Kuka lukee Dickin kirjoja ja mitä mieltä niistä olet? Mielestäni Lies, Inc oli sekoiluineen ihan hulvaton ja mm. Martian Time-Slip on vielä lukematta. En ole läheskään kaikkia miehen kirjoja lukenut kun niitä on niin paljon. Mitä mieltä olette Hämärän vartijasta? Simulantit oli jotenkin niin sekava kirja että se jäi joskus kokonaan kesken.
Philip K. Dick
11
228
Vastaukset
- hhlll
Parhaita ovat novellit ja romaaneista Palmer Eldritchin kolme stigmataa tai mikä se nimi olikaan kirjalle jota Dick ei itse uskaltanut lukea koska siitä tuli liian outo.
- muistellen
Tarkoitatko Palmer Eldritch-kolmesti merkitty mies?
- 00870-L
Olen lukenut " Hämärän vartija "-kirjan. En erityisemmin välittänyt siitä. Ei se silti välttämättä ole huono.
- ljhlhlhihillh
Joo Palmer Eldritch-kolmesti merkitty mies on Dickin paras. Matkalaukkupsykiatri ja mömmöt ja nuket joilla aikuiset leikkivät.
- uj4
Ubik on paras.
Toni Jerman käski minun lukea Philip K. Dickiä. - alienwriter
Ubikki tuolla hyllyssä, olen lukenut monen monta kirjailijan kirjaa ja ehdottomasti parhaimmistoa mitä mikään scifi kirjallisuus sisältää. Haluaisin ehdottomasti semmoisen pullon ubikkia jolla voisi päästä paremmin kiinni tähän hetkeen siltä hillittömältä menneiden mietiskelyltä johon olen juuttunut.
- ffrsrffrdrgd
ubikki on vaarallista.
- alienwriter
Luulin että menneiden mietiskely on vaarallista - jos sitä tekee liikaa. Alkaa pahimmillaan paikat lahota eikös niin? Haluan Ubikkia!
Erinomaisia kirjoja. Dickin tapa kääntää todeksi luultu asetelma karmealla tavalla nurinpäin - esimerkiksi juuri tuossa Ubikissa - saa kylmät väreet juoksemaan selkäpiissä.
- Elsa-Pekka
Olen lukenut sen kirjan, johon elokuva Blade Runner pohjautuu.
- jyjyjyjy
Tuossa pöydällä on kovakantisena lähes 1000-sivuinen "The Exegesis of Philip K. Dick". Onkohan joku lukenut sitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849