2 v koira näykkii käsiä

milsku

Olen ottanut itselleni parivuotiaan suomenlapinkoiran ja sillä on pari huonoa tapaa. Toinen on päälle hyppiminen, mutta se on saatu aika hyvin kytkettyä jo pois. Alkuun teki sitä yhtenään. Toinen ja vaikeammin kitkettävä tapa on käsien näykkiminen. Näykkii vieraiden ja lasten käsiä. Joskus myös minun. Koiraa ei ole aikaisemmassa paikassa juuri opetettu, ei osannut edes istua...

Koira näykkii usein kun haluaa huomiota eli esim kun lopettaa rapsuttamisen. Tai sitten näykkäiseen ihan vaan ohimennen... ei vaikuta silti agressiiviselta käytökseltä vaan ehkä ei ole vaan käytöstapoja opetettu ??

Löytyiskö vinkkejä millä tuon näykkimisen saisi pois??!!

6

598

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkejä

      Koira on voinut saada huonoa kohtelua edellisessä kodissaan, siksi kannattaakin ottaa kunnolla ensin selvää millaisissa olosuhteissa ja millä kohtelulla koira on elänyt edellisessä kodissaan. Koira voi myös siksi näykkiö että sitä ei ole osattu kouluttaa eikä ole osattu kieltää ja se on voinut pennusta asti näykkiä. Kaikkihan pennut vähän purevat. Mutta neuvoni on tämä: jos koira alkaa purra kättä että saisi rapsutusta, älä yritä repiä kättä heti pois vaan sano tiukasti ei ja jos koira päästää irti ala vasta sitten rapsuttaa. Kyllä sen siitö vähitellen pitäisi oppia. Jos koira ylipäätänsä tajuaa mitä tarkoittaa "ei".

    • vinkkkejä_täälläkin

      Yksi tapa, joka pennuilla ainakin toimii tuohon ongelmaan, on se, että koiran näykätessä ihminen vinkaisee sydäntäsärkevästi aivan kuin näykkäisy olisi käynyt kipeää ja kääntää sen jälkeen selkänsä ja lähtee pois ikään kuin loukkaantuneena (siis ei fyysisesti loukkaantuneena, vaan henkisesti:) ). Koira on toki jo aika vanha, mutta jos tuo tapa on pentuaikojen perua, tämä konsti voi toimia. Päälle hyppiminenkin kuulostaa pennulta jääneeltä tavalta. En usko, että näykkiminen johtuisi huonosta kohtelusta. Koska koira hakee huomiota näykkimisellä, voisi hyvinkin tämä tapa toimia. Vinkaiset siis "au" ja jätät koiran yksin. Käyt muka leppymässä ja sitten voit palata takaisin. Tässä pitää olla johdonmukainen ja kaikkien koiran kanssa toimivien pitää toimia samalla tavalla. Kun koira kerta toisensa jälkeen jää näykättyään yksin ja vaille huomiota, sen tapa alkaa sammua.

    • palikkatorni

      Ei kai siinä muuta tarvitse kuin kieltää koiraa kun näykkii kättä. Jos ei näyki niin silittää päätä.

    • xxogsd

      Juuri tuo paikalta poistuminen tai huomion kääntäminen muualle kunnes rauhoittuu. Kuitenkin hyvää käytöstä tulee muistaa vahvistaa muutenkin nameilla tai lelulla arjessa samalla periaateella hyvästä käytöksestä palkkio väärästä huomiotta jättäminen.

    • ertyuiolö

      Perustottelevaisuus koulutusta, niin saa koiran hallittua, ja yhteisymmärrys syntyy.
      Opettelemaan muiden koirien sekaan koirakoulutuksiin.Sieltä saat neuvoja.

    • jdksjfakfj

      Suomenlapinkoira on alkujaan työkoira eli vartoinut/paimentanut poroja. Siitä tämä näykkiminen, siten se on saanut poron liikkeelle jos ei haukkumalla ole liikkunut. Tapa, joka seurakoiralta pitää kitkeä pentuna. Tälle koiralle ei ole kerrottu, että ei ole sopivaa näykkiä. Sama on se päälle hyppiminen, jäänne pentuajalta.

      Oikea ohje on jo kerrottu aiemmissa teksteissä, kiljahda koiran näykkiessä käsiä (koirat leikkiessään kertovat toiselle koiralle, että näykit liian lujaa).
      Toinen hyvä keino on laittaa peukalo keskelle kämmentä ja sulkea sormet nyrkkiin. Tarvittaessa vie kädet selän taakse. Samalla tavalla koiralle voi opettaa ottamaan kädestä namun nätisti ilman näykkimättä. Pidä namia sormien välissä siten ettei koira saa otettua sitä ja vie koiran nenän eteen. Kun ymmärtää siirtää kirsunsa kauemmas namikädestä, saa palkan (voi olla se mikä oli kädessä).

      Koiran päälle hyppiessä ihminen kääntää koiralle selän. Tätä toistetaan niin kauan kuin on tarve, mikäli tätä ei haluta. Koiraa silitetään/rapsutetaan vain kun kaikki neljä tassua maassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1573
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1352
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      899
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      783
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      10
      767
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      627
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      621
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      577
    Aihe