Mokkulan "lukitus" ei pysy "vain 3G":ssä vaan karkaa monesti pienemmille nopeusasetuksille.
Usein tulee ilmoitus "Mobiililaajakaista File lakkasi toimimasta".
Eikö näitä Suomessa osata. tai missään? Vai onko vaan kosteusvaurio kuten rakennuksissa?
Onko em. pätkimiset mitenkään vältettävissä?
Onko joku ilmoittanut kuluttaja- asiamiehelle?
Ei tämänkään lähetys tunnu onnistuvan, aihetta ilmoitetaan käsitellyn aiemmin. Hakutuloksia ei kuitenkaan löytynyt.
Usein tulee ilmoitus "Mobiililaajakaista File lakkasi toimimasta".
Eikö näitä Suomessa osata. tai missään? Vai onko vaan kosteusvaurio kuten rakennuksissa?
Onko em. pätkimiset mitenkään vältettävissä?
Onko joku ilmoittanut kuluttaja- asiamiehelle?
Ei tämänkään lähetys tunnu onnistuvan, aihetta ilmoitetaan käsitellyn aiemmin. Hakutuloksia ei kuitenkaan löytynyt.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ihan sama juttu. Olen nyt toisella koneella, ja omani on jo toista kertaa huollossa...saa nähdä pääseekö sillä ikinä muualle kuin kaatopaikalle...
Tyypillinen ominaisuus nettitikuilla
Onko se niin vaikea ymmärtää että mobiiliyhteydet ovat epävarmoja ? Verkkoa on mahdotonta rakentaa täysin kattavaksi ja varmatoimiseksi järkevillä kustannuksilla, jos operaattori parantaisi verkon toimintavarmuuden hyväksi ja kattavaksi maksaisivat liittymät huomattavasti nykyistä enemmän (moninkertaisesti nykyhinnat) ja sitten valitettaisiin kalleudesta. Tuo paikasta riippuva toimivuus ja moninpaikoin heikko toiminta nyt vaan kuuluu noihin mobiiliyhteyksiin, johtuu siitä radiotekniikasta.
Jos haluat luotettavan yhteyden niin hanki kiinteä yhteys (ADSL, kuitu tms.). Ja kyllä, ne ovat kalliimpia mutta on ihan normaalia että toimintavarmuudesta joutuu maksamaan.
Tässäkin nähdään se kuinka helppoa on kopioida toisen keskustelijan kirjoitustapa. Enää ei voi olla varma onko kirjoittaja henkilö X vai Y.
Taidat taas "nähdä omiasi" kommentissani.
Silmät valehtelevat harvoin
Heinänteossa et ole kuitenkaan näemmä ollut, helppoa se on ainoastaan sateella.
Sinun harvoin valehtelevista silmistäsi en tiedä sillä minä en tässä ole ketään mitenkään nimennyt joten ......
Aiheuttaako heinänteko sateella tuollaista?
Kylläpä nuo väittävät osoitteen mukaan että siellä ja siellä toimii jopa 4g. Eivät vain huomioi rakenteita kerrostaloissa...ja jos onneton otat kalliimman yhteyden ja lukitukset prakaavat niin maksa kaksi vuotta silkasta pashasta..
"Onko se niin vaikea ymmärtää että mobiiliyhteydet ovat epävarmoja ? Verkkoa on mahdotonta rakentaa täysin kattavaksi ja varmatoimiseksi järkevillä kustannuksilla"
Edellisenä kesänä toimi paremmin ja oli halvempikin tämä mökki mokkula- yhteys. Eikä mokkulan asetukset muuttuneet itsestään.
Arvelen Ibatteja myydyn enemmän kuin verkkoa vahvistettu. Kehitys on siis kehittynyt.
10 Mbps valokaapeliyhteys kaupungissa on on puolet halvempi.
No joo, näillä Suomi nousuun.
Toimii ihan normaalilla tavalla siis. Miksi pitäisi kuluttaja-asiamiehelle ilmoittaa mitään kun toimii täysin normaalilla tavalla? Ne 3G yhteydet kun ovat ns. mobiiliyhteyksiä tai varayhteyksiä ja niiden palvelukuvauksessa sanotaan kyllä, että nopeuden vaihtelu on normaalia ja kerrotaan myös vaihteluvälit.
Kuluttaja-asiamiehellä saattaa olla näkökanta siihen, miten huonosti toiminta saa mennä.
Palvelukuvauksessa ei ollut mokkulan asetusten lipeämistä yhtenään.
Kyllä siellä kerrotaan nopeuden vaihteluväli. Ja ei varmaan kannata lukita 3G:n jos se ei onnistu vaan käyttää oletuksilla tai lukitsee vaikka 2G:n.
Jos lukitset mokkulasi haluamaasi verkkoon niin se ei itse vaihtele verkkoja, simple as that!
Sitten kun yht'äkkiä onkin vain 2G verkko käytettävissä niin yhteys katkeaa, simppeli olo on silloin.
tottakait katkeaa jos on lukittu eri verkkoon, silloin pitää lukita se 2g verkkoon.
Jos ei halua että 3g putoaa 2g verkkoon vaikka 3g toimisi, on lukitus ainoa keino, aloittaja halusi lukita verkon.