2 v koira näykkii käsiä

milsku

Olen ottanut itselleni parivuotiaan suomenlapinkoiran ja sillä on pari huonoa tapaa. Toinen on päälle hyppiminen, mutta se on saatu aika hyvin kytkettyä jo pois. Alkuun teki sitä yhtenään. Toinen ja vaikeammin kitkettävä tapa on käsien näykkiminen. Näykkii vieraiden ja lasten käsiä. Joskus myös minun. Koiraa ei ole aikaisemmassa paikassa juuri opetettu, ei osannut edes istua...

Koira näykkii usein kun haluaa huomiota eli esim kun lopettaa rapsuttamisen. Tai sitten näykkäiseen ihan vaan ohimennen... ei vaikuta silti agressiiviselta käytökseltä vaan ehkä ei ole vaan käytöstapoja opetettu ??

Löytyiskö vinkkejä millä tuon näykkimisen saisi pois??!!

6

600

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkejä

      Koira on voinut saada huonoa kohtelua edellisessä kodissaan, siksi kannattaakin ottaa kunnolla ensin selvää millaisissa olosuhteissa ja millä kohtelulla koira on elänyt edellisessä kodissaan. Koira voi myös siksi näykkiö että sitä ei ole osattu kouluttaa eikä ole osattu kieltää ja se on voinut pennusta asti näykkiä. Kaikkihan pennut vähän purevat. Mutta neuvoni on tämä: jos koira alkaa purra kättä että saisi rapsutusta, älä yritä repiä kättä heti pois vaan sano tiukasti ei ja jos koira päästää irti ala vasta sitten rapsuttaa. Kyllä sen siitö vähitellen pitäisi oppia. Jos koira ylipäätänsä tajuaa mitä tarkoittaa "ei".

    • vinkkkejä_täälläkin

      Yksi tapa, joka pennuilla ainakin toimii tuohon ongelmaan, on se, että koiran näykätessä ihminen vinkaisee sydäntäsärkevästi aivan kuin näykkäisy olisi käynyt kipeää ja kääntää sen jälkeen selkänsä ja lähtee pois ikään kuin loukkaantuneena (siis ei fyysisesti loukkaantuneena, vaan henkisesti:) ). Koira on toki jo aika vanha, mutta jos tuo tapa on pentuaikojen perua, tämä konsti voi toimia. Päälle hyppiminenkin kuulostaa pennulta jääneeltä tavalta. En usko, että näykkiminen johtuisi huonosta kohtelusta. Koska koira hakee huomiota näykkimisellä, voisi hyvinkin tämä tapa toimia. Vinkaiset siis "au" ja jätät koiran yksin. Käyt muka leppymässä ja sitten voit palata takaisin. Tässä pitää olla johdonmukainen ja kaikkien koiran kanssa toimivien pitää toimia samalla tavalla. Kun koira kerta toisensa jälkeen jää näykättyään yksin ja vaille huomiota, sen tapa alkaa sammua.

    • palikkatorni

      Ei kai siinä muuta tarvitse kuin kieltää koiraa kun näykkii kättä. Jos ei näyki niin silittää päätä.

    • xxogsd

      Juuri tuo paikalta poistuminen tai huomion kääntäminen muualle kunnes rauhoittuu. Kuitenkin hyvää käytöstä tulee muistaa vahvistaa muutenkin nameilla tai lelulla arjessa samalla periaateella hyvästä käytöksestä palkkio väärästä huomiotta jättäminen.

    • ertyuiolö

      Perustottelevaisuus koulutusta, niin saa koiran hallittua, ja yhteisymmärrys syntyy.
      Opettelemaan muiden koirien sekaan koirakoulutuksiin.Sieltä saat neuvoja.

    • jdksjfakfj

      Suomenlapinkoira on alkujaan työkoira eli vartoinut/paimentanut poroja. Siitä tämä näykkiminen, siten se on saanut poron liikkeelle jos ei haukkumalla ole liikkunut. Tapa, joka seurakoiralta pitää kitkeä pentuna. Tälle koiralle ei ole kerrottu, että ei ole sopivaa näykkiä. Sama on se päälle hyppiminen, jäänne pentuajalta.

      Oikea ohje on jo kerrottu aiemmissa teksteissä, kiljahda koiran näykkiessä käsiä (koirat leikkiessään kertovat toiselle koiralle, että näykit liian lujaa).
      Toinen hyvä keino on laittaa peukalo keskelle kämmentä ja sulkea sormet nyrkkiin. Tarvittaessa vie kädet selän taakse. Samalla tavalla koiralle voi opettaa ottamaan kädestä namun nätisti ilman näykkimättä. Pidä namia sormien välissä siten ettei koira saa otettua sitä ja vie koiran nenän eteen. Kun ymmärtää siirtää kirsunsa kauemmas namikädestä, saa palkan (voi olla se mikä oli kädessä).

      Koiran päälle hyppiessä ihminen kääntää koiralle selän. Tätä toistetaan niin kauan kuin on tarve, mikäli tätä ei haluta. Koiraa silitetään/rapsutetaan vain kun kaikki neljä tassua maassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1204
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1151
    3. 64
      1120
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      61
      944
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      85
      939
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      917
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      864
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      78
      789
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      751
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      40
      713
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      616
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      56
      590
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      586
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      83
      548
    17. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      37
      545
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      291
      494
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      47
      478
    Aihe