseen.
Meilläpä on vastuu paljon isompi kun jollakin saakelin teknikolla. Mikään jakelu ja toimitus pelais jos rekkamiehiä ei olis.
Me olemme se lenkki joka pitää Suomen PYSTYSSÄ.
Missäs ite hiihtelet?
Sohvan-jääkaapin-vessan pyhää kolmiotasiko kierrät?
Teknikko? Ja paskat! Tekniikasta tuskin tiedät muuta ku sen miten ranne liikkuu kun runkit raamatullesi!!!!!!!!!!!!!!!!
Pakko kysyä, miten sinä saisit tarvitsemasi tavarat, jos ei rekkakuskeja olisi???
Jokainen ammatti on saman arvoinen. Kaikilla ammateilla on tarkoituksensa, ei ole olemassa parasta ammattia. Eikä kaikkien tarvitse tykätä jostain tietystä ammatista. Sinusta ei varmaan olisi koskaan rekkakuskiksi, minusta ei olisi johonki toiseen työhön.
Arvostetaan jokaista ammattia saman arvoisesti!
kuules nyt mies! harvoin voi syyttää henkilöautoilioita vauhdin turmelemisesta ylämäessä tms. jos jätät reilun välin edellä ajavaan ja ajoissa ennakoit tulevan mäen niin ei pitäisi olla mitään ongelmia! miks musta muutenkin tuntuu että olet joku feikki joka yrittää mustamaalata meidän arvokasta ammattikuntaa? jo 2,5vuotta? mä olen istunut ratin takana n.5vuotta työkseni ja oppipoika olen edelleen!
Ei ole minullakaan ongelmia vauhdin suhteen ollut.
Vittuuntuneena ei ole hyvä ajaa ja silloin kaikki tiellä jne. Kun todella harvat ajaa edes sitä pahaa alinopeutta. Jos joku ajaa 80km/h rajoitusalueella sitä 80km/h NOIN niin sen pitää kelvata kaikille ja jos ei kelpaa niin ei ole oikeassa ammatissa sitten. Niin pienistä asioista ei voi olla kiinni ajaako /- 5km/h kovempaa tai hiljempaa. Jos ja kun joku ajaa reilusti alle nopeusrajoitusten niin yleensä semmoisestä kyllä pääsee ohitse aika helposti.
Alotin hommat 7 vuotiaana faijan opissa ja oli lastausta ja purkausta. Kuorman sitomista ym ym, Kaikki käytännön asiat ja sit kun ne oli opittu alkoi ajoharjoittelu. Aluksi jakoautolla ja sit Nupilla ja sit Täysperällä. Ja nyt ajan ite liikenteessä. JA EN OLE OPPIPOIKA koska taidon näytteeni riitti antamaan pomolle takuut meikän ajotaidoista. Faija ja pomo oli mukana kun ekan keikan heitin ja sen jälkeen faija oli vuoden mukana ja sit hä läks ajamaan omaa linjaa.
ET ÄLÄ TUU SELITTÄÄ MULLE MITÄÄN TOLLASTA.
Jos ite oppipoika olet niin se ei ole minun vikani
Olisit alottanu hommas aikasemmin.
Väitätkö tosiaankin et Ha kuskit ei aiheuta krippua tuolla tienpäällä. Jos ite kerran ajat niin luulis sun tietävän miten ne siellä käyttäytyy. En yleistä mutta asia on vaan niin et aika moni Ha kuski ruukaa laittaa aina rekkamiehet kärsijän penkille.
Ja mulla ei ole ammattini kanssa mitään ongelmia.
Viihdyn ihan mainiosti ratintakana. Agressioni puran salilla enkä tienpäällä. Sen verran hermot pitää.
Jep. Noinhan se menee juu
Mut anna olla. Jos he ovat sitä mieltä niin antaa heidän sit olla.
Jotkut kuskit onvaan sellasia et ne on vaan oma ittensä ja mjuut on pelkkää ilmaa olipa ne sitten ammattitovereita tai ei.
Annetaan tollasten olla ja tehään me työmme.
Mutta nyt viikonlopun ajokeikkojen jälkeen mukava rentoutua 3 päivää vapaalla.
Nähään taas
Näin on joo. 3 päivää vapaata
ja sitten taas ajoon. Mut joo totta turiset kun sanoit noin. Mut annetaan olla. Jos hän on tyytyväinen itteensä niin olkoot sitten.
En mie siitä pahakseni pistä. =)
Mut katellaan illalla kun tuun tallille.
kyl mä kovasti ihmettelen että henkilöauto kuskit maantiellä sun mäen ylosnousua jarruttaa? ettei vaan olis kyse siitä et ajat liian lähellä tms? mulla ei ole koskaan ollut vastaavaa ongelmaa... johtuskohan ajotyylistä?
mua vaan toi sun kiihkoilu (rm81) kummastutti niin suuresti et luulin sun olevan feikki joka tuollaisilla jutuilla vaan yrittää tehdä ammattikuntamme edustujajista tyhmemmän oloisia mitä oikeasti olemme!
..kato käy nuppiin kun me "nuoretkin" osataan ajaa!! Me voimme "ylpeillä" siitä että todellakin osaamme ajaa!!! Moniko tämänpäivän nuorista lähtee ratin taakse?? Näyttöruudun taakse kyllä....
Todellakin niin on !
Eivät todellakaan siedä sitä et joku voi olla parempi rekan ratissa kun ite.
Mä en kanna vaan kaunaa kellekkään ammattitoverille se joka on parempi saa olla parempi ja sillä siisti. Samaa ammattiveljestöö me kuitenkin ollaan eikä se muuta totuutta siitä et rekkaahan me kaikki alan edustajat ajetaan.
JOTEN EI KINATA VAAN AJETAAN JA TEHÄÄN TYÖMME.
EIX JEH !
olen 12-13 vuonna ajannu yhdistelmää siis pihalla ja ei se niin vaikeaa ole peruuttaa tai muuta. olen ajanu myös jotaa vitun vanhaa mersua ratti oli nii jumalattoman iso ja vaihde keppi heiluu ku mummon hammas .
"Ei kuka tahansa pulliainen osaa ajaa 25m ristä diiselihevosta. Ite ajanu jo 2.5 vuotta ja tiiän mistä puhun. Itekkin aloitin oppipoikana vierestä kattomalla ja sitten lähin ite ajamaan. Ja nyt täysverinen rekkamies. Päätin jo 5 vuotiaana ruveta rekkamieheksi koska isänikin oli."
Ei tällä palstalla juuri kokemuksella kukaan pääse keulimaan.Kuka on ajanu 2,5 vuotta ja kuka on sellasta vuosimallia ettei kokemusta juuri voi vielä olla.