Inkeriläinen ruokakulttuuri

jonna

Onko tietoa inkeriläisestä ruokakulttuurista?
Mitä ruoka tapoja? Millaista ruokaa söivät? Miten valmistivat ruokaa? "kansallis" ruoka? ja muuta ruokakulttuuriin liityvää

8

3055

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keitettiin

      sika keitettiin ja heitettiin sekaan suolaa ...

      • Anton_Keltosta

        Syötiin kaikki mitä maa antoi. Perunoita keitettiin ja kuorittiin. Lautaselle laitettiin auringonkukkaöljyä suolan kanssa. Sitten perunaa kostetuttiin öljyssä yksi kerrallaan. Paljon juotiin maitoa leivän kanssa.


      • Mumma
        Anton_Keltosta kirjoitti:

        Syötiin kaikki mitä maa antoi. Perunoita keitettiin ja kuorittiin. Lautaselle laitettiin auringonkukkaöljyä suolan kanssa. Sitten perunaa kostetuttiin öljyssä yksi kerrallaan. Paljon juotiin maitoa leivän kanssa.

        ... vois olla apua ja tämän voi lainata vaikkapa kirjastosta.

        Aira Kurosen kirja: Inkerin keittiö (Ruokaperinnettä ja –ohjeita)


      • Anton_Keltosta
        Mumma kirjoitti:

        ... vois olla apua ja tämän voi lainata vaikkapa kirjastosta.

        Aira Kurosen kirja: Inkerin keittiö (Ruokaperinnettä ja –ohjeita)

        Mummo kertoi että syötiin peruna ja peruna.. joskus lihan kanssa. Juhlina vinigrettia.. sellaista salattia punajuuren ja silakan kanssa. Moni sukulaiseni on kuollut nälkään matkalla Siperiaan.


      • Mumma
        Anton_Keltosta kirjoitti:

        Mummo kertoi että syötiin peruna ja peruna.. joskus lihan kanssa. Juhlina vinigrettia.. sellaista salattia punajuuren ja silakan kanssa. Moni sukulaiseni on kuollut nälkään matkalla Siperiaan.

        ... varmaan kuolivat minunkin sukulaiset, kun ei mistään löydy.

        Kerran ennen sotia lähettivät kerjuukirjeen Amerikan tädeille, kun ei ollut muuta syödä kuin perunan kuoria.


    • Anton_Keltosta

      Inkerin ruokakulttuuria tarinoin ja reseptein
      Aira Kuronen

      SKS. 175 s. Sid. Hinta: 35.00.
      Inkerin kulttuuriseuran jäsenen Aira Kurosen monivuotinen projekti valmistui keväällä, kun Inkerin keittiö ilmestyi Suomalaisen kirjallisuuden seuran kustantamana. Teoksella on arvokas merkitys muuten katoavan perinteen tallentajana. Se tarjoaa samalla mahdollisuuden elvyttää muuten unohduksiin jääneitä tapoja. Inkeriläiset kuuluvat laajaan itäisen ruokakulttuurin piiriin, inkerinsuomalaisessa ruokataloudessa yhdistyy suomalais-karjalainen ja venäläinen vaikutus. Itäisiä piireitä ruoanvalmistuksessa ovat mm. uuniruuat, hapatetut ruuat ja piirakoiden runsaus. Kaali ja peruna muodostivat pitkään ruokatalouden keskeisimmät ainekset. Perinteisissä ruuissa yhdistettiin kaali ja liha tai peruna ja liha. Inkerikot ja vatjalaiset ovat Inkerin alkuperäisväestöä, ja heidän ruokakulttuurinsa on kehittynyt paikallisten olojen pohjalta. Taito tehdä tuttuja ruokia on inkeriläisillä kulkenut mukana mitä erilaisempiin asuinympäristöihin. Lapsena opitusta ruokakulttuuristaan ihminen ei hevin luovu. Tämän kirjan ohjeet on kerätty inkeriläisiä haastattelemalla. Tiedoista muodostuu ainutlaatuinen kuva Inkerin perinteisestä ruokakulttuurista, josta ei aikaisemmin ole tehty julkaisuja.
      Inkerissä syötiin perinteisesti kolme ateriaa päivässä ja juotiin teetä aterioiden välillä. Aamulla juotiin viljasta tehtyä kohvia maidon kanssa. Murkina syötiin 8 - 9 välillä. Lounas tai päivällinen syötiin 12 - 1 paikkeilla. Yleensä tarjolla oli uunissa kypsytettyä keittoa tai puuroa. Illallinen syötiin töiden jälkeen viideltä tai myö-hemmin. Ruoka oli usein samaa kuin lounaalla.
      Kirja on paitsi informatiivinen myös kaunis. Reseptit ovat selkeitä ja houkuttelevat kokeilemaan perinneruokien laittoa. Hauskuutta lisäävät reseptien murteelliset sanailmaisut, jotka tarpeen tullen on käännetty yleiskielelle. Onnittelemme Aira Kurosta yhden naisen työlään projektin onnistuneesta ja mahtavasta lopputuloksesta!
      http://www.inkeri.com/kirjallisuutta.html

    • Anonyymi

      Hei,
      Inkeri-seura julkaisee kerran viikossa toukokuusta 2020 lähtien videoita inkeriläisestä ruokaperinteestä https://www.facebook.com/inkeriseura/

    • Anonyymi

      hehe

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      70
      3041
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      364
      1139
    3. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      795
    4. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      739
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      263
      646
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      139
      586
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      569
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      548
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      515
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      29
      489
    Aihe