Sain matikankokeesta 8 . En uskalla näyttää koetta isälleni, koska se ei tykkää kun itse oli niin hyvä matikassa ja ranskassa. Kokeen arvosana kuitenkin tulee selville. Laskin mun matikan keskiarvon. Se oli 8.6 onks todistukses sitte mikä numero. Jos saan matikasta, enkusta, äikästä, Venäjästä tai fysiikasta tai bilsasta 8 todistukseen nii mulla varmaan huudetaan. Mitä teen?? Luen paljon kokeisiin ja stressaan niitä mut silti menee huonosti.
Kokeet ja todistus
14
435
Vastaukset
- yujg
Menee huonosti? Ihan hyvinhän sinulla näyttää koulu sujuvan. Voitko rehellisesti sanoa, että olet tehnyt parhaasi? Jos voit, niin voi siinä tapauksessa myös kertoa sen vanhemmillesi. Mikäli tulee sanomista, että itse ovat pärjänneet koulussa paremmin, niin voit toki kertoa heille, että sinä olet sinä etkä isäsi (tai äitisi).
Vanhemmilla on usein odotuksia lapsiensa koulunkäyntiä koskien. Aina ne odotukset eivät kohtaa lapsen omien kiinnostusten, taitojen ja oppimisenhalun kanssa. Jos kyseessä on normaalijärkiset vanhemmat, joilla ei ole persoonallisuushäiriöitä, he yleensä myös ymmärtävät sen, kun sanotaan, että on tehty kaikki mahdollinen. Siis kuten sanottu, kun teet parhaasi, eivät vanhemmat voi muuta vaatiakaan. - amelan
Mä olisin onnes jos saisin kasin mut vitosia mun matikat yleensä.Peruslaskut menee hyvin mut jotku päättely,ongelmaratkaisu tms.siihen töppää, mut ei haittaa.Tosi tyhmää jos vanhemmat huutaa ei oo järkiä.Teet parhaasi ja sillä siisti.Jotku vanhemmat vois mennä käytöstapakouluun, katotaan millä arvosanoilla ne suoriutuis:D
- ghdfh
LUE ENEMMÄN! MUUTEN SAAT HUONOJEN NUMEROJEN SAANTI EI LOPU!
- Hyvä_koulussa
Lue enemmän!!! Muuten saat jatkossa vielä paskempia numeroita!
- Päättelijä
Sovella asia erilailla.
Hei!
Huutaminen on väärin. Kasit ovat tavallisia numeroita. Kenelle voisit kertoa vanhempiesi käytöksestä? Olisiko koulussasi terveydenhoitajaa tai kuraattoria? Kirjoittaisitko tilanteestasi tukinet.net -palveluun?
Tsemppiä!- 12312312
LOL ite oon näyttäny isälle 5 matikan kokeest :D
- paskakoe
Minä taas 4 :D oli meno vähän kovempaa sen jälkeen :P minä määräsin suunan ja isä vauhdin :I
- ebun
Taitaa isälläs olla vähän liian korkeella vaatimukset lapsensa suhteen.
- Kukkishattu
Jos keskiarvo on 8.6, niin yleensä opet nostaa sen ysiin. Mutta vain silloin, että osallistut tunnilla aktiivisesti - viestit ja näytät opelle, että yrität!
Vanhempiaan ei voi valita, valitettavasti. Jos huutoa numeroista tulee, niin pliis koeta olla tyynenä - ja antaa vanhemman aikansa karjua. Voit sanoa, että sinä käyt koulua omalla tavallasi. Ja että olet yrittänyt parhaasi. MInun mielestäni olet hyvä oppilas koulussa - ja tulet pärjäämään!
Peruskoulutodistuksella on ainoastaan se arvo, minne haet ysin jälkeen. Näyttäisi siltä, että pääset lukioon, mikäli niin ITSE haluat. Lukiossa sinulla on aikaa miettiä elämäsi suuntaa - ja varsinkin sen jälkeen.
