Kevät puhkaisee vaahteran lehdet

Otsikko kertoo olennaisen, niin kulunein metaforin kuin ikinä voisi kuvitellakaan, valitettavasti. Mutta se tiivistää täydellisesti sen, mitä on tapahtunut helmikuun lopusta asti: kaunokirjallisen innoituksen täydellinen paluu yli 20 kuukauden tauolta, uusin voimin, uusin näkökulmin.

Kaivoin vanhan, jo tasan kymmenen vuotta sitten aloitetun ja kesään 2013 jatkuneen Vaahterakreivin esille, ja hitain, varovaisin liikkein tartuin kynään. Tämä alkukankeus ja kompastelu päättyi noin kuukausi sitten, kun pääsin kiinni jokapäiväiseen kirjoittamisvireeseen.

Ja hyvää vauhtia kohti päämäärää ollaan; aiempi vanha pohjakäsikirjoitus valmiiksi laadittuine teemoineen, juonineen, henkilöineen käsitti noin 300 liuskaa. Mutta nyt, katsoessani käsikirjoitusta uusin silmin, olen huomannut että uusin silmin editoituna valmis romaani ylittäisi varmasti 400:n. Teos jakautuisi näillä näkymin seitsemään eri osioon, joista ensimmäinen, tällä hetkellä loppumetreillään 65-liuskainen, on valmistumassa. Tarkoitus olisi viimein saada tämä työ valmiiksi lopullisesti tämän vuoden sisällä, sen juhlavuonna.

Olen myös onnekseni saanut havaita muutoksen asiassa, joka nakersi varmuuttani ennen pitkää taukoa: olen löytänyt lukijoita, jotka sanovat rehellisesti pitävänsä tekstistäni.

Se jos mikä on suurin palkinto tälle kaikelle.

1

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osaisikohan Teistä kukaan suositella Bo Carpelanin kaltaisia runoilijoita? TAI joiden lyyrinen ilmaisu hipoisi jonkinlaista (entisen opistotoverin sanoin) "abstraktia" taidetta enemmän kuin itselleni luotaantyöntävää vulgaarimpaa nakkikioskimetaforistiikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe