FAS SP 607

MT1969

Mulla kyseinen pienoispistooli, ongelmana tuplalaukaukset!! Mitä kannattis kokeilla ennen kuin lähen kiikuttaan asesepälle??

21

1020

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löysäkö

      Onko laukaisu säädetty liian herkälle?

    • himohinkkaaja

      Et kerro aseen historiasta mitään. Onko uusi ase vai vanha ja paljon ammuttu? Onko asella ammuttu säännöllisesti vai onko se seisonut kaapissa vuosia ampumatta?

      Laukaisukoneisto kannattaa ainakin aluksi puhdistaa erittäin hyvin eli pura ase niin atomeiksi, että pääset puhdistamaan koneiston hyvin.

    • himohinkkaaja
      • rfre

        Ehkei ei kannata aivan atomeiksi purkaa asetta vaan normaali huoltopurkaminen ja liottaminen vaikka bensassa tms ja kunnon putsaus, kevyt öljyäminen.

        Ehkä hieman kaukaa haettu vertaus mutta omassa haulikossani laukesi molemmat piiput kerralla mutta kun tein bensassa liotuksen/putsauksen sekä öljyämisen niin ongelma loppui.


      • rasvanäppit
        rfre kirjoitti:

        Ehkei ei kannata aivan atomeiksi purkaa asetta vaan normaali huoltopurkaminen ja liottaminen vaikka bensassa tms ja kunnon putsaus, kevyt öljyäminen.

        Ehkä hieman kaukaa haettu vertaus mutta omassa haulikossani laukesi molemmat piiput kerralla mutta kun tein bensassa liotuksen/putsauksen sekä öljyämisen niin ongelma loppui.

        Normaali huoltopurkaminen ei riitä, sillä sehän käsittää käytnnössä vain luistin irroittamisen. Besa on huono valinta, sillä se kuivattaa paikat eikä tunkeudu hyvin. Petrooli toimii paremmin.


    • MT1969

      Ase purettu(ei ihan atomeiksi) sen verran mitä omil työkaluil sain tehtyä, perusteellinen puhdistu paineilma, hammasharja, puikot ja lopuksi kevyt öljyäminen. Eilen 150 laukausta, kaksi kertaa teki tuplat, huomattavasti vähemmän kuin edellisel kerral jolloin noin joka kolmannel teki.

      • MT1969

        Ammuin viiden laukauksen sarjoja, eli tarkoitin lippaallisessa tekemiä tuplalaukauksia.


    • Minulla.teki

      Sakon Tri Ace samanlaista - Tyhjensi koko lippaan kerralla kun oli paskainen.
      Puhdistaminen auttoi.

    • MT1969

      Onkos kellään tietoo kuka nykyään fasin maahantuoja ja mitä sais varaosia??? Taipalus ei oo enään.

    • HulluSotahullu

      Palautinjousen väsymistä epäilen. Uusi jousi tilalle.

      • rfre

        Joku tuolla mainitsi että bensa on huono aseen putsaamiseen että se kuivattaa kaikki paikat ja petrooli on parempi, no ehkä on petrooli paree mutta itse käyttänyt ongelmitta bensaa koska se liuottaa vanhat rasvat ja bensapesun jälkeen tietysti rasvattava huolellisesti uudelleen mutta turvallisempaa tietysti käyttää petroolia tai ehkä vielä parempi ultraäänipesuri ja vihreä fairy.


      • tiskivuorot

        On noita joskus astianpesukoneessakin pesty, mutta vaimo saattaa asiasta vimmastua.


    • MT1969

      Nyt on patruuna löytyny jolla on ainaskin toistaiseksi toiminut. Aseessa näkyy olevan kaks osanen etuveto, mitenköhän sais sen ensimmäisen poistettua?? Toisessa on selvä ja hyvä kynnys, sit kun viel hieman puristaa niin lähtee. Häiritsee se ensimmäinen etuveto, vaik on jo siihen tottunu ja tietää, mut pitäs kuitens saaha pois.

      • säätelijä

        Eikö tuosta löydy säätöruuvit etuvedolle ja herkkyydelle? lempänä on ohje säädöille, jos ei sattunut huomaamaan.


    • ekdekrbfbwjdjfjr

      Jos taipumuksena likaisena tehdä tuplia yms ihanuuksia likaisena niin oma suositukseni on kanssa bensa/bräkkleen/uuninpuhdistaja/vastaava kylpy & syväpuhdistua jonka jälkeen uudelleen öljyäminen modernilla aseöljyllä joka ei kuivu ja kuivuessaan "pihkaannu" kuten perinteiset CRC/Anticorrol. Kokeile vaikka Breakfree:n tai Firecleanin (muitakin on) öljyjä ja itselataavassa huomaat eron saman tien.

      • ammuskelija

        Bensalla, jarrukliinerillä tai uuninpuhdistajalla ei oikein kannata läträtä. Kuivattavat kaikki paikat. Paras on upottaa petrooliin, joka tunkeutuu joka pauikkaan. Se jälkeen paineilmalla kuivaksi. Itse ole lisäksi huljuttanut kuuman veden alla ja kuivannut nopeasti hiustenkuvaajalla. Sitten tuo brakefree käsittely.


    • Tomofhajukumpu

      Ensimmäiseksi kannattaisi kokeilla paria selvää päivää ennen ampumista.

      • Anonyymi

        Lienee ennätys, että päästiin näin pitkälle ketjussa, ennen kuin idiootti ilmaantui!
        Puhun siis ylläolevasta...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lienee ennätys, että päästiin näin pitkälle ketjussa, ennen kuin idiootti ilmaantui!
        Puhun siis ylläolevasta...

        Sinä et saa kunniamainintaa vanhaan keskusteluun osallistumisesta, jos haluaisit tuon maininnan, niin pitää löytää ja vastata vähintään 2005 uuvahtaneeseen keskusteluun. (sitäkin vanhemmista tulee lisäpisteitä)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä et saa kunniamainintaa vanhaan keskusteluun osallistumisesta, jos haluaisit tuon maininnan, niin pitää löytää ja vastata vähintään 2005 uuvahtaneeseen keskusteluun. (sitäkin vanhemmista tulee lisäpisteitä)

        En siis oikeasti osallistunut keskusteluun, hämmästelin lähinnä keskustelun asiallisuutta! Oli sitten vanha tai uusi keskustelu. Ja mitä vanhempi, sitä enemmän roskaa saattaa kerääntyä.
        Mutta yritän toki uudestaan jollakin aidosti vanhalla ketjulla.


    • säädöt_kohdilleen

      Yleinen syy tuplaamiseen on (likaisuuden jälkeen) liian lyhyelle tai kokonaan pois säädetty jälkiveto. Jos liipaisimessa ei ole ollenkaan liikettä laukaisukynnyksen jälkeen voi olla että joko sormi tekee rekyylistä tuplan tai virekynsi lipeää kun luisti kolahtaa kiinni. Laukaisun jälkeen pidä liipaisinta pohjassa, tee latausliike ja päästä liipaisinta hitaasti eteen, ja tunnustele missä kohtaa naksahtaa kun on taas laukaisuvalmis eli tarkista resetin pituus. Jos on olematon tai lyhyt resetti niin säädä lisää jälkivetoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      192
      6756
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      156
      1965
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      53
      1169
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1051
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1015
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      947
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      918
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      889
    Aihe