Mitä voi tehdä kun yks porukka käy ajamassa joka kesä/syksy kateuksissaan hanhet pois meidän pelloilta että siirtyisivät niiden pelloille. Voiko tehdä rikos ilmoituksen haitanteosta?
kateelliset metsästäjät
11
255
Vastaukset
- han-hi-vaa-ra
Tee sama niille, hae hanhes takasin. Rikosilmoitusta ei kannata tehdä, eivät tutki.
Kyllä tosta jonkilaisen tutkintonimikkeen saa pystyyn helpostikki. Rauhoitusaikana ei saa karkoittaa ja metsästysaikana saa nimikkeen metsästyksen häirinnästä.
- hartsij
Joo kyllä pitää ottaa yhteys virkavaltaan on jo niin usiamman vuoden jatkunu tuo kiusan teko ja eikö se oo vielä sillain että viljelyksillä ei saa kulkea kun on sato korjaamatta?
hartsij kirjoitti:
Joo kyllä pitää ottaa yhteys virkavaltaan on jo niin usiamman vuoden jatkunu tuo kiusan teko ja eikö se oo vielä sillain että viljelyksillä ei saa kulkea kun on sato korjaamatta?
Ei ainakaan aseen kanssa eikä aika varmasti ilmankaan.
- AEC
Käy sanomassa suorat sanat homma jatkuu tasan niin kauan kuin annat sen jatkua
- Jönkäjoonas
Kaikki peltoukot kuvineen ja blindeineen joutas polokia karhun perseeseen, ei ole olemassa säälittävämpää metsästysmuotoa. Paskahousu makaa selällään poterossa ja murkuloi pumpun tai puolarin tyhjäksi parveen. Ei ole hanhenpyyntiä tuommonen vaippamiesten homma nähnykkään. Lähinnä poikosia jotka ei kauemmas uskalla mennä pittää auton valot näkyä että ossaa kotia
- naimma-aslakki
Näin äkkipikastuksissa muljahti mieleen, että 'ajureille' luuvitosella turpiin ja ranstakalla persiille siellä iltahämärässä puskassa sananpuhumata ja naamaa näyttämätä.
Osta riistakamera ja kuvaa hanhia pellollasi. Kun naapurit päättävät että nyt on aika käydä luvatta tontillasi, kamera ikuistaa pellet pahanteossa.
Itsellä naapurilla oli tapana poiketa mun pihan poikki milloin sitä huvitti. Jäljet lumessa, mutta tyyppi kielsi asian kun kävin asiallisesti kysymässä.
Hommasin kameran ja vein tyypille kuvat. Loppui luvaton tunkeilu.
Mulla itselläni on tämä, tästä sai kännykkään tiedon livenä että milloin kamera havaitsee liikettä:
http://www.vahtikamerat.fi/Pakko vielä tarkentaa edelliseen:
Laita kamera sillain, että se kuvaa sun OMAA peltoa pelkästään. Jos näkyy murunenkin naapurin peltoa, se voi hoitaa sulle sakot kostona koska kuvaat sen maita ilman sen lupia.
Videoit äijien huseeraamiset ja laitat videon YouTubeen.
- Anonyymi
Siitähän saattaisi tosiaankin saada yhtä hauskan videon, niinku siitä risu-ukostakin tuli, joka haistatteli ;))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191642
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36884Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673