https://www.youtube.com/watch?v=n1TYaS2o-XE
eikö tuo kuulapistoolin kuula tapakaan heti ottaa tajut vain kun potkii minuutteja jäleepäin
kivuton teurastus
4
218
Vastaukset
- Joskuspakkolopettaakin
Jos kyse on pulttipistoolista se nimenomaan vaatii myös välittömän verenlaskun, jotta eläin kuolee. Kyseessä kuitenkin esim. naudalla sellaiset lihas-ja verimäärät, että kyllä se kuoleutuminen jonkin aikaa kestää. Vaikka sydämeen ampuisi, ei sekään pienestä luodista kokonaan toimimasta lakkaa. Elämän raadollisuutta. Helsingissä kanin omistaja haki eläinlääkärin käräjille, kun hänen lemmikilleen oli kuulemma aiheutettu tarpeetonta kärsimystä, kun lopetuslääkitys ei tappanutkaan poloista heti, vaan potki vielä jonkin kerran. Voi Hellanduudelis sentään näitä elämästä ja varsinkin kuolemasta vieraantuneita.
- karjako
En siasta osaa sanoa mutta naudalla ainakin jää lihaksiin jännitteitä jotka purautuu niin kun se näyttäisi potkivan. Eli oikeaoppisella tainnutuksella ei pitäisi eläimen tuntea kipua. Sätkiihän kanakin vaikka siltä on pää poikki. Teurastamossa olen käynyt kerran, huvin fyysisesti kuormittavaa työtä ja sotkuista, kumiessut oli kaikilla työntekijöillä.
- maalainen3
Ei kanakaan paikoilleen jää kun siltä pää katkaistaan, saattaa juosta vielä pitkän matkaa, eikä se irralleen jäänyt pää enää tunne mitä muu vartalo tekee. Ei se sika enää tajuihinsa tuon pultin jälkeen tule. Siinä vaiheessa kun pultti tunkeutuu sian pääkoppaan niin sika muuttuu aivokuolleeksi, luultavasti sika ei tunne enää yhtään mitään vaikka juoksisi pellolla lenkin.
Sätkii peratut ahvenetkin joskus halstarissa, vaikka niiltä on poistettu pää ja sisukset.
Jokainen metsästäjä tietää mitä yleensä tapahtuu kun luoti osuu eläintä päähän, hetken aikaa on elukalla "mahanalus jalkoja täynnä" mutta kunnon vartalo osuma pudottaa usein niille sijoilleen, eikä enää karvakaan värähdä.
Tietysti se asiaan perehtymättömästä näyttää että eläin sätkii kivusta, mutta kyse on vain hermosärystä. - idiooti
Ihmiset on sairaita....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875085Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1452941- 522541
- 271939
- 561873
- 771824
- 221787