Eli eli, miten olisi mahdollista estää, ettei jo netissä sijaitsevilta sivuilta voisi kopioda tavaraa muualle? Tarkoitan että kun ensin mustamaalaa tekstin ja sitten kopioi. Tähänhän on olemassa esto? Miten sen voisi tehdä?
Sivujen kopionnin esto!?
Jonna
61394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta estää sitä ei voi. Sivuthan kulkevat tekstinä netin yli lukijalle ja hän saa sen sisällön kyllä talteen.
Ota printscreen-napilla kuva siitä tekstistä ja pistä pelkkä kuva sivullesi. Kuvan hän tietenkin saa kopioitua, mutta jos haluaa tekstiä käyttää, niin joutuupa ainakin ite naputteleen sen kuvasta.
if
(document)document.body.onmousedown=new Function
("if (event.button==2||event.button==3)alert('Tältä se sitten näyttää!!! ')")
#ie5menu {
BACKGROUND-COLOR: none; BORDER-BOTTOM: #B4A9CF 1px outset; BORDER-LEFT: activeborder 1px outset; BORDER-RIGHT: activeborder 1px outset; BORDER-TOP: activeborder 1px outset;COLOR: #B4A9CF; CURSOR: default; FONT-FAMILY: Verdana; FONT-SIZE: 9px; #B4A9CF; LINE-HEIGHT: 12px; POSITION: absolute; TEXT-ALIGN: center; VISIBILITY: hidden; WIDTH: 135px
}
.menuitems {
PADDING-LEFT: 10px; PADDING-RIGHT: 13px
}
//set this variable to 1 if you wish the URLs of the highlighted menu to be displayed in the status bar
var display_url=0
function showmenuie5(){
ie5menu.style.left=document.body.scrollLeft event.clientX
ie5menu.style.top=document.body.scrollTop event.clientY
ie5menu.style.visibility="visible"
return false
}
function hidemenuie5(){
ie5menu.style.visibility="hidden"
}
function highlightie5(){
if (event.srcElement.className=="menuitems"){
event.srcElement.style.backgroundColor="BLACK"
event.srcElement.style.color="white"
if (display_url==1)
window.status=event.srcElement.url
}
}
function lowlightie5(){
if (event.srcElement.className=="menuitems"){
event.srcElement.style.backgroundColor=""
event.srcElement.style.color="black"
window.status=''
}
}
function jumptoie5(){
if (event.srcElement.className=="menuitems")
window.location=event.srcElement.url
}
Teksti tähän
document.oncontextmenu=showmenuie5
if (document.all&&window.print)
document.body.onclick=hidemenuie5
function disableselect(e){
return false
}
function reEnable(){
return true
}
//if IE4
document.onselectstart=new Function ("return false")
//if NS6
if (window.sidebar){
document.onmousedown=disableselect
document.onclick=reEnable
}
Okei, kyllä joku atk ekspertti voi tuonkin vielä jotenkin murtaa, mutta ei ainakaan ihan kuka tahansa eli kyllä tuon murtamiseen taitoakin vaaditaan. Voit itse valita minkä noista otat, mutta ihan yksi riittää.
Itse olen ainakin ollut tyytyväinen. Muutama tuttuni, jotka osaavat käyttää internettiä ja tietokonetta noin yleisesti paljon paremmin kuin minä, sanovat että nuo koodit ovat hyvät.
Ainakin näin aluksi suosittelen. Toivottavasti minusta oli apua ^^
chimu hei ...nykyään selaimissa on mahdollista tallentaa koko HTML sivu (kaikkine käytettyine HTML/CSS/JavaScript/kuvat/multimedia y.m tiedostoineen) ihan vain Save As (ja sitten valitsemalla Web Page complete).
Karu totuus on että kopioinnin esto on käytännössä mahdotonta, vaikka "sekottaisit" koodin lukukelvottomaksi jollakin ohjelmalla (siis lukukelvoton ihmiselle mutta ei selaimelle) niin nykyään selaimet tallentavat miltei kaiken tiedon JavaScript objekteiksi, jotka voi lukea muistista DOM (= Document Object Model) metodeilla.
Parasta mitä voitte tehdä on laittaa Copyright ilmoitus koodinpätkien alkuun, koodin kopioinnin estäminen ei onnistu.
Machu
joo, tiedän, ettei se täysin ole mahdollista estää kaikkein pätevimmiltä ihmisiltä, mutta kyllä tosta ainakin jonkin verran on apua, ettei ihan kaikki vaan ihan vapaasti kopioi. Kiitos tuosta koodista!
Jos kopioinnin esto on välttämätön, niin tekstit flash/java jne... sovellukseen, jolloin niiden kopiointi on vaikeeta ja hidasta, kopiointi onnistuu vain kolmella tavalla.
1) Joko kirjoitat itse kaiken tekstin minkä näet
2) Otat ruutukaappauksen ja käytät tekstintunnistus ohjelmaa, mutta niiden toimintaa on helppo sekoittaa taustavalinnalla.
3) Purat flash/java sovelluksen ja otat tekstin sieltä, todella vaikeeta.
Tolla tavalla on esim Iltasanomat estänyt nettilehtensä helpon kopioinnin.
Joo-o atk-gurunen mutta nyt puhut selainlaajennuksista/ulkopuolisista ohjelmista jotka käyttävät hyväkseen selainten tarjoamaa ohjelmointirajapintaa, minä tarkoitin nimenomaan niitä tekniikoita joita selain tukee natiivisesti.
Toki nykyään voidaan olettaa että suurimalla osalla käyttäjistä on esim Flash&Java tuki mutta näiden käyttö pelkästään kopioinninesto-tarkoituksessa tuo myös omia ongelmia (onko Flash/Java asennettu koneeseen -- suurimalla osalla on mutta ei kaikilla, vaatii erikoisosaamista jne).
Machu