Onko olemassa hengittävää primeria.

nainen9ja39

Pitäs tasotella ja tehdä kaatoja betonilattiaan mökillä. Tarvitseekohan ne tartunnan parantamiseksi primeria? Lattia valettu hiekanpäälle (ei kosteussulkua, soraa yms. välissä). Onko olemassa sellaista primeria (tartunta-ainetta) joka ei tekisi kosteussulkua. Mitä olen lukenut, niin ne ei käy tällaiseen kohteeseen, koska estävät kosteuden ylöspäin kuivumisen.

Tulen laatan laittamaan betoniin ilman vesieristettä, jotta maastanousevan kosteuden päälle ei tulisi sulkua. Laatoituslaastihan pysyy kiinni kuulemma ilman primeriä. Enkä usko että sitä on käytetty ennen alkuperäistä laatoitusta.

Entiset laatat oli pysyneet 100% kiinni, joten samalla kaavalla jatkan.

Vai pysyykö pienet tasoitekerrokset kiinni ilman primeria, jos pölyt ottaa mahdollisimman hyvin pois. Toki sen on haastava homma.

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sawolaisremo

      elä laita primeria, kyllä tasotteet pyssyy ilmiman niitäkin. ja ku vanahaa korjaat vanhanaikaasesti, niin ei tuommosia ennen ollukkaan. ja kerta oma tönö, niin tarvii sääntöjä noudattaa. ihtees voit sitte syytellä jos sutta tulleepi.

    • Laattamies

      Kostuta betoni runsaalla vedellä ennen tasoitusta siten, että lammikoita tai litimärkiä kohtia ei ole.

    • tarkkana

      Osa tasotteista tarvitsee primerin ja osa ei. Osa tasoitteista kestää maasta tulevaa kosteutta osa ei. Kannattaa olla tarkkana mitä tasoitetta tuossa kohteessa käyttää, ihan mikä tahansa siihen ei käy. Ardex A46 voisi olla hyvä vaihtoehto, ei tarvitse primeria, kunhan työstetään mekaanisesti hyvin alustaan ja kestää myös maasta nousevan kosteuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe