FAS SP 607

MT1969

Mulla kyseinen pienoispistooli, ongelmana tuplalaukaukset!! Mitä kannattis kokeilla ennen kuin lähen kiikuttaan asesepälle??

21

842

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löysäkö

      Onko laukaisu säädetty liian herkälle?

    • himohinkkaaja

      Et kerro aseen historiasta mitään. Onko uusi ase vai vanha ja paljon ammuttu? Onko asella ammuttu säännöllisesti vai onko se seisonut kaapissa vuosia ampumatta?

      Laukaisukoneisto kannattaa ainakin aluksi puhdistaa erittäin hyvin eli pura ase niin atomeiksi, että pääset puhdistamaan koneiston hyvin.

    • himohinkkaaja
      • rfre

        Ehkei ei kannata aivan atomeiksi purkaa asetta vaan normaali huoltopurkaminen ja liottaminen vaikka bensassa tms ja kunnon putsaus, kevyt öljyäminen.

        Ehkä hieman kaukaa haettu vertaus mutta omassa haulikossani laukesi molemmat piiput kerralla mutta kun tein bensassa liotuksen/putsauksen sekä öljyämisen niin ongelma loppui.


      • rasvanäppit
        rfre kirjoitti:

        Ehkei ei kannata aivan atomeiksi purkaa asetta vaan normaali huoltopurkaminen ja liottaminen vaikka bensassa tms ja kunnon putsaus, kevyt öljyäminen.

        Ehkä hieman kaukaa haettu vertaus mutta omassa haulikossani laukesi molemmat piiput kerralla mutta kun tein bensassa liotuksen/putsauksen sekä öljyämisen niin ongelma loppui.

        Normaali huoltopurkaminen ei riitä, sillä sehän käsittää käytnnössä vain luistin irroittamisen. Besa on huono valinta, sillä se kuivattaa paikat eikä tunkeudu hyvin. Petrooli toimii paremmin.


    • MT1969

      Ase purettu(ei ihan atomeiksi) sen verran mitä omil työkaluil sain tehtyä, perusteellinen puhdistu paineilma, hammasharja, puikot ja lopuksi kevyt öljyäminen. Eilen 150 laukausta, kaksi kertaa teki tuplat, huomattavasti vähemmän kuin edellisel kerral jolloin noin joka kolmannel teki.

      • MT1969

        Ammuin viiden laukauksen sarjoja, eli tarkoitin lippaallisessa tekemiä tuplalaukauksia.


    • Minulla.teki

      Sakon Tri Ace samanlaista - Tyhjensi koko lippaan kerralla kun oli paskainen.
      Puhdistaminen auttoi.

    • MT1969

      Onkos kellään tietoo kuka nykyään fasin maahantuoja ja mitä sais varaosia??? Taipalus ei oo enään.

    • HulluSotahullu

      Palautinjousen väsymistä epäilen. Uusi jousi tilalle.

      • rfre

        Joku tuolla mainitsi että bensa on huono aseen putsaamiseen että se kuivattaa kaikki paikat ja petrooli on parempi, no ehkä on petrooli paree mutta itse käyttänyt ongelmitta bensaa koska se liuottaa vanhat rasvat ja bensapesun jälkeen tietysti rasvattava huolellisesti uudelleen mutta turvallisempaa tietysti käyttää petroolia tai ehkä vielä parempi ultraäänipesuri ja vihreä fairy.


      • tiskivuorot

        On noita joskus astianpesukoneessakin pesty, mutta vaimo saattaa asiasta vimmastua.


    • MT1969

      Nyt on patruuna löytyny jolla on ainaskin toistaiseksi toiminut. Aseessa näkyy olevan kaks osanen etuveto, mitenköhän sais sen ensimmäisen poistettua?? Toisessa on selvä ja hyvä kynnys, sit kun viel hieman puristaa niin lähtee. Häiritsee se ensimmäinen etuveto, vaik on jo siihen tottunu ja tietää, mut pitäs kuitens saaha pois.

      • säätelijä

        Eikö tuosta löydy säätöruuvit etuvedolle ja herkkyydelle? lempänä on ohje säädöille, jos ei sattunut huomaamaan.


    • ekdekrbfbwjdjfjr

      Jos taipumuksena likaisena tehdä tuplia yms ihanuuksia likaisena niin oma suositukseni on kanssa bensa/bräkkleen/uuninpuhdistaja/vastaava kylpy & syväpuhdistua jonka jälkeen uudelleen öljyäminen modernilla aseöljyllä joka ei kuivu ja kuivuessaan "pihkaannu" kuten perinteiset CRC/Anticorrol. Kokeile vaikka Breakfree:n tai Firecleanin (muitakin on) öljyjä ja itselataavassa huomaat eron saman tien.

      • ammuskelija

        Bensalla, jarrukliinerillä tai uuninpuhdistajalla ei oikein kannata läträtä. Kuivattavat kaikki paikat. Paras on upottaa petrooliin, joka tunkeutuu joka pauikkaan. Se jälkeen paineilmalla kuivaksi. Itse ole lisäksi huljuttanut kuuman veden alla ja kuivannut nopeasti hiustenkuvaajalla. Sitten tuo brakefree käsittely.


    • Tomofhajukumpu

      Ensimmäiseksi kannattaisi kokeilla paria selvää päivää ennen ampumista.

      • Anonyymi

        Lienee ennätys, että päästiin näin pitkälle ketjussa, ennen kuin idiootti ilmaantui!
        Puhun siis ylläolevasta...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lienee ennätys, että päästiin näin pitkälle ketjussa, ennen kuin idiootti ilmaantui!
        Puhun siis ylläolevasta...

        Sinä et saa kunniamainintaa vanhaan keskusteluun osallistumisesta, jos haluaisit tuon maininnan, niin pitää löytää ja vastata vähintään 2005 uuvahtaneeseen keskusteluun. (sitäkin vanhemmista tulee lisäpisteitä)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä et saa kunniamainintaa vanhaan keskusteluun osallistumisesta, jos haluaisit tuon maininnan, niin pitää löytää ja vastata vähintään 2005 uuvahtaneeseen keskusteluun. (sitäkin vanhemmista tulee lisäpisteitä)

        En siis oikeasti osallistunut keskusteluun, hämmästelin lähinnä keskustelun asiallisuutta! Oli sitten vanha tai uusi keskustelu. Ja mitä vanhempi, sitä enemmän roskaa saattaa kerääntyä.
        Mutta yritän toki uudestaan jollakin aidosti vanhalla ketjulla.


    • säädöt_kohdilleen

      Yleinen syy tuplaamiseen on (likaisuuden jälkeen) liian lyhyelle tai kokonaan pois säädetty jälkiveto. Jos liipaisimessa ei ole ollenkaan liikettä laukaisukynnyksen jälkeen voi olla että joko sormi tekee rekyylistä tuplan tai virekynsi lipeää kun luisti kolahtaa kiinni. Laukaisun jälkeen pidä liipaisinta pohjassa, tee latausliike ja päästä liipaisinta hitaasti eteen, ja tunnustele missä kohtaa naksahtaa kun on taas laukaisuvalmis eli tarkista resetin pituus. Jos on olematon tai lyhyt resetti niin säädä lisää jälkivetoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2233
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      223
      1984
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1538
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1265
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1088
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      999
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      63
      954
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe