Suomessa kuin esimerkiksi muissa pohjoismaissa?
http://www.nordpoolspot.com/#/nordic/table
http://www.nordpoolspot.com/Market-data1/Elspot/Area-Prices/FI/Monthly/?view=table
http://www.nordpoolspot.com/#/nordic/table
http://www.nordpoolspot.com/Market-data1/Elspot/Area-Prices/FI/Monthly/?view=table
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kovin oudoilla laseilla tuota esimerkiksi tämän päivän hintaa luet, jos noin näet.
Yksinkertaistettuna: Jos siirtokapasiteetti alueelta toiselle ei riitä, eli koko kapasiteetti on jo käytössä, vastaanottavan puolen hinta lähtee nousemaan. Tämä johtuu siitä, että korvaava kapasiteetti on kalliimpaa kuin pörssisähkö lähtöpäässä olisi.
Suomen oma kapasiteetti on reilusti alle kulutuksen, eli käytännössä Ruotsin ja Suomen väliset siirtoyhteydet ovat täydessä kuormassa tämän tästä.
Tuki siirryttyä Fortumin pörssisähköön. Illemmalla huomasin saamastani sähköpostista sopimuksen peruuttamisehdot tapaukseen, että ennen 14 päivän kulumista peruutan. Ehtoja ei voi kopioida leikepöydälle!
Kirjoitan pätkän:
" Peruuttamisen vaikutukset
Jos olette pyytänyt palvelun suorittamista ennen peruuttamisajan päättymistä teidän on maksettava meille peruuttamisilmoituksen tekemiseen mennessä sopimuksen täyttämiseksi tehdystä suorituksesta kohtuullinen korvaus."
Tässä on kaksi kummallista kohtaa:
a) Minä en pyytänyt palvelun suorittamista ennen peruuttamisajan päättymistä, myyjä sitä tyrkytti, eikä mistään peruuttamisajasta ollut puhetta. Ilmoitettiin kyllä, että irtisanomisen voi suorittaa milloin vain.
b) "Kohtuullinen korvaus" voi olla epämääräinen summa.
En aio heti irtisanoa, mutta tulipahan taas yksi ylimääräinen riesa: Joutuu seuraamaan tarkasti "pörssihintaa".
Onko kellään näkemystä pörssihinnan edullisuudesta verrattuna kiinteään sähkön hintaan?