olen useamman kerran nähnyt kun snellmannin teurasautot kurvaavat sikateurastamolle nurmoon ! kyllä tähän on tultu atrialla , joka teurastus päivä atria joutuu ostamaan lähes 1000 sikaa päivässä snelmannilta! nauta puolella on sama tilanne ,3-5 rekka kuormaa joka teurastus päivänä nautaa joutuu ostamaan snellmannilta kauhajoelle! tuo atrian hankinta mies joutui tunnustamaan ,jotta tähän on tultu! siperia opettaa suurtakin ! mitä atrialla on tehty väärin tuottajia kohtaan ? kannattaisiko jo alkaa miettimään tuottajien kusetuksen lopettamista ? atria hoi!
atrian siatko tulevat snellmannilta?
viisasmies
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Noinhan tuo nykyään menee. Jaakon vuosi sitten tekemä hinnasto on johtanut siihen että jo tyhmemmätkin vanhan lihasikalan omistavat ovat ymmätäneet lopettaa. Atrialla alkaa halpaa sianlihaa tuottavat olla harvassa ja siksi pulaa teuraista. Yhdistelmäsikalan omistajat huutavat kuorossa hoosiannaa, takasihan Jaakon yhdistelmämiehille sorvaama hinnasto kovalla kierrolla tappihinnan. Snellulla taas on ollut teuraissa ruuhkaa koko kevään. Niitä narrataan joita voidaan eli pitää olla joko velkainen tai sitten vain tyhmä.
jep, moni vanhan lihasikalan pitäjä todellakin lopettanut koska vanhassa sikalassa on joka parttian välissä halli pestävä ja tehtävä remonttia. mahdottomuus saada kiertoa josta Jaakko hinnastollaan hyvittää. ja kun ei saa kiertoa on hinta niin huono että sianhoidossa ei ole mitään mieltä. luullakseni tuon uuden hinnaston tarkoitus nimenomaan on saada vanhat ja alle puolitoistatonniset yksiköt ymmärtämään että aika ja rakennekehitys on jo ajanut niistä ohi. sianhoito on aina tilakohtainen kysymys ja jos velkaisuus on jo hallinnassa jää halli uhä useammin tyhjäksi kuten jaakko hinnaston tehdessään halusikin.