Huoneen järjestys

Huonehirmu

Olen 12 vuotias, ja huoneeni on aika pieni. Haluaisin kuitenkin siitä kivan näköisen. Mutta yksi ongelma on että huonekaluni ovat aika isoja (esim. Sänky ja koulupöytä, eipä siellä sen lisäksi ole muuta kuin hylly josta pidän) Haluaisin kivan järjestyksen mutta ei oikein löydy mitään hyvää ideaa...Kiitos jos autat

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sänky, työpöytä ja hylly ovat kaikki tärkeitä ja tarpeellisia, joten kääntele niitä, kunnes löydät viihtyisimmän vaihtoehdon.
      Voit aluksi mitata huoneesi ja piirtää sen paperille. Esimerkiksi 1 metri on paperilla 10 senttiä. Eli jos huoneesi on 3 metriä pitkä ja 2 metriä leveä, niin piirrät kuvan jossa toiset sivut on 3o cm ja toiset 20 cm. Merkitse siihen oviaukon, kaappien ja ikkunan sijainti. Sitten mittaat huonekalusi ja piirrät ne samassa kokosuhteessa vähän tukevammalle paperille tai pahville. Leikkaa huonekalut irti ja voit sommitella niiden mahtumista huonepiirrokseen.
      Sänky suurimpana määrää oikeastaan koko sisustuksen. Jos huoneesi on pinkänomainen, sängyn sijoittaminen lyhimmälle seinustalle saa huoneen näyttämään neliskulmaiselta ja samalla vähän isommalta.
      Kun olet saanut kaikki mukavasti mahtumaan, voit kääriä hihat ja alkaa hommiin. Pyydä toki aikuisilta apua. (mutta jos kuitenkin haluat tehdä sen itse, laita vaikka villasukat, lapaset tai patalaput sängyn ja pöydän jalkojen alle, niin ne liikkuvat kevyemmin eivätkä naarmuta lattiaa.)
      Toki voit vähän kurkistella kavereidesi huoneita, miten he ovat saaneet huoneensa kalustetuksi. Hyviä ideoita voit hyödyntää, huonoista taas päätät, ettet ainakaan noin tee.
      Toivottavasti löydät viihtyisän ratkaisun.

      • slfjsklfjskljkldjkls

        ei nykyajan 12-vuotiaat osaa mitään paperiaskarteluja, ne ensinnäkin leikkaa saksilla sormensa rikki. Niille pitää olla joku älypuhelinsovellus jolla sommittelevat huonekalujärjestyksiä, aina parempi mitä kalliimpi kuukausimaksu siinä on jota ei saa poikki millään.


    • 3plus14

      Mustaki oli pienempänä mukava tehä nuita huoneenjärjestyksiä pienoiskooss paperille. ja tulee tuota edelleenkin tehtyä jos on oikein hankalan mallinen huone tms. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6963
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4622
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      36
      4151
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3219
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe