Mihin sijoittaa ylimääräiset?

Mihin kannattaa sijoittaa tilan tuotto tänä päivänä? Ei haluta enää laajentaa. Metsä on kallista, osakkeet epävarmoja, vuokra-asunnoissa riskit, pankissa ei saa tuottoa....:/
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Itse sijoitan maitotilalta saamani tuotot osakehuoneistoihin vanhoissa kerrostaloissa. Osakkeen sijainti on ratkaiseva tekijä ja se ei saa olla 3 kilometriä kauempana Kampista. 25 vuotta olen näihin yksiöihin ja kaksioihin sijoittanut ja nyt niitä on hallinnassa 9 kpl. Vuokratuloilla pyörivät omillaan ja pikkuvoittoakin tekevät. Mutta arvonnousu on se " pihvi " , ja se on ollut käsittämätön. Suosittelen.

Äänestä
  • onko osunut yhteenkään yhtiöön putkiremonttia?..se kun tuppaa syömään tuota laskennallista arvonnousua

    Äänestä

Moni on rakennuttanut vuokrattavia kesä asuntoja, mutta nyt on ehkä huonot ajat koska ei ole niin paljoa venäläisturisteja. Ja vuokra mökeissä on aina oma ylläpidon vaivansa.

Äänestä

Ostakaa Kultainen Vasikka.

Äänestä

Maataloudesta saadut ylimääräiset voisi sijoittaa vaikkapa luonnontieteelliseen museoon Joulupukin, Lentävän spagettihirviön ja muiden taruolentojen viereen.

Äänestä

kolmeen huoneistoon on osunut putkiremontti. mutta se ei haittaa koska tehty putkiremontti nostaa osakkeen arvoa myytäessä. turhaan näitä putkiremontteja pelä'tään.

Äänestä
  • Paljonko olivat kustannukset per neliö?
    Ja sait kustannukset siirrettyä täysimääräisenä myyntihintaan vai lasket että asunnon arvo on kustannusten sen verran?

    Tutkimustiedon mukaan - Kiinteistömaailma & Isännöintiliitto:

    - Tulevan putkiremontin kustannus ei tule näkymään asunnon hinnassa läheskään täysimääräisesti
    - Kuusi vuotta ennen putkiremonttia asunnon ostava häviää keskimäärin 15 prosenttia asunnon hinnassa
    - Vuosi ennen putkiremonttia asunnon ostava häviää keskimäärin 8 prosenttia asunnon hinnassa

    - tehdystä putkiremontista maksetaan n. 3% preemio. Nikola, Aalto Yliopisto

    Äänestä

  • realismia kirjoitti:

    Paljonko olivat kustannukset per neliö?
    Ja sait kustannukset siirrettyä täysimääräisenä myyntihintaan vai lasket että asunnon arvo on kustannusten sen verran?

    Tutkimustiedon mukaan - Kiinteistömaailma & Isännöintiliitto:

    - Tulevan putkiremontin kustannus ei tule näkymään asunnon hinnassa läheskään täysimääräisesti
    - Kuusi vuotta ennen putkiremonttia asunnon ostava häviää keskimäärin 15 prosenttia asunnon hinnassa
    - Vuosi ennen putkiremonttia asunnon ostava häviää keskimäärin 8 prosenttia asunnon hinnassa

    - tehdystä putkiremontista maksetaan n. 3% preemio. Nikola, Aalto Yliopisto

    Noissa omissa osakkeissa ei putkiremonteilla merkitystä koska kyseessä pitkäaikaiset sijoituksen. Tuo mitä tutkimustietoa kirjoitit pitää varmasti paikkansa mutta kun remontti on tehtynä niin ainakin tuolla max.3 km kampista nousee osakkeen hintakin. Lisäksi muu arvonnousu tietenkin nostaa lisää hintaa. omat osakkeeni lähellä metroasemia ja kun länsimetro valmistuu niin odotan nousupyrähdystä. Miksi sitten max. 3 km kampista. No ihan siksi että sinkkujahan siellä asuu ja keskusta laajenee koko ajan. vanhojen kerrostaloasuntojen valmistus lähelle keskustaa on loppunut ja kysyntä suurempi kuin tarjonta. Monesti on puhelin soinut ja on tiedusteltu josko myisin. Kysyjinä välittäjiä ja yksityisiä. talosivuilta olen seurannut hintojen kehitystä ja en kehtaa edes kertoa paljonko enemmän saisin jos myisin kun mitä aikoinaan ostaessa maksoin. Kun jään eläkkeelle niin saatan hallitusti realisoida mutta sen aika ei ole aivan vielä.

    Äänestä

  • aivan näin.. putkiremontti nostaa valmistuttuaan asunnon hintaa n 3%, kustannukset
    n 1000€ neliö...syntyvän erotuksen kattaa asunnon arvonnousu vuosisen varrella, tosin tämän kohdalla historia ei ole tae tulevista (laskennallista) tuotoista.

    mutta kyllä 3 km kampista on sitä aluetta joka säilyttää/kasvattaa arvoaan. toisin kuin asunnot siellä tuetulla kotiseudullasi.

    keskimääräinen arvolisäys on Helsingissä ollut n. 50% parinkymmenen vuoden kuluessa

    sinunkin omaisuutesi arvon kannalta olisi hyvä jos kepu puoltaisi sitä pisara-rataa

    Äänestä

Me on sijoitettu rahaa asunto-osakkeisiin, osakkeisiin, metsään ja taiteeseen. Viimeksi mainittu on sijoituksena vasta tulevaisuuteen, koska osa sijoituksista on nuoriin taitelijoihin, joiden töiden arvo on arvoitus tulevaisuudessa.
Maatalouden tulo on sen verran huonoa ollut viime vuosina, että senkin vuoksi olemme hakeneet muita kohteita. Metsää on ostettu, jos on sellaisessa hinnassa, että voi ostaa, pakkohuutsit pelittää vielä ja joitakin tontteja. Kaavoitus on nostanut tonttien hintoja.
Asunto-osakkeiden putkiremppoja on turha pelätä, jos asunnot ovat muuten hyvillä alueilla. Ja huonommillakin alueilla vuokratuotto on aika hyvä, jos vuokralaiset ovat yhteiskunnan elättejä, pitää vain ajatella kokonaisuutta. Hitaskämpilläkin saa hyvin vuokraa. Remontteja joutuu tekemään vuokralaisten jälkeen, mutta mitä siitä. Vuokria ei ole vielä jäännyt yhtään saamatta, olen sen verran raaka äijä, että sen puoleen ei ole ongelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahaongelma kirjoitti:

Mihin kannattaa sijoittaa tilan tuotto tänä päivänä? Ei haluta enää laajentaa. Metsä on kallista, osakkeet epävarmoja, vuokra-asunnoissa riskit, pankissa ei saa tuottoa....:/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu