Mitä kummaa tää on

Kiinteistönhuoltoyhtiö ajeli ruohonleikkurilla jo pari viikkoa sitten taloyhtiön nurtsilla jossa ei edes kasvanut kunnolla nurmikkoa, leikkurin terät ei nurmikkoa leikanneet, se oli liian matalaa, vaan ainoa mitä tapahtui, oli se, että nurmikon alkua lakosi leikkurin pyörien alla. Rahastaako kiinteistönhuoltoyhtiöt tuollaisella turhalla ajelulla taloyhtiöitä? Antaisivat edes nurmikon kasvaa ennen meluavaa pörräämistä.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yleensä nurmikon leikkuu kuuluu kiinteistöhuollon kiinteään hintaan, eli erillisistä ajokerroista ei laskuteta. Ei niitä ajokertoja huvikseen tehdä. Epäilisin nurmikon ajon syyksi viime syksyisten lehtien silppuamisen. Jos lehtiä on jäänyt nurmikolle, ne voivat "tukehduttaa" nurmikon ja siitä tulee laikukas. Toinen vaihtoehto on nurmikon "ilmaaminen". Ruohonleikkurin perässä on lisälaitteena rulla jossa on piikkejä jotka lävistävät nurmikon ja nurmikon juuret saavat ilmaa.

Äänestä
  • Ei ollut lehtiä, ne siivottiin todella hyvin talkoilla pois syksyllä. Leikkurissa ei ollut mitään lisälaitteita, renkaat lähinnä tiivistivät savista maata. Oli aivan turhaa pörräämistä ja polttoaineen sekä työajan tuhlausta, ihmeteltiin sitä muutaman muun asukkaan kanssa.

    Äänestä

Jos huoltoyhtiön kanssa tehdyssä sopimuksesa lukee, että nurmikko leikataan kerran viikossa toukokuun alusta lokakuun loppuun, niin se silloin leikataan kerran viikossa, oli nurmikkoa tai ei.

Äänestä
  • No ei se nt ihan noinkaan mene, ei sitä nurmikkoa voi leikata jos sitä ei ole.

    Äänestä

  • "No ei se nyt ihan noinkaan mene, ei sitä nurmikkoa voi leikata jos sitä ei ole."

    Yritys oli kuitenkin hyvä, olisiko tilaaja-tuottaja mallissa järjen käyttö on kiellettyä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn_vaan kirjoitti:

Kiinteistönhuoltoyhtiö ajeli ruohonleikkurilla jo pari viikkoa sitten taloyhtiön nurtsilla jossa ei edes kasvanut kunnolla nurmikkoa, leikkurin terät ei nurmikkoa leikanneet, se oli liian matalaa, vaan ainoa mitä tapahtui, oli se, että nurmikon alkua lakosi leikkurin pyörien alla. Rahastaako kiinteistönhuoltoyhtiöt tuollaisella turhalla ajelulla taloyhtiöitä? Antaisivat edes nurmikon kasvaa ennen meluavaa pörräämistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu