Huoneen järjestys

Huonehirmu

Olen 12 vuotias, ja huoneeni on aika pieni. Haluaisin kuitenkin siitä kivan näköisen. Mutta yksi ongelma on että huonekaluni ovat aika isoja (esim. Sänky ja koulupöytä, eipä siellä sen lisäksi ole muuta kuin hylly josta pidän) Haluaisin kivan järjestyksen mutta ei oikein löydy mitään hyvää ideaa...Kiitos jos autat

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sänky, työpöytä ja hylly ovat kaikki tärkeitä ja tarpeellisia, joten kääntele niitä, kunnes löydät viihtyisimmän vaihtoehdon.
      Voit aluksi mitata huoneesi ja piirtää sen paperille. Esimerkiksi 1 metri on paperilla 10 senttiä. Eli jos huoneesi on 3 metriä pitkä ja 2 metriä leveä, niin piirrät kuvan jossa toiset sivut on 3o cm ja toiset 20 cm. Merkitse siihen oviaukon, kaappien ja ikkunan sijainti. Sitten mittaat huonekalusi ja piirrät ne samassa kokosuhteessa vähän tukevammalle paperille tai pahville. Leikkaa huonekalut irti ja voit sommitella niiden mahtumista huonepiirrokseen.
      Sänky suurimpana määrää oikeastaan koko sisustuksen. Jos huoneesi on pinkänomainen, sängyn sijoittaminen lyhimmälle seinustalle saa huoneen näyttämään neliskulmaiselta ja samalla vähän isommalta.
      Kun olet saanut kaikki mukavasti mahtumaan, voit kääriä hihat ja alkaa hommiin. Pyydä toki aikuisilta apua. (mutta jos kuitenkin haluat tehdä sen itse, laita vaikka villasukat, lapaset tai patalaput sängyn ja pöydän jalkojen alle, niin ne liikkuvat kevyemmin eivätkä naarmuta lattiaa.)
      Toki voit vähän kurkistella kavereidesi huoneita, miten he ovat saaneet huoneensa kalustetuksi. Hyviä ideoita voit hyödyntää, huonoista taas päätät, ettet ainakaan noin tee.
      Toivottavasti löydät viihtyisän ratkaisun.

      • slfjsklfjskljkldjkls

        ei nykyajan 12-vuotiaat osaa mitään paperiaskarteluja, ne ensinnäkin leikkaa saksilla sormensa rikki. Niille pitää olla joku älypuhelinsovellus jolla sommittelevat huonekalujärjestyksiä, aina parempi mitä kalliimpi kuukausimaksu siinä on jota ei saa poikki millään.


    • 3plus14

      Mustaki oli pienempänä mukava tehä nuita huoneenjärjestyksiä pienoiskooss paperille. ja tulee tuota edelleenkin tehtyä jos on oikein hankalan mallinen huone tms. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3530
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3433
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3312
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2759
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      2013
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1942
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1655
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      93
      1616
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe