Potter-Leffan virheet

Sanokaa kaikki virheet niist leffoist jotka tiiätte...
101195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ainakin Azkabanin vangissa ihmetytti kun ekaks hermione kuljetti sitä ajankääntäjää ihan normaalisti kaulassa, mutta kun hänen ja Harryn piti siirtyä ajassa taaksepäin, ja hermy otti ketjun kaulasta, se riitti helposti Harryn JA Hermyn kaulaan. Eli siis tiivistettynä=Ajankääntäjän ketju pidentyi älyttömästi jossain vaiheessa. Ei se hirveesti haitannu.. On vaan kiva ettiä tollasia yksityiskohtia leffoista...:D

Äänestä

Ainakin kolmosleffassa (jos se nyt lasketaaan virheeksi)
Oli Peter Piskuilanin katkennut sormi väärässä kohtaa, sillä eikös Peterillä oikeasti ole katkennut etusormi, koska kolmoskirjassakin sitä kuvailtiin niin, että "hän osoitti keskisormella, koska etusormea ei ollut".
Eli siis tuo katkennut sormi oli siis väärä sormi elokuvassa, en kyllä nyt juuri muista, että mikä sormi se siinä oli, mutta ei ainakaan etusormi...
Ja sitten mun kaveri oli huomannut sellaisen virheen, että kun siinä lehtileikkeessä näytetään Weasleyn perhe siellä lomalla Egyptissä, ja siinä Ronin olalla istuu Kutka, niin siinähän sillä se katkennut sormi on takatassussa, mutta silloinhan sen pitäisi olla katkennut varvas silloin, kun Kutka muuntautuu taas Peteriksi. Siis sen takia että se katkennut varvas oli ollut takatassussa, niin eikös sen olisi silloin pitänyt olla Peterillä katkennut varvas?
Toivottavasti sait ees jotain selvää...
Ja sit vielä ärsytti se, että kolmosleffassa Peter Piskuilan oli suomennettu Peter Piskuila.
Se oli ärsyttävää... >:(

Äänestä
  • ...tossa mun edellisessä viestissä oli yhessä kohtaan kolmella peräkkäisellä rivillä allekkain sana "katkennut varvas". :)

    Äänestä

Siinä kohtaa, kun Harry, Ron ja Hermione ekaa kertaa piilottelevat kurpitsojen takana, Hermione on Harryn ja Ronin välissä, mutta kun Harry ja Hermione myöhemmin kyyläävät omia itsejään (?) skoogesta, Ron ja Harry ovat eri puolilla kuin ensimmäisellä kerralla.

Äänestä
  • ole olemassa jonkinnäkönen sivu, jossa on kaikkien elokuvien virheet!?!!?!?! mä oon ainaskin joskus sellasella käynä...siellä luki jopa, et tsh ja sorm.rit.:ssa näkyy valkonen pakettiauto taustalla :D!!paha moka! :D

    Äänestä

  • kivatyttö~ kirjoitti:

    ole olemassa jonkinnäkönen sivu, jossa on kaikkien elokuvien virheet!?!!?!?! mä oon ainaskin joskus sellasella käynä...siellä luki jopa, et tsh ja sorm.rit.:ssa näkyy valkonen pakettiauto taustalla :D!!paha moka! :D

    tällaselta sivulta löytyy leffojen virheitä :D: http://www.moviemistakes.com/

    Äänestä

  • kivatyttö~ kirjoitti:

    tällaselta sivulta löytyy leffojen virheitä :D: http://www.moviemistakes.com/

    löytyy ihan hurjasti. joku väitti joskus että jossain päin PotC:ia (Pirates of the Caribbean-leffa) näkyi nouseva lentokone, mutta en ainakaan itse ole löytänyt sellaista... olen käynyt joo sellaisella sivulla, jolla oli kaikkia virheitä, mutten nyt muista osoitetta... ja by the way, Emma Watsonin hiukset ovat aina olleet mun mielestä liian lyhyet Hermyn hiuksiksi. Niiden kuuluisi olla tummemmat, pidemmät, paksummat ja sotkuisemmat.

    Äänestä

  • hihii kirjoitti:

    löytyy ihan hurjasti. joku väitti joskus että jossain päin PotC:ia (Pirates of the Caribbean-leffa) näkyi nouseva lentokone, mutta en ainakaan itse ole löytänyt sellaista... olen käynyt joo sellaisella sivulla, jolla oli kaikkia virheitä, mutten nyt muista osoitetta... ja by the way, Emma Watsonin hiukset ovat aina olleet mun mielestä liian lyhyet Hermyn hiuksiksi. Niiden kuuluisi olla tummemmat, pidemmät, paksummat ja sotkuisemmat.

    että se PotCin nouseva lentokone on esim. poistettu video/dvd versiossa :)

    Äänestä

  • alcie kirjoitti:

    että se PotCin nouseva lentokone on esim. poistettu video/dvd versiossa :)

    niin, saattaahan se olla poistettu. tosin oispa ollut aikamoinen virhe jos se olis siellä lennellyt keskellä jotain about 1700-lukua... :)

    Äänestä

kun harry ja hermione juoksevat takasin sairaalasiipeen leffan lopussa kun ovat pelastaneet siriuksen ja hiinokan, ne kellot lyö neljätoista kertaa, vaikka olis pitänyt lyödä vaan kakstoista.

yks mun tuttu sano et harry olis sanonut hermionea jossain vaiheessa vahingossa emmaksi, en sit tiiä onko totta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mii kirjoitti:

Sanokaa kaikki virheet niist leffoist jotka tiiätte...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu