Hei
mitä pitää tehdä kun neljä vuotta sitten kuolleelle tulee edelleen joka vuosi veroilmoitus. Kaikki luvut aina nollaa. Mitään tuloja ei ole, tilit, tulot yms lakkautettu.
Neljä vuotta sitten kuolleelle tulee veroilmoitus
2
60
Vastaukset
- perinnönjakokirja
"Kuolinpesä lakkaa, kun pesän varat on jaettu
Kuolinpesä lakkaa olemasta, kun pesän kaikki varat on jaettu perillisten kesken. Osittainen kuolinpesän jako ei lakkauta kuolinpesää. Kuolinpesän lakkaaminen Verohallinnossa edellyttää, että perinnönjakosopimuksesta toimitetaan kopio verotoimistoon.
Jos kuolinpesällä ei ole jaettavia varoja, ei perinnönjakosopimustakaan tarvita. Kuolinpesän osakas voi ilmoittaa kuolinpesän esitäytetyn veroilmoituksen lisätietokentässä, että kuolinpesä on tyhjä.
Jos kuolinpesässä on vain yksi osakas, kuolinpesä lakkaa Verohallinnossa, kun perukirja on toimitettu verotoimistoon perintöverotusta varten.
Kuolinpesä saa esitäytetyn veroilmoituksen vielä perinnönjakovuodelta. Pesän jaon jälkeen osakkaat ilmoittavat saamansa tulot ja varat omassa veroilmoituksessaan ja kuolinpesän verotus päättyy."
https://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Omaisen_kuolema Hei ja kiitos kysymyksestä!
Nimim. "perinnönjakokirja" onkin jo antanut sinulle kattavan vastauksen. Lyhyesti vielä: palauta kuolinpesän esitäytetty veroilmoitus ja merkitse lisätietoihin, että kuolinpesä on tyhjä.
ystävällisin terveisin Satu V. Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482639
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541669Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1341634Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501381- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131190Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2851183- 156986
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24940Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58899