Oletko inkeriläinen tai sukulaisesi ?
Haluaisin tietää seuraavia asioita inkeriläisistä, kun netistä ei oikein löydy!! ja suomessa on paljon inkeriläisiä.
olisi kiva tietää tavoista ja muusta.
Uskonto: mihin tapoihin se vaikuttaa? Mikä on uskonnon asema jokapäiväisessä elämässä?
Ruoka: Ruoka tottumukset? Ravinto tottumukset? Mitä syövät? mitä ruoka ja ruokailu tapoja? Kansallis ruoka?
Musiikki: millaista musiikkia? Laulaminen ja laulut? Kansanlaulut? Musiikin merkitys elämässä?
Sosiaalinen järjestelmä:
Lapsen asema perheessä
Naisen asema perheessä
Miehen asema perheessä
Mikä on perhe ?
Vammaisen asema
Vanhuksen asema
oletko inkeriläinen?
6
859
Vastaukset
- samoin kuin
Inkeriläisten tavat on samoja kuin Suomalaisten tavat, sillä ne on Suomalaisten jälkeläisiä.
- Anton_Keltosta
Uskonto on ylivoimasesti suurin identiteetin rakentaja. Se on suurin ero venäläisten ja inkeriläisten välissä. Sunnuntaisin kaikki kävivät kirkossa. Ei menty venäläisten kanssa naimisiin juuri uskonnon takia. Ruokaa siunattiin ristimerkillä. Miehet kävivät olkomaailmassa. Osasivat sen takia v kielenkin. Naiset kasvattivat lapsia. Vanhukset veivat ja sitten möivät elintarvikkeet Pietariin. Töitä riitti.
- Nimetön
Tervehdys!
Olen suoraan sanoen sitä mieltä "paluumuuttajista"
että, (ei kaikki varmaankaan ole samanlaisia) mutta, tiedän perheitä jotka käyttävät VÄÄRIN SUOMEN sosiaaliturvaa ja sen kustantavat veronmaksajat.
Eräs perhe mm. Mies ja Nainen asuvat vuokralla omakotitalossa ja valittavat kun on niin kallista kaikki, nostavat sosiaalitukia ja sitten matkustavat venäjälle katsomaan lapsenlapsia kun niitä on niin ikävä? Pysyisivät sitten siellä venäjällä eikä kävisi rahastamassa täällä rahojamme, rahoille olisi parempaakin käyttöä Suomessa kuin viedä niitä venäjälle. Se, että nainen on vielä koulutettu perushoitajaksi kalliilla rahoituksella ja sitten hän EI viittsi tehdä töitä koska saa niin hyvin työttömyystukea HA HA, kyllä k....ta päässä. Ei kun kaikki takaisin sinne mistä on tulleetkin. Suomessa riittää avustettavia ihan tarpeeksi(Suomalaisia).
ps. En uskoisi että kaikki ovat samanlaisia?????????- Anton_Keltosta
Kaikista maahanmuuttajista inkeriläiset sopeutuvat paremmin.. mitä näkyy työllistämisessä. Toinen seikka on se että työpaikka ei vain mistään irtoa .. Vaimon mummo saa eläkettä Venäjältä (n.50e).. Suomen viranomaiset pakottavat käydä hakemassa ne Petroskoista asti.. Matka maksaa enemmän kuin se eläke eikä terveyskään anna noinvain matkustaa kuukausittain. Ymmärtäisin jos puhuisit vain "joistakin" inkeriläisistä, mutta sinä puhut kaikista samaistuen Hitleriin ja muihin vähemmän arvostettuihin ihmisiin.
- usko
En usko että Inkeriläiset tahallaan ovat työttöminä. Muistakaa että kyseessa on vainottu ja paljon kärsinyt kansa. Ja muistakaa että he ovat Suomalaisia.
- Tyrö
usko kirjoitti:
En usko että Inkeriläiset tahallaan ovat työttöminä. Muistakaa että kyseessa on vainottu ja paljon kärsinyt kansa. Ja muistakaa että he ovat Suomalaisia.
Enemmän inkeriläiset ovat suomalaisia kuin esim. suomenruotsalaiset, jotka ajavat vahvaa ruotsalaisuutta Suomeen. Tietääkseni inkeriläiset haluavat oppia isiensä kielen, joka on useilta unohtunut suomenkielen vainojen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621374
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39956Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38695- 14620
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28602Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 28588
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver19580Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17543