SAAS -LYHENNYS
Rauha Teille.
An-Nur 5/03 S. 15
” Lyhenne SAAS on yleisessä käytössä kansainvälisesti. Lyhenne tulee ilmauksen ” salla Allahu alaihim wa sallam ” ensimmäisistä kirjaimista. Se on suomeksi ” Allahin rauha ja siunaukset hänelle”. ”
Kun Profeetan (SAAS) tai jonkun muun korkealle arvostettujen ja kuolleiden ihmisten nimet mainitaan, kirjoitetaan normaalisti pieni rukous. Profeetan (SAAS) kohdalla tämä on suositeltavaa ja tällöin pyydetään Jumalalta siunausta hänelle ja hänen perheelleen. Shiian 12 Imaamille ja myös Profeetan tyttäreille kirjoitetaan tervehdykset. Kuolleiden ihmisten kohdalla toivotaan Jumalalta armahdusta heille. Kun kyseessä ovat muut Jumalan Lähettiläät, shiian tapa on, että tervehdittäessä heitä lähetetään samalla tervehdys myös Muslimien Profeetalle ja hänen perheelleen.
Tässä oli lyhyesti selitetty, miksi joidenkin nimien perään liitetetään lyhyt pyyntörukous.
Profeetan kohdalla Tashahudin lopussa – yksimielisisesti shian ja sunnin keskuudessa – pitäisi lähettää tervehdykset. Jos henkilö tahallaan jättää tämä sanomatta, rukous on mitätön. Tämä pakollinen kohta on:
...Ällaahommä sälle 'äla Mohämmäd vä aale Mohämmäd
…Oi Jumala, siunaa Mohämmädiä ja hänen perhettään…
Sahih-kokoelma Bokharissa on lukuisia haditheja – sekä myös muissa sunnilähteissä ja shialähteissä – joissa on sanottu, miten Profeetta (SAAS) on käskenyt tervehtiä itseään ja perhettään. Nimenomaan eräässä hadithissa, jossa henkilö lähetti tervehdykset vain tälle itselleen (Profeetalle), Profeetta kielsi sen ja korosti, että tervehdys pitää lausua loppuun asti. Eli siunauksiin pitää sisältyä hänen perheensä (aale Mohämmäd). Myös rukouksessa tämän kohdan puuttuminen mitätöi rukouksen.
Tämä pitkä selitys näyttää, että An-Nurin tekstistä puuttuu tämä kohta, vaikka Profeetta (SAAS) on kieltänyt tämän.
Shiiat ja sunnit käyttävät siunauksille lyhenteitä. Teksti ”salla Allahu alaihim wa sallam” tarkoittaa: ”Jumala siunaa heitä ja tervehdykset”. (him on monikko ja pronomini). Teksti on käännetty väärin eikä ole tehty niin kuin Profeetta (SAAS) on käskenyt eli perhettä ei ole mainittu. Onko tämä sunna?
SAAS pitäisi lukea: ”Sällallaaho ’äläihe wä aleehi wä sälläm” eli ”Jumala siunaa häntä ja (hänen) perhettään ja tervehdykset.”
SAAS -LYHENNYS
joahlm
0
143
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1613023
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541779Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461744Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1571580- 761512
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3311395The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201248Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m771231- 1581072
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251035