Montakohan tulee tänä vuonna...olenkohan itse listalla. Pitäkää järki ja kypärä päässä.
1. http://yle.fi/uutiset/moottoripyorailija_kuoli_onnettomuudessa_vihdissa/7983104
2. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015051019661436_uu.shtml
1. http://yle.fi/uutiset/moottoripyorailija_kuoli_onnettomuudessa_vihdissa/7983104
2. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015051019661436_uu.shtml
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos autoilijan mulkut ei kääntyis vasemmalle vastaantulijan eteen jäis muutama henkiin.itse jäin,odottelen viimeistä käräjää jossa olen tuomari ja syyttäjä.se auttaa jaksamaan
Ei tu enempää uhreja..nämä olivat yksittäistapauksia.
Lama. Sateinen kesä. Pyöräkauppa seis.
Tuolla reseptillä päästään kuolleiden määrässä kymmenen hujakoille. Sateisesta kesästä ei tosin vielä tiedä. Kylmän kevään aikana on ainakin sattunut tähän mennessä aika vähän kuolonkolareita.
1.
http://yle.fi/uutiset/moottoripyorailija_kuoli_onnettomuudessa_vihdissa/7983104
2. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015051019661436_uu.shtml
3. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015051919719587_uu.shtml
yksi lisää..
Paidasta hihat irti, tie auki loma alkaa, kantatie 66... Do it!
Veikkaanpa että kun tämäkin kesän siemeniään kylvää niin ei tässä sukupuuttoon olla kuolemassa! Jee Jee Jee!! Vihdintietä tatskat loistaen kaistojen välistä, kotilot taakse jättäen kesän viettoon. Näin!
https://www.youtube.com/watch?v=5aQYGRs0phI
Moottoripyörät pitäis kieltää. Yhteiskunta pärjäisi hyvin ilman turhamaisia moottoripyöriä. Sen lisäksi pyörät on vaarallisia liikenteessä koska niitä ei huomata niin helposti kuin autoja. Usein motoristit on vielä niin egoja mulkkuja että rikkovat liikennesääntöjä. Niin ja on se autoilijallekkin vaarallista kun 150kg painava turhamaisilla tatuoinneilla töhritty turhake lentää tuulilasiin.
Valitettavasti erityisesti aloittelijan tasolla olevat moottoripyöräilijät luottavat usein liikaa siihen että autoilija huomaa heidät. Aina autoilija ei välttämättä huomaa moottoripyöräilijää erityisesti risteyksissä, jotkut autoilijat eivät edes yritä katsoa niiden a-pilareiden (ne varret auton tuulilasin kohdalla mitkä tukevat tuulilasia ja auton kattoa) yli tai ali. Tämä johtaa siihen että moottoripyöräilijä saattaa joutua auton a-pilareiden peittämäksi.
Tässä on hyvä artikkeli mikä kannattaa jokaisen motoristin lukea huolella läpi, erityisesti aloitteleville moottoripyöräilijälle tämä on elintärkeää tietoa:
http://tekniikanmaailma.fi/kaksipyoraiset/turvallisesti-moottoripyoralla/iii-nae-ja-tule-nahdyksi
Työtapaturmissa kuolee vuosittain keskimäärin 40 henkilöä ja tapaturmissa loukkaantuu yleensä 140000 kpl Mutta 70-luvun saldot olivat näissä kuten MP-onnettomuuksissakin aivan eri luokkaa.
Vuodesta 1998 ikäluokat 20-40 vuotta, ovat lisääntyneet eniten ja pientä kasvua on yli 50 -vuotiaiden kohdalla. Ikäryhmä16-20vuotiaat ovat hyvin pieni ryhmä.
Jonkinlaisena tyyppimekanismina on että 20-40 -vuotiaat aiheuttavat nopealla ajolla hallinnanmenetyksen, ja siten joutuvat onnettomuuteen. Yli 40 -vuotiaat eivät havaitse risteävällä ajolinjalla etenevää ajoneuvoa tai ihmistä ja siitä syystä tapahtuu kohtalokas törmäys.
16-18 ikäryhmä edustaa alle kahtakymmentä prosenttia (20%) onnettomuuksista.
19-40 -vuotiaat edustavat noin viittäkymmentä prosenttia (50 %) onnettomuuksista.
Yli 40 -vuotiaat edustavat noin kolmeakymmentä prosenttia (30 %) onnettomuuksista.
16-18 -vuotiaat kolaroivat melko tasaisesti erilaisissa tilanteissa.
19-20 -vuotiailla kääntyminen tai risteävä ajolinja on suurimman vaaran aiheuttava tekijä.
21-25 -vuotiailla ohittaminen, kaistanvaihto ja vastaantulevan kanssa kääntyminen ovat suurimmat onnettomuuksien syyt.
26-30 -vuotiailla ohitus ja kaistan vaihto ja vastakkain ajettaessa kääntyminen aiheuttavat suurimman osan onnettomuuksista. Tyyppi "muu onnettomuus" eli peräänajo, hirvikolari, kaatuminen tms. on myös yllättävän yleinen onnettomuuden aiheuttaja.
31-40 -vuotiailla ohitus ja kaistan vaihto, ja risteävät ajosuunnat kääntyessä ja suoraan ajettaessa tuottavat vaikeuksia.
41-50 -vuotiailla risteävät ajosuunnat kääntyen ja suoraan ajaen tuottavat vaikeuksia. Syyllinen on useimmiten vastakkainen osapuoli. Tyyppi "muu onnettomuus" on myös yleinen.
Yli 50 -vuotiailla vastakkaisesta suunnasta kääntyminen ja risteävät ajosuunnat kääntyessä tai suoraa ajettaessa ovat todella vaarallisia. Samoin "muu onnettomuus" ja tyypillisesti vastapuoli on syyllinen. Havaintojen teko voi olla puutteellista.