Noin 14-15 sekuntia menee uudelleenkäynnistyksessä työpöydältä työpöydälle. Sammutetun koneen käynnistys on pari sekuntia nopeampaa. Konetta hidastaa se, kun se joutuu bootissa initialisoimaan RAID-pakan ym pientä. Joku nopea läppäri jossa viimeisen päälle trimmattu BIOS pystyy varmasti parempaan, samoin kuin varmasti löytyy nopeampia linukseja.
Läppäriys ja/tai linuks ovat kuitenkin tositoimissa sen verran iso isku laitteen käytettävyydelle ja toiminnoille, että mieluummin otan nämä pari käynnistyksen extrasekuntia hidastamaan kuin kaikenlaisia mutkia, sudenluoppia ja ongelmia koko matkan pituudelta. Siinä vaiheessa kun mobiililelulla ja/tai linuksilla jäädän jumiin ensimmäiseen ongelmaan, on homma jo hoidettu tehokkaalla desktop-koneella.
http://aijaa.com/vkLv4H
Läppäriys ja/tai linuks ovat kuitenkin tositoimissa sen verran iso isku laitteen käytettävyydelle ja toiminnoille, että mieluummin otan nämä pari käynnistyksen extrasekuntia hidastamaan kuin kaikenlaisia mutkia, sudenluoppia ja ongelmia koko matkan pituudelta. Siinä vaiheessa kun mobiililelulla ja/tai linuksilla jäädän jumiin ensimmäiseen ongelmaan, on homma jo hoidettu tehokkaalla desktop-koneella.
http://aijaa.com/vkLv4H
Vastaukset 23
Vanhimmat
Lisää ongelmasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13596675
Mulla oli tubutin ja siihen meni 2 vuotta ajurin saamiseen tulostimiin, HP ja Canon. Ei se kovin nopeaa ollut sekään......†
Tais olla xp tai win 98 ei muuten usko. Eli mikä windows?
Mute esim debia xfce on nopeampi. Koneen sammutus 2 sekkaa, hehhee, ssdlevyllä ja hdllä 7. Linux ei turhia kirjoittele kuten windows tekee shutdownissa.
Minähän jo aloituksessa sanoin, että ihan varmasti löytyy linukseja, mitkä ovat nopeampi kuin Windows. Mutta sanoin myös sen, että linuksin kanssa käytettävyys ottaa niin paljon takapakkia, että saatu nopeushyöty menetetään hyvin nopeasti ja moninkertaisesti.
Mitähän sovelluksia olet joutunut Windowsiisi ostamaan, joita vastaavia et Linuxeihin (ilmaiseksikin) löydä.
"Mutta sanoin myös sen, että linuksin kanssa käytettävyys ottaa niin paljon takapakkia, että saatu nopeushyöty menetetään hyvin nopeasti ja moninkertaisesti."
Asenna ja poista sä vaan yksitellen ohjelmia windowsista, odottele shutdownissa päivitysten asennusta, polta aikaa virustorjuntaan, reboottaa kun ei olisi tarvetta kehittyneemmissä käyttöjärjestelmissä. Muista defragemontoida levy ja asentaa koko windows uudestaan jos muu ei auta.
Mä silläikaa nautin vakaasta ja virusvapaasta itse muokatusta nopeasta debugkoodivapaasta kernelistä. Linuxissa kerneleitä voi olla vaikka sata asennettu ja useita ikkunamekanismeja. Out of box debian luo useita linux istuntoja ja xfce luo 4 workspacea. Whiskermenu voittaa käytettävyydessä windowsin hölötykset 10-0.
Windows on todella nopea - muunmuassa ajurit ja ohjelmat saa heti, kun vaan tökkää lisälaitteen tietokoneeseen - ohjattu asennus alkaa ja tulee monipuolinen ikkuna, josta saa kaiken mahdollisen avun ja toiminnot - linukseista ne puuttuu kokonaan.
Tubuttimeen kesti pelkkä tulostimen ajurin saaminen 2 vuotta ja silloin oli jo koko tulostinkin kaatiksella......†
Linuks - maailman vaikeaselkoisin kurttaus vailla mitään todellisuuspohjaa.....†
Ai näinkö? Tuosta on jo 2 vuotta, eikä vieläkään le windows osannut ajuria asentaa.
http://aijaa.com/D2MvPs
http://aijaa.com/1gVGgC
Ubuntussa toimi heti:
http://aijaa.com/xadcv5
Höpöhöpö.
Olet edelleen yhtä typerä kuin viimeeksi, et osaa edes ajuria asentaa.
http://support.hp.com/us-en/drivers/selfservice/HP-Deskjet-1050-All-in-One-Printer-series---J4/4027462/model/4027464#Z7_3054ICK0KGTE30AQO5O3KA30R1
Ei siitä ole ollenkaan kysymys. Olen vain ehkä hiukan laiska enkä enää jaksa säätää. Windowsia tuli käytettyä 15 vuotta.
Ei toimi mikään ajurijutska windowsissa ilman nettiä tai cdrommia. Linux kernelissä on paljon ajureita valmiina, ks make menuconfig kun ensi laata linux kernelin sources.
Varmasti ottaa pokesivuille yhteyttä nopsasti ilman kunnon apupyöriä!
On se windows nopea. Alle 5 minuuttia kun ensimmäiset sata asentunutta haittaohjelmaa oli täynnä. Kiitos tästä kuuluu nopealle valokuituyhteydelle ja ssd-levylle, ei muuten näin nopea olisi ollut. Myös MS defenderillä on osuutensa tulokseen.
Olen käyttänyt Microsoft Security Essentialsia ja Windows Defenderiä ainoana tietoturvaohjelmanani jo vuosia, eikä koneillani ole ollut yhtään haittaohjelmaa. Sinä taidat olla tietokoneenkäyttötaidoton tumpula, kun saat haittaohjelmia koneellesi.
Tarkoituksella ajoin viikolla W 8.1:ssä yhden .exe tiedoston ja
annoin homman pyöriä aikansa.
MSE oli onnellisen tietämätön mistään.
Lopulta kyllästyin ja katkaisin netin.
Sitten ajoi Malwarebytesin ( päivitetty ennen koetta), se löysi 467 erinäistä haittaa ensimmäisellä kerralla.
Kolmannella ajokerralla kone oli puhtaahko ja MSE lähti taas toimimaan.
Kuten kerroin kyse oli kokeesta joka osittain epäonnistui koska piti saada tuhat (1000) haittaa rikki, wei nyt onnistunut.
Eihän se mitään löydäkään.....
Buahhahhahhaa. Viikon paras. Ei ole ms:n fudiin käyttämät miljardit menneet hukkaan kun löytyy edes yksi joka uskoo että Microsoft Security Essentials ja Windows Defender ovat oikeita tietoturvaohjelmia.
Yhtä kaulapaskaa koko juttu.
Hyvä hyvä
Parempi käyttää Ubuntua niin ei ole tuollaisia 14-15 sekuntia kestäviä Windowsin linuks jumiutumisia.
Sano tuo sama myös minun winblows työkoneelle, OLLEEEEE NOPEAMPII ÄLÄKÄ V-TUN EATANA 7