Kevät puhkaisee vaahteran lehdet

Otsikko kertoo olennaisen, niin kulunein metaforin kuin ikinä voisi kuvitellakaan, valitettavasti. Mutta se tiivistää täydellisesti sen, mitä on tapahtunut helmikuun lopusta asti: kaunokirjallisen innoituksen täydellinen paluu yli 20 kuukauden tauolta, uusin voimin, uusin näkökulmin.

Kaivoin vanhan, jo tasan kymmenen vuotta sitten aloitetun ja kesään 2013 jatkuneen Vaahterakreivin esille, ja hitain, varovaisin liikkein tartuin kynään. Tämä alkukankeus ja kompastelu päättyi noin kuukausi sitten, kun pääsin kiinni jokapäiväiseen kirjoittamisvireeseen.

Ja hyvää vauhtia kohti päämäärää ollaan; aiempi vanha pohjakäsikirjoitus valmiiksi laadittuine teemoineen, juonineen, henkilöineen käsitti noin 300 liuskaa. Mutta nyt, katsoessani käsikirjoitusta uusin silmin, olen huomannut että uusin silmin editoituna valmis romaani ylittäisi varmasti 400:n. Teos jakautuisi näillä näkymin seitsemään eri osioon, joista ensimmäinen, tällä hetkellä loppumetreillään 65-liuskainen, on valmistumassa. Tarkoitus olisi viimein saada tämä työ valmiiksi lopullisesti tämän vuoden sisällä, sen juhlavuonna.

Olen myös onnekseni saanut havaita muutoksen asiassa, joka nakersi varmuuttani ennen pitkää taukoa: olen löytänyt lukijoita, jotka sanovat rehellisesti pitävänsä tekstistäni.

Se jos mikä on suurin palkinto tälle kaikelle.

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osaisikohan Teistä kukaan suositella Bo Carpelanin kaltaisia runoilijoita? TAI joiden lyyrinen ilmaisu hipoisi jonkinlaista (entisen opistotoverin sanoin) "abstraktia" taidetta enemmän kuin itselleni luotaantyöntävää vulgaarimpaa nakkikioskimetaforistiikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      117
      11089
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      155
      10308
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      183
      6499
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      49
      5574
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4364
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      67
      4044
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3604
    Aihe