Mondeoni 2.0 -98 nykii vahvasti kiihdytettässä. Tasaista vauhtia mennessä ei ole ongelmia. Onko samanlaisia kokemuksia? Mikä pielessä?
Mondeo nykii kiihdytettäessä.
nykii nykii
1910573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vaihtaisin ensin polttoainesuodattimen, usein on ensimmäisten pakkasten aiheuttama vika jos suodattimessa on kosteutta. sitten vaihda kunnon platinakärkitulpat ja jos ei vieläkään auta niin ehkä vika on jakajassa tai puolan johdossa. tai yksittäisessä tulpan johdossa. Sähkö-tai polttoainesyöttövialta vaikuttaa.
Sierrassani oli kerran vastaava vika, pätki niin pirusti enkä paikallistanut tarpeeksi ajoissa vikaa. Loppujen lopuksi polttoaine pääsi pakoputkeen asti ennenkuin syttyi ja seurauksena oli katin tuhoutuminen. Selvitä vika ennenkuin tulee kalliiksi...
tulpat ja suodattimet vaihdettu 10 tkm sitten. Ajattelin jos joku "tyyppivika" esim anturi yms. joka on mennyt muillakin.
Jos kosteutta löytyy niin kokeile lasolin masinol kat iitä, sen poistoon hyvin workkii ja tehoo tulee lisäää
Kokeilin ruiskun puhdistusainetta. En tiedä oliko sattumaa, muuta 1. kerralla auttoi. 2, kerralla ei.
Ei auttanut. Kuukausi sitten kun oli vähän samaa ongelmaa nykiminen loppui kun kaadon tankkiin Injection cleaneria. Tosin en ole varma oliko se nykimisen loppuminen sattumaa.
autona 1.6 clx 190tkm -95
nykii myös kiihdytettäessä. etenkin kylmänä.
käytin autohuollossa(en ford liikkeessä)
ja äijät korjas jonku peinen alipaineletkun
T-liittimen kun se oli halki. auttoi mm.bensankulutukseen mut nykii silti edelleen.
t:taitaapi olla viimeinen ford
kun on vikaa koko ajan.. =(
Minäkin aioin jo heittää kelpo-Mondeoni pois nykimisongelman takia. Vaihdettiin sytytysjohdot, puola, tulpanhattuihin CRC:tä, ei tullut apua. Ilmamassamittarin vaihto lopetti nykimisen. Kokeile irrottaa ilmamassamittarin anturi, jos se auttaa on vika todennäköisesti löydetty.
Mondeossani oli tulpanjohto (ilmeisesti huollon yhteydessä) irronnut aivan pikkiriikkisen. Alkoi nykiä epäsäännöllisesti ja sitten todella säännöllisesti. Irronnut tulpanjohto aiheutti pitkän kipinän aivan väärään paikkaan ja siten sytytyskelan ja puolan tuhoutumisen eli uusimisen. _Vain_ 200 €... Muitakin syitä nykimiseen varmasti löytyy.
Nykiminen tietyillä kierrosuvuilla ja tietyssä nopeudessa?
Multa vaihdettiin f-anturi ja alipaineensäädin muistaakseni. Ei ole nykiny sen jälkeen
mitäs tuli hintaa??
mulla nykii n.1000-2500 rpm
Oireet samat mut nyki vaan lämpösenä. Mä vaihdoin lambda anturin ja tulpanjohdot (yht 105 €)
nykii eritoten kylmänä. 1000-2500rpm
sitten vielä lämpimänä vastaa kaasuun todella heikosti. kun painaa esim risteyksestä lähdettäessä kaasua saattaa auto ruveta tekemään sellaista pientä nytkytystä. kun painaa uudestaan niin sitten ottaa kaasun normaalisti.
ja aivan kylmänä kierrokset heittelee, ensin n.2000 sitten kierrokset putoaa 500rpm ja sitten taas ruisku nostaa kierrokset 2000rpm ja taas putoaa 500rpm. tätä jatkuu kunnes kone hieman lämpiää..
että kyllä ongelmia on... =(
lambdaa ei ole vaihdettu. uudet tulpat ja johdot juuri uusittu.
Kyllä se tekee sitä koko ajan, mutta aamulla liikkeelle lähtiessä en ole sitä huomannut.
mulla vm.-95 nyki ja Essolla vaihtoi pätevä kaveri tulpanjohtosarjan ja kas, nykiminen loppui. Essonmies väitti, että tämä on ollut useimmissa Mondeoissa vikana. Mulle tepsi!
Jos muu ei auta, kokeile tulpata pakokaasun kierrätyksen (EGR) alipaineletku. Jos ei auta niin lisäilman syötön alipaineletku. Jos ei auta, tarkista pensapaineen säädin ja sen alipaineletku sekä ohjaustehostimen paineanturi.
On vaihdettu moottorin tukityynyjä, tulpat, tulpanjohdot, huollettu ilmastointi (nyki enemmän kun ilmastointi oli päällä), jokin rele vaihdettiin, ilmamassamittari on tarkistettu. Kaiken tämän jälkeen 1000e on vika pikku hiljaa vähentynyt. Mutta nyt olen tullut siihen tulokseen että vika on vetoakseleissa. Tasaisella nopeudella ei mitään mutta kun yllättäen kiihdyttää kunnolla, niin nykii. Mutta kun heti perään tekee toisen kerran niin tuskin huomaa.
Onko autossasi ilmastointi? Jos on niin tarkista nesteet. Jos on nesteet vajaana niin nykii...
tulupanjohot ja tulupat
täällä auttoi kun vaihdoin tulpan johdot, vaihdoin eka tulpat ja ajoin pienen lenkin ja sit tulpanjohdot ja vika katosi... vanhat näytti ihan ok piuhoille mut niin vaan ne oli sökönä.