Hei,
Meni kolme ja puoli vuotta kun tuli pysyvä tapaturmaeläke. Sitä ennen kaikki vakyhtiön ja vkk temput. Neljän lääkärin puoltavat lausunnot työlekurin kieltävä lausunto. Onko kellään ollut näinn tiukassa?
Meni kolme ja puoli vuotta kun tuli pysyvä tapaturmaeläke. Sitä ennen kaikki vakyhtiön ja vkk temput. Neljän lääkärin puoltavat lausunnot työlekurin kieltävä lausunto. Onko kellään ollut näinn tiukassa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos noin lyhyessä ajassa sait se vastaa jonkinlaista lottovoittoa. Monet ovat tapelleet yli 10v , eivätkä ole sitä saaneet..Työlekurit ovat kimpassa maksavan osapuolen eli
työantajan kanssa eli se siitä vaitiolovelvollisuudesta. Sillähän ei ole minkäänlaista
painoarvoa näissä päätöksissä jos tutkitusti maksava osapuoli on vakuutuyhtiö. Silloin työnantaja ei ole korvausvelvollinen vaan vak.yhtiö.
Tarkoitat varmaankin työkyvyttömyyseläkettä? Tapaturmaeläke on "hieman" eri asia. Sehän myönnetään automaattisesti ilman eri hakemusta tapaturmasta johtuvan vuoden työkyvyttömyyden jälkeen. Vakuutukset pitää tietenkin olla ajan tasalla, oma / työnantajan. Täysi tapaturmaeläke on 85 % vuosityöansiosta alle 65-vuotiaalle ja 65 vuotta täyttäneelle 70 % vuosityöansiosta. Tässä vaiheessa vakuutusyhtiöt heräävät ja kehoittavat hakemaan tuota työkyvyttömyyseläkettä. Maksaja vaihtuu ja samoin eläkkeen suuruus. Se on suunnillen sama kuin tuleva työeläkkeesi.
Niin, kyselin verrokkikokemuksia kun kesti turkasen kauan. Koska vakyhtiöillä ja vkk:lla on kaikki keinot käytössä. Pitkittävät tavalla jos toisella päivänselvää asiaa. Kenen etu lienee?
Näyt jotain tietävän, mutta paljon on puutteita. Vuoden jälkeen muuttuu kuntoutustueksi tai eläkkeeksi, joskaan ei koskaan pysyväksi. Työkyvyttömyysekäkkeelle on taas omat kriteerit joita ei moni täytä. En minäkään.
On vaan niin kamala projekti yksin käydä läpi ettei ole tosikaan. Yritin saada apua liitolta ja mualta niin kukaan ei auta. Ainoa apu oli lääkärit jotka neuvoivat, kiitos.
Muille jotka elävät samassa veneessä toivotan kovasti vomia ja kuitenkin hyvää kesää.
Minulla eläkkeelle pääsy vei 7 vuotta,
kuntotusjaksot Turussa oli ensin 2 v-sitten viikko, täysin tyhjänpäiväisiä juttuja, mutta kalliita yhteisakunnalle.
Pakko oli mennä työttömäksi työnhakijaksi vaikka en työhön kyennyt, voimat vain katosi samoin kyky ajatella, vieläkään ei ole selvinnyt
mistä kaikki johtui,
oma ajatukseni on ettei kilpirauhanen toiminut,ja sitä tilaa vain
pahensi saamani hormonilääkitys.
Tuo seitsemän vuotta oli elämäni kauheinta aikaa, välillä ei ollut
edes ruokaa mutta selvisin siitä,
mutta terveeksi en koskaan tullut,
nyt odotan aikaa jolloin vapaudun elämästä.
itse sain työkyvyttömyyseläkkeen neljän vuoden taistelun ja sitä seuranneen vuoden sairasloman jälkeen ,suhteellisen nopeasti siis - masennukseni paheni kolmanteen potenssiin. Nyt ei enää masenna. :) kaksi vuotta jo olen ollut eläkkeellä.
Kovin on vaikea tämä työkyvyttömyysprosessi. Toista vuotta nyt siinä kärvistelen, ja aina tulee takkiin. Milloin lausunnoissa on puutteita (viiden erikoislääkärin lausunnot), milloin mikin mitätöidään mielivaltaisesti.
Kyllä Kela ja työeläkeyhtiöt tappavat ihmisen.
Ensin meni terveys ja sen jälkeen vähäkin järki harakoille. Ei ole oikeamielisyyttä tässä yhteiskunnassa.
Tapausesta riippumatta kestävät keskimäärin 5 v. Todistelemassa useaan otteeseen, ettei työkykyä enää ole vie kyllä ihmisestä jos toisesta voimat. Vakuutusyhtiö säästää jokaikisestä hylkypäätöksestä vuositasolla 12000€ joten tarvitseeko ihmetellä miksi monella kestää.. Lisäksi monet muut asiat vaikuttavat useimmiten kielteisesti, tapuskohtaisia juttuja kaikki..
Hei,mihin temppuihin pitäis varautua?Itse työtapaturmasta 3v4kk ja Tapaturmaeläkkeellä.Nyt maksaminen "viivästyy" ja käskettiin ottaa yhteyttä Kelaan.Asia vakuutuslautakunnassa ja Pohjolan mielestä työkykyinen.Kuitenkin samaan aikaan Fysiatrian erikoislääkärin määräämää lomaa 6kk ja Pohjola maksaa koko ajan kuntoutuksia.
Miten tilanne on tässä vaiheessa?
Onko muilla kestänyt mitä aikoja?