Olen pitkään unelmoinut arasta ja nyt sellainen (sinikelta-ara) olisi myynnissä, mutta lintu tulisi ulkomailta, joten pari kysymystä:
1) Voiko lintu jäädä tulliin?
2) Onko aran omistaminen edes laillista Suomessa?
3) Lintu maksaa 2500€ joten luuletteko, että lintu on oikea eikä pelkkä kuva?
4) Olen sisustanut linnulle huoneen, jossa on paljon "puita", valaistus on hyvä ja lämpötilakin helposti säädeltävissä, sopiiko kyseinen ympäristö linnulle vai onko häkki sittenkin parempi?
Onko arat laillisia Suomessa?
2
346
Vastaukset
- Kissi
http://www.tori.fi/pohjois-savo/Kaksi_sinikelta_ara_naarasta__Ruotsi__18663946.htm?ca=18&w=3
Tätäkö meinasit? Tuo ilmoitus poikkeaa hyvin selvästi huijausyrityksille tyypillisistä ilmoituksista. Ja pitää sitä järkikultaa itsekin käyttää; en minä itse maksaisi edes halvempaa eläintä ennen kuin saisin käsiini sekä sen että luvatut todistukset.
Kyllähän nuo laillisia Suomessakin ovat, mutta eivätkös nämä nyt ole sellaisia tietoja, jotka kannattanee hankkia etukäteen ja itsenäisesti? Tietoa kyllä löytyy taatusti tuostakin asiasta. Itsekin eläimiä silloin tällöin myyvänä en katso kovin hyvällä sitä, että perusasioita kysellään ostovaiheessa. Ne perusasiat pitää olla hallussa ennen. Ja sitä tietoahan (johon voit luottaa) löytyy ihan muualta kuin suomi24:sta. - Lintutäti
Hei!
Arat ovat kyllä täysin laillisia Suomessa! Ne tarvitsevat kuitenkin tarkat paperit mm. CITES, alkuperäis- ja syntymätodistukset, eläinlääkäritarkistukset (luultavasti lähtö että saapumismaassa), maa- ja metsätalousministeriön luvan jne joten papukaijan tuontiin muualta on syytä perehtyä tarkoin.
Ympäristösi kuulostaa hyvältä! Aroille kannattaa olla juurikin oma lintuturvalliseksi tehty huone. Olet selvästi perehtynyt.
Hyviä uutisia sinulle. Aroja myydään silloin tällöin myös Suomessa. Ulkomaalaisiin myyjiin kannattaa suhtautua varauksella. Tällä hetkelläkin pari aran poikasta olisi myynnissä perehtyneisiin koteihin, tulisivat ruotsista. Ks. Suomen lemmikkilinnut Kaijuli ry foorumi, täältä löytyy ilmoitus ja yhteystiedot myyjään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 76849
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745