Olen täältä löytyvien ohjeiden mukaisesti yrittänyt irroittaa kytkinlaippaa, mutta se ei ole irronnut.
Akselin päässä laipan sisällä osoittautuu olevan jonkinlainen lukitus, jotta laippa ei irtoaisi käytössä. Akselin päässä on ilmeisesti varmistettu mutteri. Ahtaan tilan vuoksi tarkkaa tietoa vaikea saada. Akselissa ja laipassa on kiilaura. Onko missään ohjetta tai osaisiko joku neuvoa kuinka lukitus avataan? Veneeni on Beneteau Oceanis v2000.
Tarkoitukseni on vaihtaa V. P.-akselitiivistin ennen vesillelaskua. Hyvät neuvot olisi todella tarpeen.
Potkuriakselin kytkinlaipan irroitus
11
2263
Vastaukset
Jos akselin päässä on lukitus , on se saatava auki. Mitä sitten tulee siihen laipan halkaistuun kiristysosaan niin olen pulttien poistamisen jälkeen lyönyt keveästi halkeamiin pari teroitettua lattaraudan kappaletta kiiloiksi ja hyvin on irronnut.
- samantehnyt
Mikäli ymmärsin oikein ongelman; irrota potkuri ja vedä akseli pois sisäkautta, niin pääset irrottelemaan laippaa akselista paremmassa työpaikassa. Tällöin tietty täytyy moottori irrottaa pediltään, mutta ei sekään mikään mahdoton homma ole.
- viikonlopuntyö
Tuossa edellä olikin jo hyviä neuvoja. Lisään vielä sen, että ulosvetäjän käyttämiselle ei aina ole riittävästi tilaa. Sitä tulee, kun moottorin irroittaa petistä ja nostaa taljoilla syrjään. Itse panin kaksi lankkua sisäänkäynnin päälle ja hissasin kahdella taljalla. Kuminen pakoputki piti irroittaa, mutta muita letkuja ja kaapeleita ei tarvinnut.
Moottorin irroituksesta oli sekin hyöty, että sain samalla vaihdettua uudet kumityynyt. (Yllättäen yksi niistä oli hajoamispisteessä. Toetesin sen vasta, kun kone roikkui taljoissa). Jos kumitassut vaihtaa, pitää myös linjata akseli uudelleen. Sekään ei ollut iso homma. Yhdden viikonlopun aikana sain työt tehtyä. Nyt on uudet kumityynyt, uusi akselitiiviste (laitoin PSS-tiivisteen) ja vene vedessä. Kaikki ok. Kiitos vastauksista,
Laippa irtoaisi varmaan ihan helposti, jos sen lukituksen saisi avatuksi. Siksi kysyin neuvoa: "Onko missään ohjetta tai osaisiko joku neuvoa kuinka lukitus avataan?" Ilmeisesti kukaan ei ole nähnytvastaavaa laipan kiinnitystä. Olen kysynyt neuvoa myös maahantuojalta: [email protected], mutta vastausta ei sieltäkään ole tullut.- seppomartti
Omistan saman ikäisen Oceaniksen. Sen akselin tiivistekumi on vaihdettu viimeksi 13v. sitten ja mailejakin on kertynyt normaalia enemmän. Ei tiputa vettä vieläkään!. Joutaisi kuitenkin vaihtoon. Yritin avata akselilaippaa muttei CRC tai kevyt koputtelu auttanut. Syksyllä ajattelin vetää akselia päinvastaisen suuntaan kuin mitä yllä koneen poistamisineen on esitetty- siis taaksepäin. Ulosvetäjä väliin tai laipan ruuveilla kiristelyä, pienellä kaasuliekillä kuumennusta ja kopauttelua. Viimeisenä vaihtoehtona kiilaaminen kiristysuriin, laipan ahteripäässä.
- JKL4
Minulla oli (oceanis) laipan päässä kuusiokoloavaimella avattava lukiteruuvi, se menee noin 0.5cm akselin sisään ja laippa ei lähde irti ilman sen avaamista. Ruuvi voi olla tiukka, jos siihen on laitettu lukiteainetta ja hapettunut kiinni.
- seppomartti
Juu, Oceanisomistajat ottaa ensin lukiteruuit irti. Sitten vasta alkaa ongelma.
- JKL4
No jaa, juuri vaihdoin omaani. Ulosvetäjä kiinni ja veto päälle ulosvetäjään. Pieni kopaus vasaralla ja lähti irti. Kovin homma oli saada tuo lukitusruuvi pois. Kokoaminen olisikin sitten paljon helpompaa :)
Laippa kun lähti irti, niin VP:n kumitutti oli vaihdettu 15 minuutissa asennusohjeiden tavaamisen kera.
- rekkusetalaainen3
Lukitus akselin päästä auki, hitsiliekillä kuumaksi, pieni veto laippaan. Sit reippaita kopsuja laipan runko-osaan. Kyllä lähtee.
- hehkulampulla
Oli ehdotettu hitsiliekillä kuumentamista. Siihen kaikilla ei ole mahdollisuutta eikä haluakaan.
Kuumentamisen voi tehdä kuumailmapuhaltimella, mutta sekään työväline ei ole välttämätön. Yksinkertainen kuumennus onnistuu tavallisella hehkulampulla, joka pannaan palamaan akselilaipan alle. Laippa lamppu ympäröidään alumiinifoliolla, jotta lämmitys kohdistuu tehokkaammin laippaan. Lamppu saa palaa tuntikausia, esim. yön yli.
Sen jälkeen irroitustouhut. Jos on käytetty ruuvilukitetta, sekin avautuu kuumentamalla. Laippa irtosi, kun akselin päässä oleva näkymätön mutteri avattiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8315142Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1713823- 524687
- 244397
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni224316Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364120Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h574009No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol433848- 613589
- 423245