Vinkkejä kreeta kierrokselle

Jokinuusi

Onko hyviä sisäpiirin vinkkejä hyvistä ja kiinnostavista kohteista kreetaalla. On katsottu jo netistä mitä sieltä löytyi. Käyty saarella kahdesti ja vain länsipuolella. Nyt mennään pidemmäksi ajaksi ja kiinnostaisi tietää jos joku löytänyt "sattumalta" jonkin hyvän kohteen. Ei siis kaikissa mainoksissa ja oppaissa olevia kohteita.

Nyt ollaan yli kuukausi reissussa ja yöpymiset ympäri saarta, auto käytössä. 2 lasta 9 ja 11 vuotiaita.

8

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kreeta1to1

      Kreetalla on loputtomasti mukavia kohteita, riippuen siitä, missä jo olette aiemmilla lomakerroilla käyneet ja mikä kiinnostaa (luonto, rotkot, rannat ja vesikarkelot, historia ja rauniot, luolat, paikalliset käsityöt, ruoka...). Siksi onkin vaikea näin suoralta kädeltä sanoa, minne mennä. Muutamia taatusti vielä uusia ehdotuksia löydätte varmasti kreikkaan.netin alla olevasta aika laajasta Kreeta-osoiosta, jossa jokainen Kreetan alue on käsitelty erikseen ja tietysti kunkin nähtävyydet löytyy sieltä, samoin aktiviteetit! Valitkaa sieltä koko poppoolle ne parhaat paikat, ja auto on tosiaankin tässä hommassa se paras menopeli!

      http://kreikkaan.net/matkakohteet/kreeta

    • Monestiollut
    • sokeakreetta

      Kreetan etelä, eli Ierapetra, josta autolla itään Sitiaan. Hienoja uimarantoja.

    • joooo----

      saaren etelärannalla nudistiranta....

      • sokeakreetta

        mitä sitten?


    • housutpois

      Heheh nudistiranta myös hersinossisin lähellä anissaaresin rannalla olevan kalaravintolan kohdilla.

      • HuoletontaPulahtamista

        Noita on muutaman rannan reunaosissa Kreetan etelärannikolla. Paleochorassa läntisen rannan pohjoispäädyssä tai Anidrin alapuolen rannalla itäpäädyssä, Agia Roumelissa ja hotelli Vritomartis lähellä Chora Sfakionia. Luonnollisestikaan etäisen Gavdoksen luodon rannoilla ei uima-asuja juuri näe, varmaan alta 10% käyttää.
        Noihin naturistirantoihin hurahtaa muuten aikas helposti kunhan kerran kokeilee! Nuorisosta vanhoihin pappoihin ja mammoihin, kaikki sulassa sovussa. Ihan toisenlaista touhua kuin keskiverto suomalainen mielikuvissaan maalailee.


    • HousutJalkaan

      Noita edellisiähän lapsiperhe juuri kaipaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10722
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5140
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      108
      2170
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2053
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1164
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1123
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1024
    Aihe