Kuopuksemme, Mimmiksi kutsuttu jo raskausaikana, syntyi kolmisen viikkoa sitten ja nyt on kova haku päällä maailman ihanimman nimen suhteen! Alunperin nimeksi piti laittaa tuo Mimmi, mutta kuukausia sitä makusteltuamme tulimme siihen tulokseen että se jääköön vauvanimeksi ja oikeaksi nimeksi valitaan joku muu :)
Meillä on ennestään jo lapsia, ja haluaisimme jollain tapaa (niin kuin aika monet vanhemmat) nimien "rimmaavan", onhan se kiva joulukortteihin kirjoitella kiva nimirimpsu ;)
Isommat lapset siis ovat Unna 9v, Manna 5v, Vilke 3v ja Vilppu 1,5v.
Kiitos jo etukäteen!
Meillä on ennestään jo lapsia, ja haluaisimme jollain tapaa (niin kuin aika monet vanhemmat) nimien "rimmaavan", onhan se kiva joulukortteihin kirjoitella kiva nimirimpsu ;)
Isommat lapset siis ovat Unna 9v, Manna 5v, Vilke 3v ja Vilppu 1,5v.
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ehdottomasti Sinna :)
Onnea uudelle perheenjäsenelle! Onko Vilke muuten poika vai tyttö?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13601460
Kuumottavan samankaltainen kirjoitusasu. Ettei vaan oltaisi jälleen mielikuvitusvauvalle nimeä hakemassa?
Ninnu, Enna,
Hilpi, Tiuku, Tuike,
Tessa, Tinka, Taika
Tussutessa
Entäpä jos Mimmistä tulisi Minni? Tai Ninni?
Muita:
Inna
Nanna
Ooma
Senna
Kiitokset kaikille!
Valitettavasti mikään ehdotus ei ollut sellainen, että olisi heti tuntunut omalta. Eniten oikeaan suuntaan oli Tuike! Mutta sen taivutus on vähän hankala. Joku kysyi onko Vilke tyttö vai poika. Hän on poika. Vilken nimi taivutetaan Vilke, Vilken, Vilkelle, Vilkeltä, Vilkeä jne... Tuike kai taipuisi samoin, mutta epäilen että ihmiset taivuttaisivat sen helposti Tuike, Tuikkeen, Tuikkeelle, koska tuike on konkreettinen merkityksen omaava sana toisin kuin vilke.
Lisää ehdotuksia vain tulemaan :)
Meillä on makusteltu nyt nimiä Iitu, Miili Lilli ja Friida.
Unohda nuo Brooket... Jos sukunimenne on tavallinen suomalainen nimi, niin edelleen ehdotan Mimmi Matleenaa. Mimmiä ei saa väänneltyäkään ja on kiva nimi
Ehdotan Tiuku, Tuisku, Kevät
Ehdottomasti Friida
Stiina
Enne
Liina
Nette
Malla
Lilli, Assi, Mimmu, Tella, Leeni, Leea, Niini
Mimmi. Nasta nimi Mimmi Matleena. Mimmi-nimestä tulee hyvälle tuulelle jostain kumman syystä.
Hinni
Tiitu
Helli
Salli
Ilmi
Tyyni
Viivi
Nuppu
Venni
Hile
Linne
Liila
Iines
Noomi
Hilppa
Seela
Milma
Maini
Henni
Alli
Liia
Liisi
Fiina
Eedla
Ruut
Vappu
Lotta
Rilla
Liinu
Kaari
Aamu
Minttu
Sirkku
Tessa
Vuokko
Elviira
Henni
Iitu on kiva
Meimi
Milka
Maisi
Maisa
Hely
Elli
Ilmi
Inari
Hilla
Hille
Heta
Fanni
Jutta
Salme
Linne
Telle
Tutta
Vaula
Viena
Henna
Paula
Saana
Selja
Tytti
Ringa
Rinna
Alma
Emma
Janni
Jenny
Kaisa
Minttu
Mette
Mirjami
Mirkka
Mire
Mirelle
Miitta
Mianna
Minea
Minja
Virve
Fiinu.
Tai Viinu.
Sanni, Vilma, Valma, Nita
Muista sit kertoa mikä tuli nimeksi☺odotan innolla minkä nimen annatte
"Mimmistä" tuli lopulta Friida Lilli Matilda :) Joku pyysi ilmoittamaan... Kiitos kaikille mukana miettineille!