Itse olin keskiverto-oppilas. En hyvä missään, mutta en huonokaan. Lukiossa huomasin pitäväni eräästä oppiaineesta tosi paljon. Löysin myöhemmin ammatin siitä.
Isäsi on stressaantunut, kai. Koettaa tehdä parhaansa sinun tulevaisuutesi eteen. Jos mahdollista, yritä saada hänet huomaamaan että sinä olet eri ihminen kuin isäsi - ja elät tässä ajassa. Siinä ei paljon paina tieto menneisyydestä, että isäsi oli hyvä siinä ja siinä oppiaineessa. Koko koulujärjestelmä sekä opetussuunnitelmat ja oppikirjat ovat muuttuneet! Sinä käyt omaa koulutietäsi.
Jos kuitenkin oikeasti omasta tahdostasi haluat oppia lisää ja parantaa koulutuloksiasi, niin siihen on vain yksi keino: viisi kertaa enemmän opiskelua, pänttäämistä, kertaamista, keskittymistä, harjoittelua, ulkoaopiskelua, lukemista. Muistisääntöjen laatimista, muistiinpanojen kirjoittamista, miellekarttoja. Motivaatiota eli halua oppia jokin asia!
Ja neuvoista tärkein: pyydä isääsi avuksi opiskelussa! Kun sinulla on seuraavan kerran matikan koe, niin pyydä isääsi kuulustelemaan sinulta matikan asioita. Harjoittelette yhdessä? Siinä isäsikin näkee millaista nykykoulu on. Kuulustelumenetelmä (eli isäsi kyselee sinulta koealuulta kysymyksiä oppikirja kädessään - sinä olet esim. kertaalleen jo lukenut koealueen) toimii tosi hyvin ns. lukuaineissa. Suosittelen! Tsemppiä sinulle. Olet fiksu. - näinainakinespoossa
Toi kokeiden näyytäminen vanhemmille oli yksi epämiellyttävimmistä velvollisuuksista peruskoulussa. Lukiossa sitä velvollisuutta ei sitten enää ollut.
- äippä78
8 on hyvä numero! itse äitinä en ymmärrä miksi huutaa kokeen tai todistuksen numeroista jokainen tekee sen mihin pystyy. Jotenkin tuntuu että stressaat jo ennen koetta liikaa mitä mieltä vanhempasi ovat tulevasta numerosta ja siksi alisuoriudut kokeesta, jos kerta luet paljon. Unohda vanhempiesi mielipide ja sano itsellesi että numero kuin numero on ihan hyvä.
- tytöilläedut
Jos KA on 8.6 ja oot tyttö niin saat luultavasti ysin ellet ole häirikkö
- Anonyymi
Tämä on vanha, mutta minua auttaa se PALJON että jos minun kaveri tai sisko tarvitsee apua ja itse en ole harjoitellut aihealuetta tai en vielä osaa, kun yrittää auttaa sinulle tulee olo että nyt en voi mokata ja on pakko saada tää oikein, sillon sinä haet niitä vastauksia ja pyrit näyttämään frendille et kato mä pystyn, se on se jolla ihmiset oppii eri asioita, eli kokeile auttaa kaveria aihessa jota et ennen osannut tai harjoitellut, silloin aivosi yrittää enemmän kuin tekisit itse tehtävän, silloin sinun pitää tehdä jonkin toisen ja et voi pettää luottamusta. Toinen vinkki on se että etsit mukavan tavan opiskella, minä yleensä odotan lukemista, tee sängystäsi viihtyisä ja kiva vihko ja hyvä käsiala muostinpanoihin, se tuo inspiraatiota, ja muista myös että sotkuisessa et pysty lukemaan mitenkään, sinä olet liian stressaantunit, eli etsi mukava ja siisti paikka jossa harjoitella :))) tsemppiä kokeisiin, hyvin ne menee sä muistat ne kyllä muista että luet montakertaa ja jankkaat niin muistiin kyllä jää:)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792322Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1371481- 1331452
- 1541193
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373927Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683