Karuja kokemuksia nykyisyydestä

puolesta

Suur Jyväskylän lehti (nro23), keskiviikko 13.5.2015 uutisoi Jyväskylän yliopiston toteuttamasta STM: n tilaamasta tutkimuksesta. Tällä hetkellä on haastateltu reilua 200 vuosina 1937 - 1983 lastensuojelun huomassa kaltoinkohtelua kokenutta henkilöä, ja kokemukset ovat karuja; henkistä ja fyysistä väkivaltaa, ruualla kiristämistä, alistamista yms.

Suur Jyväskylän lehden kannessa sanotaan karuja kokemuksia menneisyydestä. Yhtä hyvin otsikko voisi olla: osa sijaisperheessä kasvavista lapsista kokee jatkuvasti henkistä ja fyysistä väkivaltaa. Valitettavasti kyseessä ei ole mikään menneisyyden asia, vaikka lastensuojelutilastot ovatkin kaunistuneet Jyväskylässä. Samaa "menneisyyden kanssa" näyttää olevan se, että väkivaltaiset sijaisvanhemmat naamioivat toiminnan siten, että kaikki näyttää normaalilta ulospäin. Lapsia saatetaan pelotella esim. "vielä pahemmalla paikalla", jos kertoo jollekin. Ja jokainen voi kuvitella, mikä tyhjä aukko on lapsen mielessä, jos hänellä on näköpiirissä muutto tuntemattomaan. Kukaan ei uskalla hypätä tyhjän päälle. Täytyy roikkua siinä, joka edes kutakuinkin tarjoaa ruuan (silläkin kiristetään yhä nykypäivänä).

Ollaan kaikki valppaina lasten puolesta!

4

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vauhtiipliis

      Vaikka on se muka KIINTYMYSSUHDE, tulee kaltoin kohtelijoiden touhu lopettaa nopeasti - ei vuosikymmenten jälkeen!

    • empat

      Herkkyyden ja empatiakyvyn tulisi olla ensimmäiset kriteerit, kun valitaan sijaisvanhempaa. Tyrannimainen öykkäröinti tulisi nähdä STOP merkkinä. Rajojen asettamiseen ei tarvitse tyrannia. Herkkä ihminen löytää itsestään voiman, mutta TYRANNI on aina vaan TYRANNI.

    • syrjintää

      Yritin soittaa tutkijoille, mutta eivät ota vastaan nykyisyydessä sijaishuollossa koettua väkivaltaa.

    • karuakai

      Kohta pitäisi selvitysten valmistua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3118
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1497
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1083
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      141
      1010
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      921
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      858
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      136
      757
    Aihe